“En Zor Herif” Afrika'daki koşuyu sonlandırdı

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
382
0
16
Koşmak bir yıl sürerse ve soygunlar, hastalıklar ve palalı adamlar nedeniyle karmaşık hale gelirse biraz daha zor hale gelebilir.

27 yaşındaki İngiliz Russ Cook, Afrika kıtasındaki güney-kuzey koşusunu Pazar günü Tunus'un Angela Burnu'nda tamamladı. 22 Nisan 2023'te Güney Afrika'nın Agulhas Burnu'ndan ayrıldı.

Yol boyunca, bir banliyö parkında keyifli bir yürüyüş sırasında sıklıkla karşılaşılmayan zorluklarla karşılaştı.

Angola'da silah zoruyla soyuldu. Namibya'da gıda zehirlenmesi yaşadı. Kongo Cumhuriyeti'nde palalı adamlar tarafından saldırıya uğradı. Cezayir'de vizesiyle ilgili sorunlar yaşadı.

Sonunda 16 ülkeyi geçti. Güney Afrika'da başladıktan sonra, denize oldukça yakın kalarak çoğunlukla ülkenin batı yakasını dolaştı. Kendisi hâlâ tehlikeli durumlarla karşı karşıya olmasına rağmen Batı Afrika rotasını öncelikli olarak güvenlik nedeniyle seçtiğini söyledi.

Haziran ayında Angola'da Cook ekibiyle birlikte ekibin destek arabasında mola verirken silahlı bir adam kapıyı açtı. Adam para, telefon ve kamerayla kaçtı ama kimse yaralanmadı.

“Bir şeyler alacak; Buna izin vermeliyiz,” dedi Cook kısa süre sonra bir YouTube videosunda.

Kongo Cumhuriyeti'ndeki olayın daha da korkutucu olduğunu söyledi. Cook, ağustos ayında, geçilmez yollar nedeniyle ekibinden ayrı koşarken, o sırada envanterinin yarısı yenmiş bir kurabiyeden oluşmasına rağmen, para isteyen palalı bazı adamlarla karşılaştı.

“Onlara verdim ve kaçtım” dedi.

O günün ilerleyen saatlerinde, hâlâ ekibinden uzaktayken, motosikletli iki adamla karşılaştı ve ona binmesini işaret etti. “Çocukların nerede olduğuna dair parası, yiyeceği, suyu, sinyali, verisi veya bilgisi olmadığı” için bunu yapmaya karar verdi.

Yedi saatlik bir yolculuğa çıkarıldı.

Sosyal medyada “Kafamda bunun bu olduğunu düşündüm” diye yazdı. Bir köye geldi ve başka başarısız para talepleriyle karşı karşıya kaldı. Ekibinin ona ulaşması, onu kaçıranlara para vermesi ve onu yeniden çalıştırması birkaç gün sürdü.

Olaydan sonra “Kafam şu anda tam olarak orada değil” dedi.

Cook ayrıca sırt ağrısı, gıda zehirlenmesi ve diğer sağlık sorunlarından da muzdaripti; bu sorunlar, göz korkutucu motosiklet sürüşüyle birleştiğinde, sonuçta başlangıçta planladığından daha fazla izin almasına ve günlük kilometresini azaltmasına neden oldu.

Evsiz kalan gençleri destekleyen Running Charity ve Batı Sahra'nın yerli halkını destekleyen Sandblast için 10.100 mil koştu ve 690.000 pound veya yaklaşık 873.000 dolar topladı. “En Zorlu Herif” lakaplı Cook, dinlenme günlerini, çeşitli hastalıklarını ve aksiliklerini hesaba katarak günde ortalama 49 kilometre yol kat etti.

Kıtanın ilk geçişi olmasına rağmen, Dünya Koşucular Birliği adlı koşu grubu The Telegraph'a, Danimarkalı atlet Jesper Olsen'in farklı bir yoldan da olsa 2010 yılında bu başarıya ulaştığını söyledi. Kuzeyden güneye, Mısır'dan Güney Afrika'ya kadar yaklaşık 8.000 mil uzanıyordu.

Grup, Cook'u kıtanın en güneyinden en kuzey noktasına yürüyen ilk kişi olarak tanıdığını söyledi.

Cook, Pazartesi günü “Günaydın Britanya”ya yaptığı açıklamada, “Benden önce birçok büyük başarıya imza atan birçok insan var” dedi. “Herkese teşekkürler.”

Cook, ultra-ultramaraton başarısının ardından çilekli daiquiri ve birkaç bira içtiğini söyledi.

Pazartesi günü “Dün oldukça yoğundu” dedi. “Biraz yorgun uyandım.”

Başarısının ardından ilk gün için yaptığı planlar: “Bugün biraz esneme yapmam gerekiyor ama koşmam.”

“Saç kesme zamanı geldi” diye ekledi.

Bitime 48 saat kala, mürettebatın bir üyesi Cook'tan bitiş yaklaşırken düşüncelerini paylaşmasını istedi. “Biraz çılgıncaydı” dedi. “Birçok iniş ve çıkış var.”

Mürettebat üyesi viral içerik umuduyla “Sokağın ortasında eksik bir şeyiniz var mı?” dedi.

Cook'un yanıtı: “Kardeşim, 39 mil koştum.”