Bilgileşim ne demek ?

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,415
0
1
Bilgilesim, teknolojinin cagdas insann hayatna nasl girmesi ve etkilemesi olarak tanmlanr. Bilgilesim, kavramlar, teknolojiler ve araclar arasndaki etkilesimle ilgili calsmalar kapsar. Kavram, ozellikle gunumuzde, ogrenmenin ve egitimin kalitesini arttrmak icin kullanlr. Bu, ogrenme sureclerinin daha etkili ve verimli hale getirilmesi icin onceden tanmlanms bir yaklasm icerir.

Bilgilesimin Kaytlar ve Teorisi

Bilgilesim tarihinde, konuya iliskin cesitli teoriler gelistirilmistir. Bu teoriler, bilgi isleme, bilgi depolama, bilgiyi kullanma ve bilgi uzerinde dusunmeyle ilgili konular kapsar. Ornegin, George Miller tarafndan gelistirilen "Bellek Modeli" cok kullansl bir yaklasm olarak dusunulur. Bu modeli kullanarak, bilgi islenmesinin veya ogrenmenin ne sekilde gerceklestigi anlaslr. Ayrca, bu model, daha sonraki teorilerin gelistirilmesinde temel olusturmustur.

Bilgilesimin Uygulamalar

Bilgilesimin uygulama alanlar, verimli ogrenme tekniklerinin gelistirilmesinden, bilgiye erisimin kolaylastrlmasna kadar genis bir yelpazede olabilir. Teknolojinin gelismesi, internetin yaygnlasmas ve kisisel bilgisayarlarn yaygn kullanm, bilgiye daha hzl ve kolay erisim saglad. Bu, bilgilesimin uygulandg alanlarn saysn arttrd.

Bilgilesim, ders calsma, egitim ve ogretim gibi alanlarda ozellikle kullanlr. Gunumuzde, cok sayda ogrenme ortam, ogretim materyalleri ve ogrenme dansmanlg gibi cozumler, ogrenme ve ogretim surecini kolaylastrmak icin tasarlanmstr. Bunlar, ogretimin kalitesini ve ogrencilerin basarsn arttrmak icin tasarlanmstr. Ayrca, ogrenme ortamlarnda, ogretim materyalleri, ogretim yontemleri ve ogrenme etkinlikleri araclgyla ogrenme surecleri iyilestirilmektedir.

Sonuc

Bilgilesim, teknolojinin cagdas insan hayatna girmesi ve etkilemesi olarak tanmlanr.