Cenova, “vicdani retçi” rahip, piskoposluğun vaftiz babaları ve vaftiz anneleri konusundaki seçim sınırlamalarına karşı çıkıyor

AIM

New member
27 Şub 2022
789
0
0
Kendisini “hiçbir şekilde bağlantısız” olarak tanımladığı kendi kilisesine karşı “vicdani retçi” olarak tanımlıyor. Paolo Farinella, San Torpete bölge rahibi, Cenova Başpiskoposu'nun boşanmış, ayrılmış ve ayine gitmeyenlerin vaftiz veya onay sırasında vaftiz babası ve vaftiz annesi hizmetini yerine getirmesini engelleyen kararının uygulanmasına karşı.

Protestonun nedeni, geçtiğimiz günlerde Cenova Curia'sı tarafından bölge rahiplerine gönderilen ve “vaftiz kutlamalarında vaftiz babası/vaftiz annesi rolüne kabul edilmek isteyen” kişiler tarafından doldurulması ve imzalanması gereken bir form. veya onay”.

Don Farinella her şeyden önce “görev” terimine, sanki vaftiz babasının ya da vaftiz annesinin görevi “bir iş ya da faaliyet”miş gibi karşı çıkıyor. İkinci olarak, müstakbel vaftiz babasının/vaftiz annesinin “birlikte yaşamadıklarını, yalnızca resmi olarak evli olduklarını, boşandıklarını ve resmi olarak yeniden evlendiklerini” kendi kendine beyan etmesi gerektiğini belirten formun ifadesine itiraz ediyor. Ona göre, “Katoliklerin üçte ikisinden fazlası, Katolikler de dahil olmak üzere, bu durumları yaşıyor”. “Aslında – diye soruyor – neredeyse hiç kimse vaftiz babası veya vaftiz annesi olamaz mı?”.

Don Farinella, “liman ve kutsal geleneklerden alınan bir sertifikadan” ve “kutsal pastoralizmden” söz ediyor ve bu sayede “kendisini, sanki hint yağıymış gibi, vaftiz babası veya vaftiz annesi olmaya yetkili olmak için Pazar günü Efkaristiya'ya zorunlu kılıyor”. Bugün kişisel web sitesinde yayınlanan mektubunda, “öfkeli ebeveynlerimin bana şunu söylediğini duyduğunu” yazdı: Tamam, eğer beni zorlarlarsa giderim, ama bundan sonra beni bir daha asla göremezler.”