Fas’taki depremin ardından yaşanan hayal kırıklığı dayanışmayı artırıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
384
0
16
Sekiz araçtan oluşan sıra, ekmek, katlanmış kazaklar, antibiyotikler ve parçalanmış dağla sıcak bir dayanışma duygusu taşıyarak toprak yolda ilerledi.

Aynı adı taşıyan eyaletin başkenti Taroudant’tan Atlas Dağları’na giden yolda bir saat süren kervan, karanlık bir köye ulaştı; kara gökyüzünde yanıp sönen tehlike ışıkları, büyük ölçüde bu köyde yaşayan sakinlere bir yardım teklifiydi. Cuma akşamı Fas’ın bu ücra bölgesini sarsan depremden bu yana kendi hallerine bırakıldılar.

Gönüllüler bütün gün uzak şehirlerdeki evlerinden araba kullanıyorlardı. Rengarenk grup, Douar Bousguine köyünde el fenerleri çıkardı ve farlar taktı. Moloz yığınlarının üzerinden tırmandı, duvarlardaki uzun çatlaklara baktı ve komşularının, deprem olduğunda akşam yemeğini yeni yemiş olan 32 yaşındaki bir adamla altı çocuğunu kazdıkları yeri incelemek için eğildi.

Hayatta kaldılar ama evleri yıkıldı, ahşap ön kapıları bir yığın kerpiç ve kırık tahtaya yaslanmıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın Salı günü açıkladığı son rakamlara göre, Fas’ta meydana gelen depremde 2.900’den fazla insanın ölmesi ve 5.500’den fazla kişinin yaralanmasından bu yana, gönüllülerin de desteklediği bölge sakinleri bu uzak bölgelerdeki kurtarma çalışmalarının büyük bir kısmına öncülük etti. Bu, bölgeyi bir asırdan fazla bir süre içinde vuran en güçlü depremdi.

Günler geçtikçe, ilk şok, hükümetin dış yardım ve kurtarma ekiplerini karşılama konusundaki yavaş tepkisi karşısında sessiz bir öfkeye dönüştü. Ancak krala yönelik eleştirilerin ciddi sonuçlara yol açabileceği bir ülkede, Fas’ın dört bir yanından insanların ihtiyacı olanlara yardım etmeye geldiği protestoların belki de en gürültülü ifadesi eylemdir.

Fas’ın konuşma radyosu, oradan geçen ağlayan yerel halka malzeme ve umut dağıtmak için taşınabilir ekmek yapma makineleriyle dağlara giden yerel sakinlerin hikayeleriyle dolu.

Acil yardıma ihtiyaç duyan köylerin listesi sosyal medyada dolaşırken, malzeme dağıtan mesajlar da paylaşıldı: “Nerede daha yararlı olacağını biliyorsanız, Marakeş’ten 20 şişme yatak taşınmaya hazır.”

Eyaletteki bir benzin istasyonu, dağlara nakledilecek malzemelerle dolu araba ve kamyonlarla doluydu. Yerel işçiler hayranlıkla, depremin ardından Cumartesi gününden beri durumun böyle olduğunu söyledi. Said Boukhlik, “Fas’ın her yerinden insanlar yardıma geldi” dedi.

Sahil kenti Agadir’deki bir otelin sahibi, geçici barınaklar inşa etmek için 200 yatak taşıyan 16 tekerlekli bir kamyon ve 200 battaniye, Türk kilimleri, kalın tenteler ve metal çerçeveler taşıyan bir dizi kamyonet gönderdi.

Genellikle turistleri at sırtında dağ çölüne götüren ve şu anda bir yardım gezisine liderlik eden otel çalışanı Abderrahim Aberni, “Hiçbir şeyleri yok” dedi.

Atlas Dağları’na çıkan ve artık moloz yığını haline gelen eski kerpiç evlerin kalıntılarının yanından geçen yollardan birinde trafik yer yer durma noktasına geldi. Buldozer ve ekskavatörü çeken devasa kamyonların sürücüleri hayal kırıklığı içinde korna çaldı.

Rabat’taki Muhammed VI Politeknik Üniversitesi’nde siyaset bilimi yardımcı doçenti Moritz Schmoll, “İdeal olarak, konuyu daha geniş ölçekte ve yeterli bir şekilde ele almak için yeterince hızlı olacak koordineli bir hükümet tepkisine sahip olurdunuz” dedi. iki günlük rapor Ortağıyla birlikte köylere giderek yiyecek ve su dağıtıyor.

