Dünyanın Dört Bir Yanından Ülkeleri Ziyaret Eden Turistlerin Uzun Mühlet Tesirinden Çıkamadığı 17 Kültür Şoku

Yeşils

Member
6 Kas 2020
279
0
16
Dünyanın Dört Bir Yanından Ülkeleri Ziyaret Eden Turistlerin Uzun Mühlet Tesirinden Çıkamadığı 17 Kültür Şoku
Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika’ya dünyanın dört bir yanındaki birbirinden meşhur ülkeleri gezen turistler, başlarına gelen ve uzun mühlet tesirinden çıkamadıkları birbirinden enteresan kültür şoklarını paylaşmışlar. Okurken şaşırma garantili, kesinlikle bir göz atın!
😅
👇

Kaynak: https://www.reddit.com/r/AskReddit/co…

1. “Avrupa’da beşerler sütlü kahve içmiyor… Çok şekerli içeceklere alışkın olduğum için epeyce zorlanmıştım.”

2. “Eğer uzun uzunluklu bir turist olarak Çin’in kırsal bölgelerini ziyaret etmek istiyorsanız insanların size ünlü bir yıldız üzere davranacaklarını şimdiden söyleyeyim!”

3. “Güney Afrika’da trafiğin soldan akmasına hiç alışamadım. Bilhassa karşıdan karşıya geçerkilk evvel sağ, daha sonra sol ve tekrar sağa bakmak fazlaca garibime gitmişti.”

4. “İtalya’da yiyeceğiniz özgün pizzalar hiç alışık olduğunuz hazır pizzalar üzere değil. Masanıza çatal bıçak bırakıp kendi kendinize kesip yemenizi bekliyorlar.”

5. “Avustralya’da en epey zorlandığım olay insanların yarınlar yokmuşçasına küfür etmesiydi. Nitekim daha küfürbaz bir ülkeye gittiğimi sanmıyorum.”

6. “Değişim öğrencisi olarak bir sene boyunca Barselona’da yaşadım ve insanların saat 10’da akşam yemeklerini yemesine alışamadım…”

7. “Benim kültür şokum Asyalı aileme alıştıktan daha sonra Avrupalı kız arkadaşımın ailesiyle tanışmak olmuştu…”

“yaşamım boyunca tam not alamadığım vakit kendimi başarısız hissetmeye, okuldaki en âlâ öğrenciler içinde olmama karşın birinci sırada olmadığım için makus hissetmeye alışkındım. Kız arkadaşım benim yanımda imtihanı geçemediğini ailesine söylemiş oldu ve ‘Hiç sorun yok, sıkma canını’ dediler. Yaşadığım en unutulmaz kültür şokuydu.”

8. “Japonya’daki halka açık kaplıcaları epeyce merak ediyordum, gittiğim anda insanların çıplak olduğunu görmemle hayatımın şokunu yaşadım….”

9. “Çin’de küçük bir kasabaya gitmiştim ve kaldığım otel odasında ‘Lütfen bebek ticareti yapmayınız’ yazan broşürler vardı…”

10. “Romanya’da bir aileyle bir arada hayatıştım, ‘inekler konuta dönerken’ demek saat 5 manasına geliyordu orada. Tüm gün otlanan inekler sokağın ortasında yürüyerek kendi ahırlarına dönüyorlardı.”

11. “Norveçliler tanımadıkları beşerlerle pek konuşmazlar. Amerika’ya geldikten daha sonra marketin kasa sırasında bile beşerler bana selam verip hal hatır sorunca utanıyordum.”

12. “Uzun mühlet Güney Kore’de yaşayıp ABD’ye geri döndüğümde bilhassa marketlerdeki binlerce farklı çeşit abur cuburlara inanamadım. Kahvaltılık gevrek almak için durduğum reyona öylece bakakaldığımı hatırlıyorum.”

13. “Pensilvanya’daki ailemi ziyaret ederken yakındaki bir markete bira almaya gittim, oysa marketlerde satılmıyormuş! Orada çalışan elemanlara alkol sorduğumda bana salakmışım üzere bakmışlardı…”

14. “İspanya’da gittiğiniz yerlerde kendi çöpünüzü çöpe atmanız kaba sayılıyor! Ben nezaketen masamızı toplamaya çalışmıştım ancak onların gözünden kendi işlerine karışıyormuşum üzere oluyormuş…”

estaticos.elmundo.es

15. “Arap adamların burunlarını değdirerek selamlaşması epeyce şaşırtmıştı beni.”

16. “Mısır tarlalarıyla dolu kırsal mahallemden çıkıp yabancı ülkeleri ziyaret ettiğimde en epeyce gelişmiş toplu taşıma sistemini görür görmez şok hayatıştım.”

17. “Türkiye seyahatimizde bilhassa İstanbul sokaklarında, pencere önlerinde sayısız kedi gördük! Herkes onları güya kendi kedileriymiş üzere besliyordu.”

Sizce en farklı kültür şoku hangisi? Kendi tecrübelerinizi de yorumlarda paylaşmayı unutmayın!
👇