İzmir’in sıkıntıları için kurulan heyete Tunç Soyer alınmadı

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,636
0
36
İzmir’in sıkıntıları için kurulan heyete Tunç Soyer alınmadı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı birinci birleşimi, Tunç Soyer’in başkanlığında yapıldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki (AASSM) birleşimde, belediye şirketi İZBETON’un Genel Müdürü Heval Savaş Kaya ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, faaliyetlerine ait birer sunum yaptı.

İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, bugüne kadar yapılan çalışmalar ile gelecekte yapılacak hizmetler hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 3 yıl içerisinde İzmir genelinde 4 milyon 406 bin 229 tonluk (2.569 kilometre) asfalt çalışması yapıldığını aktaran Heval Savaş Kaya, “İnşaat ve kentsel alan grupları, bir daha birebir devirde 4 milyon 372 bin 997 metrekare (874 kilometre) parke kaplama çalışmasına imza attık. Sathi kaplama grupları, toplamda 6 milyon 576 bin 291 metrekarelik (1.315 kilometre) bir çalışma yaparak, üreticilerimizin tarlalarına, bahçelerine daha rahat ve inançla ulaşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etti” dedi.

Kaya artan döviz kurlarına karşın İZBETON’un durumunu şu tabirlerle deklare etti:

“Son vakit içinderda döviz kurlarında meydana gelen yükseliş ve buna bağlı olarak girdi maliyetleri süratle artıyor. İZBETON, iktisatta yaşanan düşüncelere ve kar maksadı gütmeyen bir şirket bulunmasına karşın, kuvvetli mali yapısıyla 2019 ve 2020 senelerında kar etmeyi başardı. Şirketimiz, 2019 yılında 18 milyon 810 bin lira, 2020 yılında ise 12 milyon 69 bin lira kar etti. Ülkemizin ortasında bulunduğu ekonomik külfetlere karşın, kuvvetli kurumsal ve finansal yapısıyla İzmirlilere hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

TUNÇ SOYER’DEN ‘HEYET’ YANSISI

Meclisin kapanış kısmında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, kentin sıkıntılarına yönelik bakanlıklarla görüşmek üzere geçen hafta Ankara’ya giden heyete davet edilmemesiyle ilgili sitemini lisana getirdi. Soyer, “İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası liderleri, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri Ankara’ya bir çıkarma yaptı. İzmir’in birfazlaca talebini ilgili bakanlıklarda lisana getirdiler. Bununla iftihar ediyoruz. İzmir’in haklarını bakanlıklar nezdinde talep etmek hoş bir teşebbüs. Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’i de götürmüşler. İzmir Valisi, hepimizin valisi. Gönül isterdi ki ‘Arkadaşlar, lojistik alanını konuşmaya gidiyoruz. Organize sanayi bölgelerini konuşmaya gidiyoruz. Bu kentin Büyükşehir Belediye Lideri niye yok’ demesini beklerdim. Bakanlarımızın da ‘Arkadaşlar bana geliyorsunuz lakin sanki bu konularda İzmi r Büyükşehir Belediye Lideri ne düşünüyor?’ demesini beklerdim. Bunlar olmadı, âlâ olmadı. Lakin ben şunu söylemek isterim; yüzde 58 oyla seçilmiş İzmir Büyükşehir Belediye Lideri olarak, bugün doğan bebekten, en yaşlı ninelerimize, dedelerimize kadar hepsinin hakkını bakılırsavimin son anına kadar muhafazaya devam edeceğim” dedi.