Hartum sakinleri Sudan’daki paramiliter savaşçılarla uğraşıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
Sudan’da savaşın başlamasından bu yana geçen 12 gün içinde, kontrol için mücadele eden askeri gruplardan birinin silahlı militanları, barikatlar kurarak, evleri, dükkanları ve hastaneleri işgal ederek başkent Hartum’un büyük bir bölümünü işgal etti.

Henüz kaçmamış olan sakinler, günler öncesine kadar ordu liderliğindeki bir hükümetin parçası olan paramiliter bir grup olan Hızlı Destek Kuvvetlerinin korkunç, öngörülemeyen birliklerinin yanında nasıl hayatta kalacaklarını öğrenmek zorunda olduklarını söylüyorlar.

Siviller güvenli geçiş için barikatlarda barikatlarda RSF savaşçılarıyla pazarlık ediyor, onlarla yiyecek ve su paylaşıyor ve bazen onlardan yaklaşan bir savaş hakkında uyarılar alıyor – bu da bölge sakinlerine ya ayrılmaları ya da içeri girip kapılarını sürgülemeleri için zaman veriyor.

Militanlar dönüşümlü olarak sivilleri korkuttu ve onlara kur yaptı. Bir mahalle sakini, süt dağıttıklarını söyledi. Bir başkasında, cemaatçileri yağmalarının ganimetlerini paylaşmaya davet ettiler. Başka bir durumda, kanunsuz oldular ve küçük suçluları cezalandırdılar.

Birçok yerel sakin, onlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışır.

Hartum’da yaşayan Dania Atabani, “Görünüşe göre onlara emir verecek kimseleri yok, bu yüzden sadece işlerini yapıyorlar” dedi. “Çok tehlikeli ve dağınık.”

RSF ve düzenli ordu, yedi ulusla çevrili 45 milyon nüfuslu bir kuzeydoğu Afrika ülkesi olan Sudan’da iktidar için yarışan rakip generallerin liderliğinde birbirleriyle savaşıyor.

Sudan’ın rakip generalleri ile önderlik ettikleri güçler, RSF ve düzenli ordu arasındaki savaşta hangi tarafın kazanacağını söylemek zordu. Ancak son günlerde Hartum’un bazı bölgelerinde hafif bir ateşkes hüküm sürerken ve en yoğun çatışmalar yatışırken, bir tablo ortaya çıkmaya başlıyor. Ateşkes, 72 saat daha uzatılmasına yönelik çağrılara rağmen bu gece sona erecek.

Telefon ve mesajla, başkentin dört bir yanındaki sakinler, RSF güçlerinin şehir merkezinin büyük bölümünü ve çevre bölgelerin yanı sıra Hartum’un ikiz şehri Omdurman’ın bazı kısımlarını kontrol ettiğini ve yerleşim bölgelerinin derinliklerine nüfuz ettiğini söyledi. Düzenli ordu, giriş ve çıkışları kontrol ettikleri ve RSF hedeflerine saldırı düzenlemek için savaş uçaklarını kullanabilecekleri yerlerde daha uzakta konumlanmıştır.

International Crisis Group’ta Horn of Africa proje yöneticisi Alan Boswell, “RSF, Hartum’u kazanmaya çok odaklanmış durumda” dedi. “Bu nihai hesaplaşma.”

Çatışmanın ilk günlerinde RSF, Hartum’un Al Amarat ve Khartoum 2 gibi şehrin uluslararası havaalanı yakınındaki mahallelerinde şiddetli çatışmalara girdi ve birçok büyükelçiliğin ve varlıklı sakinin bulunduğu sokakları işgal etti. Ayrıca el-Riyad gibi lüks mahallelerde kontrol noktaları kurdular ve burada evlerin önüne uçaksavar silahları konuşlandırarak çevredeki ordu uçaklarını hedef aldılar.

Yerel halk, başkentin kuzeyindeki Kafouri semtinde bir noktada 50’den fazla kişinin toplanmış olmasına rağmen, RSF savaşçılarının kontrol noktalarında genellikle beş ila 20 kişilik gruplar halinde olduğunu söyledi. Genellikle bazuka, Kalaşnikof tüfekleri ve makineli tüfekler taşırlar ve Toyota kamyonetleriyle gelirler. Bazı yerel sakinler, bazen uçaksavar silahları bile olduğunu söylediler.

Mühendisten aktivistliğe ve toplum örgütleyiciliğine dönüşen Gasim Amin Oshi, “İlk günden beri mahallelere yayılıyorlar, insanları kalkan olarak alıyorlar” dedi.

RSF hızla Bay Oshi’nin Omdurman’daki Baitalmaal mahallesine girdi, köprüde kontrol noktaları kurdu, ardından doğruca polis merkezine yöneldi ve kısa bir çatışmadan sonra orayı ele geçirdi. Daha sonra ulusal radyo ve televizyon istasyonuna, ardından hastaneye, bir teknik okula ve birkaç binaya gittiler. Süpermarketi aradılar ve fırınları yağmaladılar. İnsanlar tahliye edilirken, militanlar mahalledeki evleri işgal etmeye başladı.

“Özgürce hareket edemiyorum, eşyalarımı özgür bırakamıyorum. Dolaşmak için küçük bir penceremiz var,” dedi Bay Oshi. Öğleden sonraları, çatışmalar yavaşladığında, yiyecek ve tıbbi malzeme aramaya çıkma riskini alıyor, ancak topluluk üyeleri bazı militanlar tarafından soyulduklarını söylediği için dikkat çekmemeye çalışıyor.

