Gençliğinde video oyunlarını severdi. Şimdi sıtmayı engellemek için yapay zekayı kullanıyor.

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
377
0
16
Rokhaya Diagne, ergenlik çağının başlarındayken erkek kardeşinin odasına çekildi ve burada annesi sonunda bıkıncaya kadar her gün saatlerce çevrimiçi bilgisayar oyunları oynadı.

Bayan Diagne, “Annem ‘Bu bir bağımlılık’ dedi” dedi. “Eğer durmazsam beni hastaneye, bir psikiyatriste görünmem için göndereceğini söyledi.”

Annesinin müdahaleleri işe yaradı. Bayan Diagne’nin bilgisayarlara olan tutkusu giderek artarken, enerjisini Call of Duty’de ilerlemekten daha yüksek hedeflere yönlendirdi.

Artık hedefleri arasında yapay zekayı kullanarak dünyanın 2030 yılına kadar sıtmayı ortadan kaldırmasına yardımcı olmak yer alıyor ve bu projeye, sağlık hizmeti girişimiyle odaklanıyor.

Başkent Dakar’da yaşayan 25 yaşındaki Senegalli bilgisayar bilimleri öğrencisi Bayan Diagne, video oyunlarının “bana çok şey öğrettiğini” söyledi. “Bana problem çözme becerileri kazandırdılar.”

“Bu şeyleri oynadığım için pişman değilim” diye ekledi.

Mavi kot pantolon ve başörtüsüyle hızlı konuşan Bayan Diagne, hayatları ekranlar ve internet tarafından kontrol edilen ve kendilerinden önceki hiçbir neslin hayal bile edemeyeceği bir ölçekte dünyayla bağlantılı olan, Afrika’nın geniş genç nüfusunun bir alt kümesine mensuptur. .

Teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen genç Afrikalılar için İnternet, bazı uzmanların Afrika’nın gençlerinin faydalarından yararlanmasını engellediğinden korktuğu eğitim sistemine güçlü bir tamamlayıcı sunuyor. Her zamankinden daha fazla mezun mezun olsa bile, okullar hala büyük ölçüde yüz yüze derslere güveniyor.

Stanford, Oxford ve MIT gibi üniversitelerden çok sayıda ücretsiz çevrimiçi kodlama eğitim kampı, robotik dersi ve konferans, Afrika çapında büyük bir etki yaratıyor, mühendislik alanında kariyerlere ilham veriyor ve yeni kurulan şirketler için fikirler üretiyor.

Çalışma arkadaşlarından bazıları sensör füzyonu veya robot bilimi konusunda çok heyecanlı olsa da Bayan Diagne, yapay zeka ve derin makine öğrenimiyle ilgileniyor. Tinder gibi benzer ilgi alanlarına sahip diğer kişilerle tanışmak için, ancak teknoloji meraklılarına yönelik, ödüllü bir ağ oluşturma uygulamasının geliştirilmesine yardımcı oldu. Yapay zekayı kullanarak hastalık tespit projeleri için Afyasense (Doğu Afrika dili Swahili dilinden “afya” veya sağlık kelimesini ödünç aldı) adında bir girişim kurdu.

Senegal’in büyüyen yapay zeka topluluğunun liderlerinden Ismaïla Seck, “Sorduğu soruların kalitesi ve verdiği yanıtlar nedeniyle kendisiyle konuşmaktan keyif alan biri” dedi.

Afrika’daki teknoloji patlamasındaki diğer birçok genç gibi, Bayan Diagne de kıtada birbiriyle örtüşen olguların merkezinde yer alıyor; klavyedeki her tuş vuruşunda, en büyük sorunların kendileri olduğu hissini geliştiren, daha da eğitimli çocuklar yetiştiren, büyüyen, eğitimli bir orta sınıf. Kıtanın sorunları çözülebilir.

Bayan Diagne, bölgedeki sağlık sonuçlarını iyileştirmek için yapay zekayı kullanmak istiyor. Bu kararı, bir dizi çocukluk hastalığı nedeniyle tutarlı ve kaliteli bakım sağlamanın zor olduğu Dakar’daki hastanelere göndermesinin ardından verdi.

Ne yazık ki yapılan hataları biliyorum” dedi.

Bayan Diagne’nin çabası onun takdirini kazandı. Sıtma projeleri yakın zamanda Gana’daki bir AI konferansında ödül kazandı ve Senegal’de sosyal girişimcilik alanında ulusal bir ödülün yanı sıra 8.000 dolarlık bir hibe kazandı.

Çocukken, içine kapanık olduğunu ancak emekli edebiyat profesörü ve yazar olan babasının ona aşıladığı araştırmaya karşı her zaman büyük bir açlık duyduğunu söyledi. Kızının dünyanın işleyişine veya Müslüman inancına ilişkin soruları olduğunda, cevabı kendisinin bulmasına izin veriyordu. Onu hala en sevdiği meyve olan elmalarla ödüllendirdi.

Ecole Supérieure Polytechnique de Dakar’a biyoloji bölümü olarak kaydoldu ve Dakar’daki ana hastanede staj yaptı. Ancak laboratuvar örneklerini incelemekle geçirdiği günler ona bu tür işlerin kendisine göre olmadığını gösterdi.

