Hekimler için hastalara gereksiz test, yanlış teşhis ve tedaviyi sonlandıracak hologram sistemi

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
İstanbul Tıp Fakültesi’nde Çocuk Cerrahi Uzmanı Tabip Mürsel Haspulat tarafınca 2017 yılında bir fikir olarak ortaya çıktı ve tıp öğrencisi Funda Karagöz ile birlikte geliştirildi. Sistem sıradan fakat tesirli. Yapay zeka takviyeli; sanal gerçeklik gözlükleri ve hologram teknolojisini ortasında barındırıyor. Hastaya uzaktan müdahale edebilmenin yanı sıra tıp öğrencilerinin sanal hasta üzerinde eğitim gorebilecekleri proje Türkiye Teknoloji Festivali’nde “Eğitim Teknolojileri” alanında Türkiye finalisti oldu.

HOLOCHECK NEDİR

TRT Haber’de yer alan habere bakılırsa; proje aslında pilotların eğitim gördükleri uçuş simülatörleri ile tıpkı mantığa sahip. Tıp öğrencileri sanal gerçeklik ile holografik hastalar üzerinde bu sistem yardımıyla eğitim nazaranbilecek. Sanal ortamda hastanın muayenesinden tıbbi müdahalelere kadar seçenekler sunacak olan sistemin öbür yetenekleri de var.

UZAKTAN AMELİYATA TAKVİYE İMKANI

Proje uzaktaki uzmanlara müdahale talihi da sunacak. Muayene yahut ameliyat sırasında, operasyonu yürüten uzman, uzaktaki meslektaşlarından yardım alabilecek. Uzaklıkları ortadan kaldıracak bu sistemi tasarlarken Mürsel Haspulat kâfi tecrübe alamayan tıp öğrencilerinden yola çıkmış.

“2015’te yaptığımız yeni mezun anketlerimizde gördük ki yeni mezun tabiplerin, yani mecburî hizmete gidip insanları muayene eden hekimlerin yaklaşık yüzde 60’ının kalp krizi, göğüs ağrısı üzere acil durumlarda kendilerini yetersiz hissettiğini saptadık. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye düşünmeye başladım.”

TIP ÖĞRENCLERİ, HOLOGRAM HASTA ÜZERİNDE EĞİTİM GÖRECEK

Tabip Haspulat’ın aklına sıradan lakin tesirli olabilecek bu metot katıldığı bir kongrede gelir:

“2016 yılında katıldığım bir kongrede tıbbi yanlışlardan dolayı dünyada epey fazla insanın hayatını kaybettiğini gördüğümde aklımda canlanmaya başladı. Havacılık alanında bir uçak kazası olunca simülasyonlar kıymet kazandı ancak tıp eğitiminde yeteri kadar yer bulmamıştı. 2016-2017 senelerında da arttırılmış gerçeklik teknolojisi dünyaya gözlük bazında yeni çıkıyordu. Biz de hologram hasta üretelim tıp öğrencileri hologram hasta üzerinde eğitim görsün, daha sonra sizi bizi muayene etsin biçiminde bir projeyle TÜBİTAK’a başvurduk. Türkiye’nin birinci arttırılmış ve karma gerçeklik laboratuvarını bir tıp fakültesinde yani İstanbul Tıp Fakültesi’nde kurmuş olduk.”

“GEREKSİZ TEST, YANLIŞ TEŞHİS VE TEDAVİLER SON BULACAK”

Sıhhat Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’den projesine büyük dayanak alan Haspulat’ın Holocheck ile ilgili büyük hayalleri var.

“Amacımız buradaki hologram üzerinden verilecek destekleyici eğitimlerle hekimleri hastalara karşı daha kâfi ve daha inançlı bir biçimde hizmet verecek hale getirmek. Bu sistem ayrıyeten tıbbi kusurları, gereksiz testleri, yanlış teşhis ve tedavileri engelleyecek bir güvenlik sistemi olarak da hizmet edecek.”

İÜ MÜFREDATINDA

Medikal Hologram, 2018 yılından beri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde seçmeli ders olarak müfredatta yer alıyor.