Bay Oshi, mevcut çatışmalardan önce askeri yönetimi protesto eden demokrasi yanlısı bir taban hareketi oluşturan “direniş komiteleri”nden birinin parçasıdır. Bazı Hartum sakinleri için gıda, ilaç ve cep telefonu yüklemesi dağıtarak bir cankurtaran halatı haline geldiler. Bunu yapmak için, özellikle RSF’ye karşı her iki tarafta da oynamayı öğrenmeleri gerekiyordu.

Oshi, RSF içindeki bir kaynağın yaklaşan bir saldırı uyarısında bulunduğunda veya ordu veya istihbarat servislerinden birinin çatışmanın artmasının beklendiği konusunda uyarıda bulunduğunda, komitenin sosyal medyada bir uyarı yayınladığını söyledi.

Bölgenin direniş komitesinin bir üyesi, güvenlik endişeleri nedeniyle isminin verilmemesini isteyen Hartum’daki büyük bir yerleşim bölgesinde, RSF savaşçılarının bir bölgedeki dört apartmana taşınarak sokakları bir savaş alanına çevirdiğini söyledi.

Komitenin, bazı ailelerin ülkeden çıkmalarına izin vermek için RSF savaşçılarıyla müzakere etmek zorunda kaldığını ve savaşçıların para yerine su veya yiyecek istediği kontrol noktalarından dilendiğini söyledi. Üye, sakinlerin çoğunun bunu yaptığını ve hayatta kalmaya çalıştığını söyledi.

Diğerleri sadece saklanıyor ve korkunç bir geçmişe sahip bir gücün korkusuyla yaşıyor.

RSF, 2000’lerin başında eski diktatör Ömer Hasan el-Beşir’in batı Darfur bölgesinde bir isyanı acımasızca bastırmasına yardım eden kötü şöhretli Cancavid milislerinden doğdu. Analistler ve batılı yetkililer, birliğin 70.000 ila 100.000 savaşçısı olduğunu ve ordudan daha iyi eğitimli ve donanımlı olduklarını tahmin ediyorlar.

RSF lideri Korgeneral Mohamed Hamdan, saflarında yükselerek Bay El Beşir’in en yakın destekçilerinden biri haline gelen ve ona sırtını dönmeden önce bir Cancevit komutanıydı. 2019’da El Beşir’in devrilmesinin ardından General Hamdan güç ve prestij kazandı ve şu anda onun düşmanı olan ordu komutanı General Abdel Fattah al-Burhan’ın arkasındaki en kıdemli ikinci isim oldu.

Sudanlı bir araştırmacı ve siyasi analist olan Cihad Mashamoun, başkentte RSF’nin “Sudan güçleri tarafından tutulan mevzilere saldırmak ve onları ele geçirmek için vur-kaç taktikleri” kullandığını söyledi.

Ordunun, bu mevzilerin bazılarını geri almak için helikopterler, tanklar ve ağır makineler gibi temel varlıklarını kullanarak yanıt verdiğini söyledi.

Hartum’un güneyindeki bazı bölgelerde ordunun üstünlüğü var. Abu Adam banliyösü bir askeri üssün yakınında. Orada ikamet eden 24 yaşındaki Musab Abdullah, askerleri genellikle üniformalı veya zırhlı araç kullanırken gördüğünü söyledi. Ancak, mahallesinden dışarı çıkarken, RSF kontrol noktaları onu beklemektedir.

Abdullah, orduyla bağlantılı olup olmadıklarını öğrenmek için genellikle silah aradıklarını veya insanları sorguya çektiklerini söyledi. Ordu kışlalarının yakınında yaşamanın göreceli güvenliğine rağmen, paramiliterlerin itibarı onu korkutuyor.

Kısa mesajla, “Her an evime girip beni öldürebilirler veya beni canlı kalkan olarak kullanabilirler” dedi.

Hartum’un tıp camiasının üyeleri kendilerini özellikle savunmasız hissettiler. RSF’nin doktorları ve hemşireleri kaçırdığına ve onları yaralı savaşçıları tedavi etmeleri için silah zoruyla zorladığına dair birçok söylenti var. Bazı doktorlar insanlara evlerinde böyle davrandı, ancak RSF korkusu birçoğunu Hartum’dan kovdu.

Hartum’un merkezinde yaşayan bir doktor olan Walaa Mirghani F. Almoula, “Bir doktor olarak, işe yaramaz hissetmek yürek burkucu” dedi. “İnsanlara yardım edemeyiz.”

Bir hafta evinde saklandıktan sonra Dr. Almoula, aynı zamanda doktor olan erkek kardeşiyle birlikte kaçtı. Hartum’un güneydoğusundaki bir sığınak şehri olan Vad Medeni’ye giderken geçmek zorunda kaldıkları dört sinir bozucu RSF kontrol noktasının her birine profesyonel kimliklerini sakladılar.

Savaşçıları başkentteki orduya saldırsa bile, paramiliter birlik tek bir faaliyetle eşanlamlı hale geldi: yağma. Başkent sakinleri görüşmelerde, RSF askerlerinin pazarlara, hastanelere, üniversite kampüslerine, elektronik eşya dükkanlarına girdiğini gördüklerini ve hatta bir olayda mahalle halkını bir bakkaldan kendilerine yardım etmeye davet ettiklerini söylediler. Yerel bir sakin, yoldan geçen birkaç kişinin onları mağazaya kadar takip etmeyi reddettiğini söyledi.

Aslanlar da dahil olmak üzere düzinelerce hayvana barınak sağlayan kar amacı gütmeyen bir grup olan Sudan Animal Rescue, geçen hafta paramiliter güçlerin bir üyesinin araçlarından birini çaldığını söyledi.

Saldırının görüntülerini izlediğini söyleyen merkez gönüllüsü Mutaz Kamal, “Şok ediciydi” dedi. “Camları kırdı ve hızla uzaklaştı. Tıpkı.”

Declan Walsh raporlamaya katkıda bulundu.