Eşref Gani Afganistan’dan nasıl kaçtığını anlattı

servos

New member
20 Kas 2020
223
0
0
Afganistan’da Taliban’ın denetimi ele geçirmesinin akabinde ülkeyi terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani suskunluğunu bozdu.

Ülkeden kaçarken para dolu çantaları helikoptere taşıdığı ve araca sığmadığı için birtakım çantaları havaalanında bıraktığı sav edilen Gani, ülkeyi terk ederken beş parasız olduğunu söylemiş oldu.

“SİZİ SATTI DİYENE İNANMAYIN”

Afganistan’da Taliban’ın denetimi ele geçirmesinin akabinde ülkeyi terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yayınladığı görüntü bildiride, “Sizi sattı ve kendi canı ve malı için devleti bırakarak kaçtı söylentilere inanmayın. Ben yalnızca bir tek elbise ve terliğimle vatanımı terk etmek zorunda kaldım” dedi.

Ailesi ile bir arada Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başşehri Abu Dabi’ye yerleşen Gani toplumsal medya hesabından görüntü bildiri yayınlayarak, “Yeni kurulacak süreksiz hükümet için herkesi kapsayan ortak çalışma yapılmalı” tabirlerini kullandı.

“MAHREM SIRLAR TALİBAN’IN ELİNDE”

Milyonlarca dolar ile ülkeyi terk ettiği tezlerini yalanlayan Gani, “Her kim size benim hakkımda sizi sattı, kendi canı ve malı için devleti bırakarak kaçtı derse inanmayın” sözlerini kullanarak, “Çünkü beni o denli bir durumda bıraktılar ki terliğimi çıkarıp ayakkabımı giymeye bile fırsat bulamadan kitap, bilgisayar ve başka manevi varlıklarımı geride bırakmak zorunda kaldım. Bu benim ve devlet için mahrem olan şeyler maalesef öteki kümenin eline geçmiştir” dedi.

“ÜLKEYİ ANSIZIN TERK ETTİM”

Gani, “Memleketten ayrılma durumum hiç bir vakit memleketler arası güçlerle bahsi geçmemiştir bu olay apansız kendi güvenlik güçleri baskısıyla gerçekleşmiştir” tabirlerini kullandı.

“Ben yalnızca bir tek elbise ve terliğimle vatanımı terk etmek zorunda kaldım” diyen Gani, “Hakkımda söylenen parayı yurt dışına kaçırdı konusu büsbütün palavra ve asılsızdır” dedi.

Afganistan’da kurulacak yeni hükümete değinen Gani, “Devam etmekte olan barış ve ortak hükümet çalışmalarına seçilen Karzai ve Abdullah’ı uygun buluyorum umarım başarılı olacaktır” dedi.

“BAŞARISIZLIK BARIŞ GETİRDİ”

Gani, “Hem Taliban idaresi birebir vakitte devletin siyasi idaresi bir biçimde siyasi başarısızlığa uğradı ancak bu başarısızlık barışa yol açmıştır. Bu barış görüşmelerinde Trump hükümetinin uğraşları sonuç alamamıştır” sözlerini kullandı.

“GERİ DÖNECEĞİM”

En son olarak size vereceğim en değerli iletisi ben kasıtlı olarak vatanımı terk etmedim ve kaçmadım şu an BAE’deyim ve daha fazla kanın dökülmesine mahzur oldum” diyen Gani, “Şu an Afganistan’a dönmek için istişare halindeyim yinedan Afganistan’ın kendi kıymetlerine, prestijin ve adaletin sağlanması. Afgan halkının hakim olması, İslami kazanım ve elde ettiklerimizi korumak ismine yinedan birlikte gayret vereceğiz” dedi.