Finansman programı “yok edildi”: Federal hükümet kuantum bilgisayarlarda tasarruf etmek istiyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
920
0
16
Almanya’nın kuantum bilgisayarları alanında, özellikle de ABD şirketleriyle yarışta ayak uydurabilmesi, federal hükümetin defalarca beyan ettiği bir hedeftir. Eski Federal Araştırma Bakanı Anja Karliczek (CDU) bu nedenle, yürütme tarafından 2019 sonbaharında onaylanan kuantum teknolojisi için finansman programını hızla yaklaşık bir milyar avroya çıkardı. Son olarak, hükümetin ekonomik teşvik paketi ve 2021 sonbaharından itibaren gelecek paketi, kuantum teknolojilerinin 2 milyar avroluk finansmanını sağladı. Ancak mali politikanın “dönüm noktası” zamanlarında, hükümet şimdi, bir dizi konsorsiyumun “Alman yapımı” bir kuantum bilgisayar üzerinde çalıştığı bu gelecekteki alanda bile tasarruf etmek istiyor.

Reklamcılık

Federal kabine tarafından geçtiğimiz günlerde başlatılan 2024 federal bütçe taslağında, “Kuantum Sistemleri – Kuantum Teknolojileri, Fotonik” başlığı altındaki araştırma departmanı bütçesi bu yıla göre yaklaşık 21 milyon avro daha az. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) işletilmesi için ayrılan fonlar da 718 milyon avrodan 549 milyon avroya düşürülecek. Sorumlu Federal Ekonomi Bakanlığı sözcüsü “Tagesspiegel Background” uzman hizmetine, “Bunun arkasında kuantum hesaplama bütçesinde toplam 200 milyon avroluk bir azalma var” dedi. Plana göre, 2024 yılına kadar 170 milyon avro ve bir yıl sonra da 30 milyon avro daha kaybedilecek. Ancak devreye alınan projelere devam edilmelidir.

“Esasen Yok Edildi”

Rapora göre, DLR’nin kuantum hesaplama girişiminin başlangıçta 740 milyon avro alması gerekiyordu. Bunun yüzde 80’i – yaklaşık 600 milyon avro – şirketlerden ve özellikle yeni kurulan şirketlerden gelen siparişler için ayrıldı. Planlanan azalma üçte birine karşılık gelir. DLR, göstericiler gibi kuantum bilgisayarları alanındaki gelişmeleri dokuz genç şirkete emanet etti. Örneğin Ekim ayında merkez, eleQtron, NXP Semiconductors, Parity Quantum Computing, Qudora Technologies ve Universal Quantum Germany’ye iyon tuzaklarına dayalı kuantum bilgisayarların geliştirilmesi için toplam hacmi 208 milyon avro olan beş sözleşme verdi. Dört yıl içinde prototip kuantum bilgisayarları oluşturmak için kullanmalılar.

CDU/CSU parlamento grubu araştırma politikası sözcüsü Thomas Jarzombek, “Tagesspiegel”e şikayette bulunarak, Federal Meclis silmeleri onaylarsa, DLR kuantum bilgisayar programı “prensipte yok edilecek” dedi. Bu, beklentileri tam olarak karşıladı ve “harika girişimler yaratıldı”. Kuantum bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlar gibi satılamaz, bu nedenle alıcı olarak bilimsel kurumlara ve diğer devlet aktörlerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle CDU politikacısı, genç şirketlerin artık daha fazla finansman için ABD ve diğer üçüncü ülkelerden gelen finansörlere bağımlı olmasından endişe duyuyor. ABD teknoloji şirketlerinin devralmaları bile hariç tutulmuyor.

“Dünyanın zirvesindeki yer” mi?

Planlanan kesintiler şaşırtıcı, çünkü federal hükümet trafik ışığı koalisyonu kapsamında kuantum teknolojilerine yönelik eylem planına ancak Nisan ayında karar verdi. Buna göre Almanya, toplam 3 milyar avro ile bu alanda “dünyanın zirvesinde bir yer” ve aynı zamanda “teknolojik egemenlik” sağlamalıdır. Açıklanan hedef, Google ve IBM gibi “teknoloji liderlerini” kuantum hesaplamada da yakalamaktır. O zaman bile, DLR’den Robert Axmann, konseptin öncelikle mevcut finansman önlemlerine dayandığını ve finansmanı 2026’dan itibaren açık bıraktığını eleştirdi. Örneğin, DLR, en az 50 kübitlik kuantum bilgisayarlar için bir ihale planlıyor.

Uzmanlara göre, güçlü kuantum bilgisayarlar Diffie Hellman, DSA ve RSA gibi yaygın şifreleme yöntemlerinin üstesinden kısa sürede gelebilir. Brüksel düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi (EPC) şimdi bir tartışma makalesinde “kriptografik olarak önemli bir kuantum bilgisayarının” gelişinin sadece an meselesi olduğu konusunda uyarıyor. Saldırganlar “hasat saldırıları” için şifrelenmiş bilgileri indirirken, tehdit ortamı şimdiden değişiyor. Amaç, kuantum teknolojisi kullanılabilir olur olmaz bunları çözmektir. Buna karşılık, AB – örneğin ABD’nin aksine – yeterince silahlanmamıştır ve bu nedenle güvenli post-kuantum kriptografiye geçiş için hızlı bir şekilde koordineli bir eylem planı hazırlamalıdır.

Reklamcılık

(aks)

Haberin Sonu