İngiliz hükümeti öğrencilerin cep telefonunu yasaklamak istiyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
901
0
16
Gelecekte İngiliz okullarında cep telefonu kullanımına artık izin verilmeyecek. İngiltere Eğitim Bakanlığı bunu Pazartesi günü duyurdu. Dersler sırasında ve aynı zamanda teneffüslerde mobil cihazların yasaklanmasıyla öğrencilerin okul çalışmalarına daha iyi konsantre olmaları sağlanmalıdır. Aynı zamanda zorbalıkla mücadele etmek de amaçlanıyor.

Reklamcılık

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre İngiltere, bu adımı atarken Fransa, İtalya ve Portekiz gibi birçok ülkeyi takip ediyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler okullarda mobil cihazların tehlikeleri konusunda da uyarıda bulundu. Hükümet verileri, ortaöğretim çağındaki gençlerin yaklaşık üçte birinin (yüzde 29) derslerin çoğunda veya tamamında zorunlu olmaksızın cep telefonu kullandıklarını söylediğini gösterdi.

“Uygulanamaz” ve diğer sorunların unutulması

Girişimde konuşan Eğitim Bakanı Gillian Keegan, hükümetin öğretmenlerin cep telefonlarının dikkat dağıtıcı, rahatsız edici, zorbalık gibi etkileriyle mücadele ettiğini bildiğini ve desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Zaten cep telefonu yasağını uygulayan okullara övgüde bulundu.

DPA’ya göre Londra’da bir hükümet sözcüsü, yasayı değiştirmenin zaman alacağını ve bu nedenle başlangıçta yalnızca yeni yönergelerin bulunduğunu itiraf etti. Aynı zamanda öğretmenler sendikası NASUWT başkanı Patrick Roach, planlanan yasağın “uygulanamaz” ve etkisiz olduğunu eleştirdi. Akıllı telefon kullanımının olumsuz sonuçları sınıfla sınırlı olmadığından ebeveynlere ve öğretmenlere yardım etmek daha önemli olacaktır. Okul müdürleri derneği NAHT’nin başkanı Paul Whiteman da pratik uygulamadaki sorunlara dikkat çekti; örneğin ergenlerin ve ebeveynlerin okula veya eve geziler düzenlemek için hızlı bir şekilde düzenlemeler yapmak zorunda kalması. Buna ek olarak, birçok okulun okullarda mobil cihazların kullanımına ilişkin uzun süredir açık kuralları bulunmaktadır.

Almanya’da CDU yakın zamanda cep telefonu ve akıllı telefon kullanımının uzun süredir yasaklandığı ilkokullarla ilgili de olsa benzer açıklamalarda bulundu. Hollanda’da da okullarda cep telefonu yasağı gelecek yıldan itibaren geçerli olacak.

(kbe)

Haberin Sonu