İşte son gelişmeler.

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
ABD ordusu, rakip askeri liderler Afrika’nın üçüncü büyük ülkesinin kontrolü için savaşırken, devam eden şiddetin ortasında, Amerikan büyükelçiliği yetkililerini Sudan’ın başkentinden tahliye ederek yabancı diplomatların bölgeden çıkışını kışkırttı.

ABD’li yetkililere göre, çoğu ABD büyükelçiliği personeli olmak üzere yaklaşık 100 kişi, yaklaşık 800 mil uzaklıktaki Cibuti ülkesinden gelen helikopterlerle tahliye edildi. 100’den fazla özel kuvvet katıldı.

Başkan Biden, Cuma günü büyükelçiliği güvenli ve mümkün olur olmaz boşaltma kararı aldı. İki savaşan grup arasında birkaç başarısız ateşkesin ardından, Ramazan’ın sonunu işaret eden bayram tatili için başka bir girişim, giriş ve çıkışların daha güvenli olduğu kısa bir pencere sundu.

ABD’nin açıklamasından birkaç saat sonra Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere bir dizi başka ülke izledi. Bloğun üst düzey yetkililerinden birine göre, Fransa tahliye edilen Avrupa Birliği diplomatlarına yardım ediyordu.

Pazar günü, Hartum’da ve ülkenin diğer bölgelerinde ordu ile liderleri Sudan’da üstünlük için yarışan Hızlı Destek Güçleri adlı paramiliter bir grup arasındaki acımasız çatışmanın dokuzuncu günü oldu.

Helikopterler ve uçaklar yabancıları süpürürken Sudanlılar da başta Hartum olmak üzere evlerini terk etti. Ancak yolculuk tehlikeli olabilir ve ülkeyi kara sınırlarından terk etmeye çalışanlar, komşu ülkeler için geçerli pasaportları veya vizeleri kaçırmak da dahil olmak üzere zorluklarla karşılaşabilir. Hâlâ evlerinde mahsur kalanların birçoğunun elektriği, yiyeceği ve suyu yok. Direniş Komiteleri olarak bilinen gevşek bağlantılı aktivist grupları yardım için seferber oldu.

İşte en son:

• Başkentten karayolu seyahati önemli riskler taşır. Hartum, Mısır sınırına 600 mil ve Kızıldeniz’deki Sudan Limanı’na 525 mil – New York City’den Columbus, Ohio’ya kadar olan mesafe ile her iki tarafın da tartıştığı bölgeler üzerinden yaklaşık aynı mesafe.

• Batı Darfur bölgesinden 15.000’den fazla insan komşu Çad’a kaçtı ve insani yardım kuruluşları amansız çatışmalar arasında çalışamadıklarını bildirdi.

• ABD hükümetinin tahmini 16.000 Amerikan vatandaşını Sudan’dan tahliye etme planı yok, ancak yetkililer onlara güvenli çıkış yolları konusunda tavsiyelerde bulunmak için çalıştığını söyledi. İnternet ve telefon da dahil olmak üzere iletişim düzensizdi ve yalnızca yaklaşık 60 kişi yardım istemek için büyükelçilikle veya diğer Amerikan yetkilileriyle temasa geçti.

• Birleşmiş Milletler’e göre çatışmalarda en az 400 kişi öldü ve 3.500 kişi yaralandı. Bir doktorlar birliğine göre, bunlar arasında en az 256 sivil öldü ve 1.454 kişi yaralandı.