Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Davutoğlu’ndan ortak açıklama

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Davutoğlu’ndan ortak açıklama
CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi önderi Ahmet Davutoğlu, gün ortasında 13 lirayı aşan dolar kuru niçiniyle bir ortaya gelerek kriz görüşmesi yaptı. Görüşme daha sonrası birinci kelamı alan Davutoğlu, ‘Bugün yaşadığımız rastgele bir kriz üzere görülemez. Bu yükü bu toplumun kaldıracak gücü kalmadı. Erken seçim değil çabucak seçim diyorum. Gerçek kurtuluş Savaşı’nı nasıl yapmışsak bugün de bu krizden çıkmak için gereken liyakatli takımlar mevcuttur’ dedi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şu biçimde:

”Krizin gerçek mahiyetini anlayamadılar. Yaşadıklarımız rastgele bir ekonomik kriz olarak yansıtılamaz. Herkes dışarıdan bir hücumdan bahsediyor. Bu tablo, iktidarın yanlış siyasetlerin eseridir. Dışarıdan müdahale olsaydı, Erdoğan bilir, 1 Mart tezkeresi reddedildiğini ülkede kriz beklentisi oluştu fakat dolar 1.62 çıktı geri döndü.

Hükümete 6 unsurluk bir davette bulunmak istiyorum. Artık bu yanlış yolda devam etmeyin:

1. Türk lirasının pahası onurumuzdur. Bugün yaşanan gelişmelerle elinde fırsatçı biçimde dolar biriktiren bir kitle ile Türk lirasını cebinde taşıyan milyonlar içinde geniş bir uçurum vardır.

Bir tarafta dolarla yaşayanlar, bir yandan da Türk lirası ile yaşayanlar içinde gelir adaletsizliği var.

2.Dolar karşısında her gün Türk lirasının bedelini düşüreceksiniz daha sonrada dış mihraklara baş tutuyoruz diye bunlar yaşanıyor diyeceksiniz.

3. Bütçe artık geçerliliğini yitirmiştir. Türkiye ödemeler nizamı sarmalına giriyor. Bunun sorumlusu bu idare biçimidir. Her açıklama füze üzere Türk iktisadını vuruyor.

12 bin dolara alışmış orta sınıfın erimesinin risklerini her insanın görmesi lazım.

Erdoğan’a davette bulunuyorum: Bu yanlışları hamasetle örtme gayretiniz size de ülkeye de en büyük cezayı verecektir.”

DETAYLAR GELİYOR..