Fas hükümeti depreme müdahaleyi savunuyor ancak kral büyük ölçüde sessiz kalıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
384
0
16
Fas’ın depreme verdiği tepkinin hızı ve verimliliğine yönelik kamuoyu eleştirileri arttıkça, Kral VI. Muhammed’in hükümeti bunu savundu. Operasyonu ilk kez Pazartesi günü kamuoyuna duyurdu ve yetkililerin felaketle derhal ilgilendiğini ve çabalarını kurtarma operasyonlarına yoğunlaştıracağını söyledi.

Güçlü deprem Cuma akşamı güneydeki Marakeş şehrinin hemen dışındaki Yüksek Atlas Dağları’nı salladı ve hükümetin son rakamlarına göre yaklaşık 2.500 kişinin ölümüne yol açtı. Kral Muhammed, felaketle ilgili ilk kamuoyu açıklamasını yapmadan önce saatler bekledi ve o zamandan bu yana çok az açıklama yaptı.

Haberler muhabirlerinin hafta sonu ziyaret ettiği ve ağır hasar gören köylerde, ilk yardımın Pazartesi sabahı gelmesine rağmen, hükümetin kurtarma veya yardım operasyonlarına dair herhangi bir işaret yoktu.

Pazar akşamı sosyal medyada yayınlanan bir videoda, yardım tedbirlerine yönelik eleştirilere karşı kendisini savunan, felaketten bu yana ilk kez yorum yapan hükümet sözcüsü Mustapha Baitas’tı.

“Bu yıkıcı depremin meydana geldiği ilk saniyelerden itibaren, Majesteleri’nin talimatı doğrultusunda, tüm sivil ve askeri yetkililer ile askeri ve sivil sağlık personeli, mağdurları kurtarmak ve cesetleri kurtarmak için hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmek için çalıştı. Şehitler” dedi.

Bay Baitas’ın yorumlarının hükümetin tepkiyi kontrol ettiğini göstermeyi amaçladığı görülüyor. Depremden etkilenen bölgelerdeki hastanelere yüzlerce doktor ve hemşirenin yanı sıra ambulans ve tıbbi malzeme gönderildiğini ifade eden Erdoğan, hükümetin yardım bağışlarını almak için bir fon oluşturulmasını onayladığını sözlerine ekledi.

Fas hükümeti depremden bu yana genel olarak sessiz kaldı, kurtarma çalışmaları hakkında çok az bilgi verdi ve kurbanların sayısı hakkında nadiren bilgi verdi.

Fas’ta güç kralın elinde toplanmıştır ve mevcut kriz gibi tüm önemli devlet meseleleri söz konusu olduğunda kraliyet sarayı sorumludur. Bu, kralın büyük meselelerde liderliği ele almasını bekleyen diğer hükümet kurumlarını felç ediyor.

Faslı ekonomist Fouad Abdelmoumni Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Yardım son derece geç geldi” dedi. “Kurbanların büyük çoğunluğu 48 saat veya daha uzun süre yiyeceksiz kaldı ve bazıları da hala iyi durumda olan yollardan erişilebilen alanlar da dahil olmak üzere içeceksiz kaldı” diye ekledi. “Görünüşe göre kralın yukarıdan talimat vermesini beklemenin” bununla çok ilgisi vardı.

Bay Abdelmoumni, “Kralı gölgede bırakma korkusu, insanların o ortaya çıkana kadar tam anlamıyla harekete geçmesini engelliyor ki bu da beklenen bir şey, ancak bunun ne zaman olacağını asla bilemezsiniz” dedi. “Ayrıca, bir girişimin reddedilme korkusu, yönetim yetkililerinin saray tarafından açıkça teşvik edilmeyen her türlü eylemden kaçınmasına yol açtı.”

Devlet televizyonu 2M’nin eski haber müdürü Samira Sitail, kralı savundu ve hafta sonu bazı liderlerin “ülkelerini Twitter üzerinden, diğerlerinin ise başka yollarla yönettiğini” söyledi.

Krallığın liderleri geleneksel olarak iletişim kurarken dikkatli davranıyor ve yeterliliklerini sorgulayabilecek mesajlar göndermekten çekiniyor. Depremden bu yana devlet medyası, ordunun yardım çalışmalarına katılımını gösteren görüntülerle yoğun bir şekilde meşgul oldu.

Oldukça hassas bir konu, ülkedeki yoksulluğun tasviridir; Depremden en çok etkilenen bölgelerden bazıları yoksullaştı. Faslı yetkililer, ülkenin modern havalimanlarını, hızlı trenlerini ve gösterişli turistik merkezlerini gezmek için dünyayı tercih ediyor. Bu eğilim kısmen ulusal bir gurur meselesi, kısmen de her yıl milyonlarca gelen ve önemli bir gelir kaynağı olan yabancı turisti çekme hedefidir.

Bazı Faslılar, deprem nedeniyle oluşan iletişim eksikliğinin kendilerine, yetkililerin kritik bilgileri yayma konusunda benzer şekilde tutumlu olduğu salgını hatırlattığını söyledi.

Kral Muhammed, yurt içinde kendi ülkesindeki huzursuzluklara karşı temkinli davranıyor ve eleştiriye veya muhalefete büyük ölçüde tolerans göstermiyor. On yıldan fazla bir süre önce Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu kasıp kavuran Arap Baharı ayaklanmaları sırasında kral, her türlü hoşnutsuzluk ifadesini bastırmak için hızla harekete geçti. Anayasayı değiştirdi, seçilmiş başbakana daha fazla yetki verdi ve halka güven vermek için başka adımlar attı.

2016 ve 2017 yıllarında Fas’ın kuzey Rif bölgesinde tekrarlanan isyanlar yaşandı. Yetkililer protestolara birkaç ay boyunca göz yumdu ve ardından bastırdı.

Pandemi, Fas’ın hayati önem taşıyan turizm endüstrisini durma noktasına getirdi, ancak son zamanlarda otellerin dolması ve yabancıların tura çıkıp düğünleri kutlamasıyla yeniden toparlandı. Hükümet, bu turistleri yeniden caydırabilecek kaos veya belirsizlik imajlarını yansıtma konusunda isteksiz olabilir.

Ülke liderleri, yabancı yardım ve kurtarma ekiplerine yönelik teklifleri kabul etmekte de yavaş görünüyor; bu, Fas’ın ülkeye kimlerin girebileceği konusunda uzun süredir devam eden ihtiyatı ile tutarlı.

Ekonomist Bay Abdelmoumni, “Fas’ın yüz ülkeden gelen yardım tekliflerini küstahça reddetmesini” eleştirerek, “olumlu ve hızlı bir tepkinin kesinlikle hayat kurtaracağını ve sefaletten kaçınacağını” ekledi.