Yolların bakımı o kadar kötü ve köyler o kadar dağınık ki, “daha zengin ülkeler bile acil müdahale planı düzenlemekte zorluk yaşayabilir” dedi. Bölge sakinlerinin büyük kamyonlara kıyasla arabalarla yerlere daha kolay ulaşabildiğini belirtti. Yine de: “Umarım yardımlar daha iyi koordine edilir” dedi.

Gönüllüler genellikle kararlıydı; geniş bölgenin bazı bölgelerine profesyonel yardımın henüz ulaşmadığı Taroudant vilayetindeki ücra yerlere doğru ilerliyorlardı.

Cep telefonunu geçici bir cerrahi ışık olarak tutan Mehdi Ayassi, “Sadece insanlara yardım etmek istedik” diye açıkladı. 22 yaşındaki Bay Ayassi, arkadaşlarıyla birlikte kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Marakeş’teki bir oteldeki işinden ayrılmıştı. Deprem ve ardından gelen trajedinin, hayatında farklı bir şey yapmak istediğini fark etmesini sağladığını söyledi.

Bölge sakinlerinin trajediyle sarsıldığını ama aynı zamanda da sıcaklıkla dolu olduklarını gördüler.

Douar Bousguine’de insanlar el sıkışıp kendilerini gönüllü kafilesiyle tanıştırdılar. Uzaklarda bir eşek anırdı. Ortam garip bir şekilde şenlik havasındaydı; bölge sakinleri birilerinin yardım etmesinden memnun olduklarını söylerken gönüllüler de başsağlığı dilemek için bir yer buldukları için mutluydu.

Eyalet başkentinin 500 yıllık surları içinde kalan ve Atlas Dağları’ndaki köylere ekmek ve muz taşımak için beş saat harcayan Fransız otel sahibi Yves Le Gall, “Ben sefalet bekliyordum” diyor ve misafirlerini genellikle yürüyüşlere gönderiyor. “Fakat Fas dayanışmasını buldum.”

Gönüllüler, köydeki bir açıklıkta derme çatma bir ortak yatak odasında oturan 15 kadınla karşılaştı; yere yayılmış dokuma plastik paspaslar ve uzun bir sopayla tutturulmuş bir muşamba. Bazıları cüppelerinin üzerine djellabas adı verilen kabarık bornozlar giyiyordu.

Krize rağmen ziyaretçileri sıcak bir el sıkışma ve gülümsemeyle karşılayan 46 yaşındaki Khaddouj Boukrim, “Her şeyi kaybettik” dedi. “Hava çok soğuk. Yatağımız yok.”

Gruptaki lacivert önlük giyen Marakeşli bir tıp öğrencisi, mavi lateks eldiven taktı ve yanında getirdiği tıbbi malzeme dolu kutuyu aradı. Hamile bir kadının enfeksiyon kapmış parmağını ve genç bir annenin şişmiş morluğunu tedavi etti. Ekibinin tıbbi yardımdan fazlasını sunduğu açıktı.

Tıp öğrencisi Mosa’ab Mtahhaf, açık yaralar ve kırık kemiklere hazırlıklı olduğunu ancak öncelikle ele alınması gereken uzun vadeli koşullarla ilgilendiğini söyledi. Köylüler ağır yaralanan komşularını çoktan hastaneye götürmüştü.

Gönüllülerin yolculuğuna dair umut, iyileşmeye giden uzun yol ve yol boyunca yaşanan birçok belirsizlikten kaynaklanan derin hayal kırıklığı nedeniyle azaldı.

“Bu insanlar zaten fakirdi. Artık hiçbir şeyleri kalmadı,” diyor Paris’teki bir restoranın aşçısı olan ve yardım etmek için çocukluğunun geçtiği köye dönen 29 yaşındaki Yousef Errouggeh. “Yemeğe ihtiyacın yok. Evlerini yeniden inşa edecek birine ihtiyaçları var. Yağmur yağarsa nasıl uyuyacaklar?”

Şöyle devam etti: “Durum gerçekten çok kötü. Burada gördüğümüz herkes birer vatandaş, hükümet değil.”

Bay Ayassi ve arkadaşları, belki de daha ciddi şekilde etkilenen diğer köyleri bulmak için dağa çıkmaya karar verdiler. O gece nerede uyuyacaklarına dair hiçbir fikirleri yoktu. Ne zaman eve gideceklerini de.

“Tüm malzemelerimiz bittiğinde” dedi.