Japonya merkezli STK elmas ve paranın ötesine bakıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Bu makale, Mart ayında kadınların başarılarını kutlayan küresel etkinliklere denk gelen Kadın ve Liderlik hakkındaki özel raporumuzun bir parçasıdır. Bu konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Kendi nişan yüzüğü, Chie Murakami'yi uluslararası kalkınma çalışmalarında yeni bir yöne yönlendirdi: Madencilerin hayatlarını iyileştirmek. Japonya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Diamonds for Peace'in kurucusu ve genel müdürü olan 50 yaşındaki Bayan Murakami, başta Liberya olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki elmas madenciliği topluluklarının çevresel ve sosyoekonomik koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Bayan Murakami'ye göre kuruluşun misyonu, elmas madenciliği ile ilgili konularda farkındalığı artırmak, çalışanları desteklemek ve bir kriz durumunda acil yardım sağlamaktır.

Sizi Barış İçin Elmasları bulmaya iten şey neydi?

Nişan yüzüğümü 2007 yılında aldım. O zamanlar elmaslar hakkında pek bir şey bilmediğim için internette elmaslarla ilgili mutlu ve komik hikayeler araştırdım. Ancak bunların hiçbirini bulamadım ve çatışma elmasları ve çocuk işçiliği gibi konuları öğrendiğimde şok oldum. Bu konuları öğrendikten sonra Laos, Haiti ve Kenya'daki uluslararası kalkınma çalışmalarındaki deneyimim ile neler yapabileceğimi düşünmeye başladım.

Neden Liberya?

Kanlı Elmas filminin ardından gerçeği görmek için 2012 yılında Sierra Leone'yi ziyaret ettim. Ancak yeni bir grup olarak herhangi bir şey yapacak pek fazla alan görmedim. Japonya'ya döndükten sonra daha önce Liberya'da BM gönüllüsü olarak çalışmış olan Japon bir arkadaşım beni Liberyalı arkadaşıyla tanıştırdı. 2014 yılında, insanlarla konuşabilmem ve madenciliğin nasıl yapıldığını gözlemleyebilmem için Liberya'daki madencilik topluluklarına seyahat etmemi ayarladı. Liberya'nın başkenti Monrovia'ya döndüğümde, Maden Bakanlığı'nda tüm madencileri kooperatifler halinde örgütlemeye yönelik bir politika geliştirme çabasına liderlik eden bir bakan yardımcısıyla tanıştım. Elmaslarda adil ticaret yapmayı düşündüğüm için – ve adil ticaretin şartlarından biri de işçilerin kooperatifler veya sendikalar halinde örgütlenmesidir – aynı yönde çalıştığımızı sanıyordum.

Liberya'daki ASM topluluklarını hangi spesifik sorunlar etkiliyor?

Aşırı yoksulluk büyük bir sorundur. Bir elmas madeni işçisi yılda yalnızca 300 dolar kazanıyor. Madenciler bir yoksulluk döngüsüne hapsolmuş durumda. Normalde madenler devlete aittir ve bu nedenle madencilik lisansı gerektirir. Birçok madenci daha önce lisansa sahip olsa da çoğunun bunları yenileyecek parası yok ve bu da çoğu madencinin yasadışı olarak madencilik yaptığı anlamına geliyor. Geçerli bir lisansa sahip olmadıkları için elmaslarını lisanslı komisyonculara veya bayilere satamazlar, bunun yerine elmasları aracılık lisansı olmayan yerel bir yatırımcıya satabilirler. Ve sonra bu elmaslar başka ülkelere kaçırılabilir.

Liberya hükümeti, Liberya'da çıkarılan elmasların yaklaşık yarısının diğer ülkelere kaçırıldığını tahmin ediyor.

Liberya'da Barış İçin Elmaslar tarafından hangi spesifik projeler yürütülüyor?

Tipik olarak madenciler madencilik yapar çünkü toplumda onlar için başka iş yoktur. Gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için arıcılık ve balık yetiştiriciliğini gündeme getirdik.

Ağustos 2020'de ilk arıcılık eğitimimizi Liberya'nın Weasua kentinde gerçekleştirdik. Kanadalı bir STK olan Universal Outreach Foundation'dan uzmanların katıldığı eğitime yaklaşık 70 kişi katıldı. Bunu iki yıl boyunca yaptık. Bal hasadı zaman alır, bu nedenle arıcıların sabırlı olması gerekir.

Bu süre zarfında çok sayıda insan ayrıldı ve şu anda 25 ila 20 civarında aktif arıcımız var. Arıcılığı tanıtmamızın nedeni çok verimli olmasıdır. Arıcılar yakındaki ormanda kovanları kurduktan sonra, kovanlarla yalnızca haftada bir kez, kovan başına 5 veya 10 dakika süreyle ilgilenebilirler. Tek yapmanız gereken kovanı temizlemek ve kontrol etmek. Bu onların aynı anda parçalanmasını sağlar.

Talep çok fazla olduğundan balı rahatlıkla satabilirsiniz.

Kuruluş başka hangi adımları attı?

Amacımız elmas ve elmas madenciliği ile ilgili bilgi ve becerileri genişletmektir. Ham elmasın derecelendirilmesi ve değerlendirilmesi konusunda 17 madencilik topluluğundan temsilcileri davet ederek iki günlük bir temel eğitim gerçekleştirdik.

Onlara pırlantanın ne için kullanıldığını ve değerinin kesme pırlantanın değerine göre belirlendiğini öğrettik. Ayrıca sorumlu elmas madenciliği konusunda eğitim de sunuyoruz. Birçoğu elmasların tesadüfen bulunduğuna ve bir yerden kazıldığına inanıyor. Ancak elmasların nerede olabileceğini bulmanın daha etkili ve bilimsel bir yolu var. Başka bir atölyemizde onlara Amerikalı bir elmas madenciliği uzmanının yardımıyla madenleri nasıl daha verimli işleyeceklerini ve araziyi nasıl geri kazanabileceklerini öğrettik.

Fonlar nereden geliyor?

Esas olarak hibelerden, şu anda Japonya Küresel Çevre Fonu'ndan.

Ve temel ham elmas sınıflandırma eğitimi Dünya Bankası tarafından finanse edildi. Mücevher tasarımcısı Mio Harutaka gibi diğer bireysel bağışçılar ve kurumsal üyeler de bizi destekliyor.

Liberya'da kadın madenciler var mı?

Çalıştığımız toplulukta çok sayıda kadın madenci var. Atölyelerde erkekler öğrettiklerimize karşı daha fazla direnç gösteriyor. Ancak kadınların getirdiğimiz yeni şeyleri daha kabullenici ve açık olduğunu düşünüyorum.