İstanbul’da aşı olmayan ağır bakım hastaları: Çok pişmanız

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,418
0
1
Türkiye’de koronavirüs niçiniyle ağır bakıma alınan hastalarının büyük bir kısmı aşı yaptırmamış vatandaşlardan oluşuyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Ağır Bakım Ünitesi’nde koronavirüs tedavisi bakılırsan 51 yaşındaki İsmet Lider, aşı olmadığı için fazlaca pişman olduğunu belirterek, “Herkes aşı olsun. ‘Bana bir şey olmaz’ dedim. Bir tane tatilde çabucak hastalığı kaptık.” dedi.

OKSİJEN AYGITINA BAĞLANDI

Hastanede teneffüs düşüncesi ve nefes darlığı niçiniyle oksijen aygıtına bağlı biçimde tedavi nazarann İsmet Lider, yaklaşık 10 gündür ağır bakım ünitesinde tedavi gördüğünü, hastalığın birinci 4-5 gününde epeyce güç biçimde oksijen maskesiyle nefes alabildiğini lisana getirdi.

“AŞI OLMADIĞIM İÇİN ÇOK PİŞMANIM”

sonrasındasında burnundan oksijen alarak nefes almaya devam ettiğini, her geçen gün daha yeterli olduğunu anlatan Lider, şöyleki devam etti:

“Şimdi sıhhat durumun düzgün. Ben aşı olmadım. sebebi ise yanlış yönlendirmeden dolayı. Yapılabiliyorsalar beşerler bütün aşılarını yaptırsınlar. Aşı olmadığım, aksattığım için fazlaca pişmanım. Herkes aşı olsun. ‘Bana bir şey olmaz’ dedim. Bir tatilde çabucak hastalığı kaptık. Ailemi özledim. Bir an evvel görüşmek istiyorum, her birini fazlaca seviyorum.”

İsmet Lider, hastanedeki her insanın kendisiyle epey düzgün ilgilendiğini ve bu niçinle sıhhat çalışanlarına minnettar olduğunu da kelamlarına ekledi.

“YANLIŞ YAPMIŞIZ, KEŞKE AŞI OLSAYDIM”

Hastalardan Sırrı Süleyman Tunceroğlu ise Trabzon’da bulunan annesini bayram ziyaretinden dönüşte koronavirüsün kendisine bulaştığını varsayım ettiğini kaydetti.

Birinci öteki halsizlik hissettiğini, ondan sonrasında nefes darlığı yaşadığını aktaran Tunceroğlu, “sonrasındasında hastaneye geldik. 12 gündür burada tedavi görmeye başladım. Birinci evvel ağır bakım ünitesinde tedavi gördük. Artık özel odada tedavim devam ediyor. Aşı olmamıştım. Aşı için tez etmedim, aşı aykırısı da değilim. Aşı olacağız diye ‘Ha oldum, ha olacağım’ dedim. Yanlış yapmışız, keşke aşı olsaydım.” tabirlerini kullandı.

“YATAN HASTALARIN BİRDEN FAZLA AŞISIZ”

Koronavirüs Ağır Bakım Sorumlusu ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sibel Yurt, servislerinde yoğunluğun oluşmaya başladığını belirtti.

Şu andaki yoğunluğun aşılamayla niçiniyle evvelkilere nazaran daha yavaşça olduğunun altını çizen Yurt, şunları kaydetti:

“Şu anda bulunduğumuz klinik, orta ağır bakım kliniği. Yani entübasyona gitme hududundaki ağır hastaları takip ettiğimiz klinik. Burası 16 yataklı bir klinik, 15 yatak dolu. Klinikte yatan 15 hastanın tamamı aşısız. Hastaneye yatanların çoğunluğu da aşısız. İnsanların aşı için çekinceleri olabiliyor. Lakin kendim de aşılandım lakin rastgele bir yan tesirini görmedim. Yan tesirleri olabilir lakin hastalığı geçirmekten daha fazla değil. İnsanlara aşı olmalarını öneriyorum.”

“AŞIDAN ÖBÜR DEVA YOK”

Klinikte çalışan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Yağmur Kaptan da aşının korumak için fazlaca değerli olduğunu belirtti.

Kaptan, klinikte bilhassa 30 ila 40 yaş içindeki hastaların fazlaca fazla olduğunu kaydederek, “Aşı olmak fazlaca kıymetli. Aşı olmaktan diğer bir deva yok.” halinde konuştu.