Doçentlik evrakı düzmece çıkan öğretim üyesi gözaltına alındı

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,654
0
36
Doçentlik evrakı düzmece çıkan öğretim üyesi gözaltına alındı
Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü (ASÜ), 22 Ekim’de İktisadi ve İdari Üniteler Fakültesine ataması iptal edilen öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Rektörlüğün şikayeti üzerine polis merkezine söze gelen öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin, “dolandırıcılık” ve “evrakta sahtecilik” kabahatlerinden gözaltına alındı.

Zehra Zulal Atalay Laçin’in emniyetteki süreçleri sürüyor.

ATAMASI İPTAL EDİLMİŞ HAKKINDA İSİMLİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTI

ASÜ Rektörlüğünden 22 Ekim’de yapılan açıklamada, 28 Eylül’de İktisadi ve İdari Üniteler Fakültesine atanan ve toplumsal medyada tartışma konusu olan bir öğretim üyesinin, üniversiteye sunduğu ve atanmasına temel teşkil eden doçentlik evrakıyla ilgili oluşan tereddütün ciddiyetle takip edildiği, ilgili kurumla yazışma yapıldığı, gelen doküman üzerine bahse husus kişinin atanmasının iptal edildiği bildirilmişti.

Açıklamada, kelam konusu kişi ile ilgili tüzel sürecin başlatıldığı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Aksaray Üniversitesi’ne yeni atanan bir akademisyenin çelişkili özgeçmişini araştıran Gazeteci Nevşin Mengü, kelam konusu akademisyen Zehra Zulal Atalay Laçin’in bahsetmiş olduğu tezinin “YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde” olmadığını belirtmiş, Nevşin Mengü birfazlaca araştırmalarının ayrıntısı paylaşarak “Gerçekten bir diploması var mı yok mu?” diye sormuştu. Nevşin Mengü, kelam konusu akademisyenin vazifeden alındığını da duyurmuştu.

Gazeteci Nevşin Mengü

“Taşa üniversitelerinde neler oluyor?” diye soran Mengü, “Aksaray Üniversitesi’ne gelen yeni bir akademisyen öbür akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite’de Ankara’dan ‘yukarından’ bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin” dedi.