Japon antrenör emekliliğinde Ege’ye yerleşmeyi planlıyor

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Başkent Tokyo’daki Komazawa Üniversitesi’nde nazaranvli futbol koçu Okada Seiji, 1990’larda kısa vadeli geldiği Ege kıyılarındaki günlerini unutmuyor.

Çeşme’de o senelerda tanıştığı Türk kızıyla konuşmak için kısa müddette öğrendiği ve hala unutmadığı “kırık Türkçesiyle” Okada, hikayesini AA’ya anlattı.

“Futbol çıraklığı” için Türkiye’yi seçti

Güney Amerika’yı “uzak”, Avrupa’yı “tutarları yüksek” olarak niteleyen Okada, o periyot “futbol çıraklığı” yapmak için Türkiye’yi seçtiğini söylemiş oldu.

“Türkler, Japonları seviyor, cana yakın ve fiyatları ucuz.” diyen Japon antrenör, Türk futbol kulüplerine gönderdiği 20’yi aşkın mektupta “çıraklık yapacağını” anlattığını belirtti.

Olumlu karşılık aldığı Karşıyakaspor’u tercih ettiğini kaydeden Okada, muahede sağlanamaması daha sonrası bu sefer lokal gruplardan Çeşmespor’la irtibata geçtiğini söylemiş oldu.

Çeşmespor’da 1 yıl oynadı

bu vakitte rehberlik kitapları okuyan Okada, “Yarınki maça gel.” davetiyle idmanlarına katıldığı Çeşmespor’da 1 yıl oynama fırsatı yakaladığını anlattı.

“Maaş yalnızca 100 dolar. Konaklama ve yemek parasız. Ben çok memnun.” kelamlarıyla o dönemki hislerini söz eden Okada, 1991’de Japonya’ya geri döndüğünü söylemiş oldu.

Gönlünü Türk kızına kaptırdı

Türkiye’ye 5 yıl daha sonra bir daha gelerek bu sefer Çeşme Belediyespor’da oynadığını belirten Okada, o yılları “antrenman, deniz ve arkadaşlarım” biçiminde özetledi.

Okada, “Sakat var ise yerine, forvet yoksa forvet, orta saha yoksa orta saha, defans yoksa defans oynuyordum.” tabirini kullandı.

“İstanbul ve İzmir büyükşehir ve fazlaca arkadaşım yok lakin Çeşme kırsal ve insanları nazik.” diyen Okada, o senelerda gönlünü Cemile isimli Türk kızına kaptırdığını lisana getirdi.

Cemile ile konuşabilmek için Türkçesini geliştirdiğini anlatan Japon antrenör, “Güzel kızdı. Ben konuşmak istiyorum olağan.” diyerek süratlice Türkçe öğrendiğini söylemiş oldu.

Emeklilik hayali

Uzun yola rağmen Türkiye sonucunda o devir ailesinin kendisine tam dayanak verdiğini vurgulayan Okada, emekliliği için Türkiye hayali kurduğunu söylemiş oldu.

Okada, “O periyot Sovyetler vardı. Bangkok-Dubai-İstanbul üzerinden Türkiye’ye gidiliyordu. bu biçimde 24 saatti. Çok uzaktı. Artık 11-12 saat. Türkler, fazlaca nazik ve cana yakın. Uzak yakın fark etmez. Emeklilik vaktimi Türkiye’de geçirmek istiyorum, Çeşme, Antalya ya da Kuzey Kıbrıs’ta.” diye konuştu.

Evlenmedilk evvel eşine Türkiye’de yaşayabileceklerine yönelik hayalini aktardığını belirten Okada, “İstanbul’da Japon çocuklar için okul da var. Hanım da düşündü. Çocuk da gitmek istiyor.” dedi.