CHP’den savcılığın Erdoğan Bayraktar sonucuna reaksiyon

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,636
0
36
CHP’den savcılığın Erdoğan Bayraktar sonucuna reaksiyon
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık soruşturması ile ilgili “Dosyamda ne var ise hem tapeler hem teknik takip doğrudur” açıklaması karşısında Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) kabahat duyurusu hakkında takipsizlik sonucu verdi. Savcılık, takipsizlik sonucunı “aynı olayla ilgili olarak daha önce soruşturma yapıldığı” öne sürülen sebebine dayandırdı.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, Kars’ta; savcılığın soruşturmaya yer olmadığı sonucunı ANKA Haber Ajansı’na kıymetlendirdi. Bayraktar’ın, tapelerin yanlışsız olduğu istikametindeki açıklamasını anımsatan Öztunç, şunları söylemiş oldu:

“Kim söylüyor, ses kaydı olan şahıs söylüyor. Bakan söylüyor. Diyor ki ‘Bu ses kayıtları bana aittir’. Erdoğan Bayraktar bunu söylemiş oldu, savcılık takipsizlik sonucu veriyor. Yani kendisi kabul ediyor, mahkeme ‘Hayır, hayır sen yapmadın’ diyor. bu biçimde bir adalet, yargı sistemi olmaz. Aşikâr ki Ankara’dan, saray etrafından yargıçlara talimatlar gitmiş. Bu belgeyi açmayın demişler.

“HIRSIZ YAPTIM DİYOR, POLİS ‘HAYIR YAPMADIN’ DİYOR”

Erdoğan Bayraktar’ın itiraflarıyla ilgili evrak açılmış olsa, devamında saraya uzanacak. Oralardan sözler alınması gerekecek. Türkiye’de yargının siyasetin elinde olduğunun, Türkiye’de yargıya siyasetin müdahale ettiğiniz en bariz örneği bu olay olmuştur. Erdoğan Bayraktar ‘Ben yaptım’ diyor. Yargıç ‘Hayır yapmadın’ diyor. Adam ben yaptım diyor. Hırsızı yakalıyorsun, adam hırsız olduğunu kabul ediyor. Polis diyor ki ‘Hayır sen hırsız değilsin’. Tıpkı bu olay. Bu bu biçimde gitmeyecek. Devran değişiyor. Gün gelecek tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim yemişse, kim garip gurabanın, yoksul fukaranın hakkını yemişse hesap verecek.”