“Vücudumdaki bakterilerin korkusundan çok daha fazlasını istiyordum” dedi. “İstediğim şey, az önce takip ettiğim öngörülebilir sonuçlardan ziyade, yenilik ve beynimi yaratma ve bir şey için kullanma yeteneğiydi.”

Yanlış seçim yaptığı için yıkılan Bayan Diagne, okulu bıraktı ve bir yıl boyunca sonraki adımlarını planlamaya çalıştı.

Kardeşinin ona her zaman söylediği bir şeyi hatırladı: “Daha az rekabet olduğu için daha zor şeyleri yapın.” Yeni içgörüler kazanmak için hem karmaşık biyolojik verileri depolama hem de analiz etme bilimi olan biyoinformatiği seçti. Senegal’de bu konuyu inceleme fırsatları son derece sınırlıydı.

Ancak Dakar Amerikan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, biyoinformatik alanında gelecekteki çalışmalar için sağlam bir temel oluşturacağına inandıkları bilgisayar bilimleri alanında bir lisans programı açmıştı ve sunuyordu.

Üniversitenin yaklaşımı uygulamalı öğrenimi ön plana çıkarıyor; bu da öğretim elemanlarının öğrencilere projeler vermesi ve onlardan bu projeleri büyük ölçüde bağımsız olarak tamamlamalarını beklemesi anlamına geliyor. Ve görevler her zaman yerel bir sorunu çözmeye yöneliktir.

Projelerden birinde öğrencilere 100 kilogramlık yükü 10 kilometre mesafeye taşıyabilecek bir drone yapma görevi verildi. Bu, Dakar limanı dışındaki kamyonların kirletici tıkanıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli bir motosiklet yapma siparişi ile başlayan Solarbox gibi üniversitenin bazı ortak projelerinden gelecek vaat eden start-up’lar şimdiden ortaya çıktı.

Artık son sınıf öğrencisi olan Bayan Diagne, karbon emen bitkiler olan balıklar ve deniz yosunu hakkında bilgi toplamak için bir su altı drone’u göndermekle görevlendirildi.

“Başladığımda deniz yosununun ne olduğunu bile bilmiyordum” dedi. “Filmlerde yalnızca su altı drone’u görmüştüm. Balık türleri arasındaki farkı bile bilmiyordum.”

Kendini projeye adadı ve hatta sahilde gördüğü bir balıkçıyı ona balık tutmayı öğretmesi için tuttu, böylece farklı türler hakkında ilk elden bilen birinden daha fazla bilgi edinebilecekti. Ekibiniz bir sonraki aşamaya geçiyor: kendi su altı dronunu inşa etmek.

Başka bir proje ararken, küresel sağlık yetkililerinin on yıl dolmadan sıtmayı ortadan kaldırmak için çalıştığını öğrendi. Senegal’in en büyük sağlık sorunlarından biri kırsal kesimde hızlı ve güvenilir sıtma testinin bulunmaması. Bu nedenle pozitif vakaları tespit etmek için daha iyi bir sistem geliştirmeye koyuldu.

Bayan Diagne, hastane laboratuvarında biyolojik örnekleri birbiri ardına incelerken yaşadığı can sıkıntısını düşündü. Bu rutin eylem, yapay zekanın halletmesi için özel olarak tasarlanmış gibi görünüyordu.

Öncelikle, yapay zekaya okumayı öğretebileceği, sıtmayla enfekte olmuş geniş bir hücre kümesi sağlayacak bir laboratuvar bulması gerekiyordu. Ancak Senegal’deki bazı laboratuvarlar yalnızca yurtdışından gelen araştırmacılarla veri paylaşımına alışkın.

Bayan Diagne, “Bu insanlara açıkça bilgi verecekler, ancak konu benim gibi hala öğrenmeye devam eden küçük Afrikalılar olduğunda bize yardım etmek istemiyorlar” dedi.

Okulu, kendisine bir hücre veri seti veren ve onu derin öğrenme aracına besleyen ve pozitif vakaları tespit edecek şekilde eğiten bir laboratuvar operatörü bulmasına yardımcı oldu. Kullanıcılar mikroskopları, kırsal alanlarda kullanılabilecek kadar ucuz ve küçük olan 3D baskılı mikroskoplar da dahil olmak üzere yapay zeka programlarının yüklü olduğu bir dizüstü bilgisayara bağlar.

Sıtma projesinin piyasaya sürülmesi yaklaşırken Bayan Diagne bundan sonra ne yapmak istediğini zaten biliyor: kanser hücrelerini tespit etmek için yapay zekayı kullanmak.

Bayan Diagne, projeleri tanınırken rehberlik ve destek sağlamak için üniversitesinin liderlerine ve Batı Afrika’nın büyüyen teknoloji topluluğuna güvendi.

“Beni dışarı çıkıp dünyaya ne yaptığımı göstermeye ittiler” dedi. “Eh, henüz bunu başaramadılar.”

Ama bu yönde ilerliyor. Gana AI konferansı onun ilk yurtdışı seyahatiydi ve bu ayın sonunda sıtma projesini başlatırken daha fazla yardım almak amacıyla yenilikçi eğitim programı için İsviçre’ye gidecek.

Ve arkasından gelenlere yardım etmeye hazır.

“Birçok insan bana gelip ‘Bunu nasıl yaptın, bunu nasıl yaptın’ diye soruyor” dedi. “Onlarla ilgilenebilirim ve onlara yol gösterebilirim.”