Güneydoğu Afrika'da bir çatışma arabulucusu barışa giden bir yol arıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Bu makale, Mart ayında kadınların başarılarını kutlayan küresel etkinliklere denk gelen Kadın ve Liderlik hakkındaki özel raporumuzun bir parçasıdır. Bu konuşma düzenlendi ve özetlendi.

36 yaşındaki Deborah Julio'nun kadın hakları savunucusu ve yaşadığı güneydoğu Afrika ülkesi Malavi ile komşusu Mozambik arasındaki çatışma arabulucusu olarak rolünü şekillendiren bir geçmişi var.

Bayan Julio, iki yaşındayken babasını kaybetti ve annesini kaybettikten sonra ilkokulu bıraktı. Sonunda rahip olmak için eğitim aldı ve şimdi kasabasında bir bakkal işletiyor. İlk kocası 2016 yılında bir araba kazasında öldü ve o zamandan beri yeniden evlendi. Bugün iki üvey çocuğu ve önceki evliliğinden üç çocuğu var. Ayrıca Malavi'nin Mangochi Bölgesi Kadın Hareketi Başkanı ve Barış ve Birlik Bölge Komitesi Sekreteri olarak kadın haklarını savunuyor. (DPUC), BM Kadın Birimi Malavi tarafından desteklenen çatışma arabuluculuğu konusunda Bayan Julio'ya yardımcı oluyor.

Bayan Julio'nun çalışması, dini çatışmalardan, sınır anlaşmazlıklarından kaynaklanan şiddetten ve yüksek erken yaşta evlilik oranlarından etkilenen bir bölgede yaşadığı için özellikle önem taşıyor.

Nasıl barış komisyoncusu oldunuz?

2016 yılında Mangochi'de çatışma ve barış eğitimlerine katıldım. Daha sonra çatışma çözümü ve barış inşası konularında yerel konseyi destekleyen gönüllü bir grup olan DPUC'un ilk üyelerinden biri olmak üzere seçildim. Sekreter olarak seçildim.

BM Kadınları çalışmalarımızı duydu ve beni toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle başa çıkma becerileri kazandıracakları bir kadın hareketi eğitimine davet etti. Daha sonra Mangoçi Kadın Hareketi Grubu'nun başkanlığına seçildim.

Hangi girişimlerde çalıştınız?

Bunlar arasında bölgede şeflik anlaşmazlığı ve Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki dini çatışmalar da yer alıyor. Ayrıca, Mozambik'ten bir kişinin Lulanga'dan (Malawi'de) bir topluluk üyesiyle evlenmekle ilgilendiğini iddia ettiği ancak onu insan ticaretine sokma niyetinde olduğu olası bir insan kaçakçılığı vakasına da müdahale ettim.

Kadın hareketi adına toplum barışını bozma potansiyeli taşıyan konulara müdahale ettim. Mesela Lulanga'da beş erkek çocuğun 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği bir vaka vardı. Ailesi kamuoyunun utanmasını önlemek için olayı saklamaya karar verdi ama biz onlara çocuğun hastaneye götürülmesi gerektiğini anlattık ve aynı zamanda konuyu polise bildirmelerine de yardımcı olduk. Failler şu anda hapis cezalarını çekiyor.

Ayrıca bir toplum sağlığı çalışanının 14 yaşındaki bir kızı iş karşılığında kendisiyle yatmaya ikna etmeye çalıştığı bir vaka da yaşandı. Kızın hayatta kalabilmesi için paraya ihtiyacı vardı. Bu durum şefe bildirildi ve şef, sağlık çalışanının bölgesini terk etmesini ve üç keçi ve 100.000 Malavi kvaçası (60 ABD Doları) para cezası ödemesini emretti.

Cinsiyetinizin çatışma arabuluculuğuna yaklaşımınızı etkilediği belirli bir durumu paylaşabilir misiniz?

Geçtiğimiz günlerde ilçeye bağlı bir köyde, erkeklerin bir kadının toplumda liderlik rolü üstlenmesine itiraz etmesi üzerine bir sorun ortaya çıktı. Muhalefetin başında köy muhtarı vardı. Ona yaklaştım ve kadınların lider olarak başarılı olabileceğini ona göstermek için liderlik pozisyonundaki bir kadın olarak kendi örneğimi kullandım. Birkaç hafta sonra kilisenin kadını kabul ettiğini ve artık görevi devraldığını öğrendim.

Gerginliğin şiddete dönüşmesini önlemek için uyguladığınız yaklaşımlardan bahseder misiniz? İşinizde erken uyarının rolü nedir?

Tarihsel olarak bazı alanlar, özellikle arazi anlaşmazlıklarıyla bağlantılı olarak şiddete eğilimli olmuştur. Kadın hareketi bu bölgeleri gözlemleyerek Mozambik sınırındaki Makanjira adlı yerde gerilimlerin artmaya başladığını keşfetti. İki köy arasında arazi sınırı konusunda iddialar ortaya çıkınca müdahale etmek zorunda kaldık.

Köylüler daha fazla zarar vermek için harekete geçmeden önce, hem Malavi hem de Mozambik tarafının şefleriyle görüşerek müdahale ettik. Topluluklara bir parça toprak verilmesiyle bir çözüm bulduk. Şu anda bu mülkün sınırı konusunda herhangi bir anlaşmazlık yoktur. Bir diğer olumlu nokta ise bu sınır anlaşmazlıklarından çoğunlukla kadınlar ve kız çocukları etkileniyor ancak bu durumda her iki taraftan da kadınların kendilerine tahsis edilen arazilerde tarım yapmasına ve ailelerine destek olmasına izin veriliyor.