Kenyalı rekor mesafe koşucusu Henry Rono 72 yaşında hayatını kaybetti

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Küçükken sağ bacağındaki korkunç bir yaralanmanın ardından altı yaşına kadar koşamayan ancak 1978'de sadece 81 günde dört dünya rekoru kıran Kenyalı mesafe koşucusu Henry Rono, Perşembe günü Nairobi'de öldü. 72 yaşındaydı.

Ölümü amatör spor derneği Athletics Kenya tarafından duyuruldu. Belirsiz bir hastalık nedeniyle on gün geçirdiği hastanede hayatını kaybetti.

Rono'nun 20'li yaşlarında, Kenya'nın 1976 ve 1980'deki Oyunların boykotuna katılmasıyla, Olimpiyat zaferi şansı iki kez reddedildi. Buna rağmen ülkenin en büyük sporcularından biri olarak selamlandı.

1978 yılında Washington State Üniversitesi'nde 26 yaşında ikinci sınıf öğrencisiyken, 3.000, 5.000 ve 10.000 metre ile 3.000 metre engelli koşuda 28 saniyelik derecesiyle rekorlar kitabına girerek atletizm tarihine damgasını vurdu. bariyerler ve yedi su engeli.

Washington Eyaleti'nden eski bir takım arkadaşı olan Phil English, Rono'nun ölümünün ardından Spokane, Wash. gazetesi The Spokesman-Review'a verdiği röportajda, “O çok güçlü bir adamdı, geniş göğüslüydü ve inanılmaz derecede etkiliydi” dedi. “Bu dünya rekorlarının inanılmaz yanı, ihtiyaç duydukları çok yönlülük; 3.000 metre koşusunda hız, kule yarışında beceri ve ardından 10.000 metre koşusunda mesafeler. Sadece bu aralığı görmüyorsunuz.

Rono'nun bu kadar kısa bir sürede elde ettiği olağanüstü başarı, onu atletizm dünyasında küresel bir ilgi odağı haline getirdi.

“İnsanlar benim her yere koşmam için gitmemi istedi. Finlandiya'da koştuğumda İtalya'dan bir yarışma organizatörü vardı” dedi 1982'de Track & Field News ile yaptığı röportajda. “İtalya'da koştuğumda Japonya'nın yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda'dan da birer kişi vardı.”

Çekingen kişiliği ve gösterişten uzak duruşuyla Rono, ilgi odağının kafa karıştırıcı olduğunu fark etti. “İnsanlar ileri geri, oraya buraya gitmemi istediler” dedi. “Sanki onlar gibi insan olduğuma bile inanmıyorlardı; Onlara göre ben olağanüstü bir insandım, her şeyi yapabileceğini düşündükleri bir makineydim.”

Henry Rono, 12 Şubat 1952'de Kenya'nın Nandi İlçesindeki bir köy olan Kiptaragon'da Kipwambok Rono'da doğdu. Nairobi gazetesi The Star, geçtiğimiz günlerde bölgeyi “yerel ve uluslararası koşucuların en yoğun olduğu bölge, muhtemelen dünyadaki diğer tüm bölgelerden daha fazla” olarak tanımladı. 1968 Mexico City Olimpiyatları'nda 1.500 metre koşusunda altın madalya kazanan Rono'nun ilk ilham kaynağı olan Kipchoge Keino, komşu bir köyde büyüdü.

Rono, küçük bir çocukken amcasının onu büyükannesinin evinden taşımak için kullandığı bisikletten düştü ve dönen jant telleri yüzünden sağ ayak bileğini kırdı. “Olimpiyat Rüyası” (2010) adlı anı kitabında “Uzun yıllar boyunca benim yaşımdaki diğer çocuklar güçlenip hızlandıkça benim tek yapabildiğim emeklemekti” diye yazmıştı.

Nihayet yürüyebildiği sırada babası, traktör kullanırken sabanın yoluna düşen bir yılanın ürkmesi sonucu hayatını kaybetti. Annesi, ev yapımı iki güçlü alkollü içki olan Chang'aa ve Busaa'yı satarak aileyi geçindirmek zorundaydı.

Rono, 19 yaşında yedinci sınıfı bitirdiğinde koşmaya başladı. Köyün ilkokulunda, Calvin ve Maureen adında iki çocuğu olan müstakbel eşi Jennifer ile de tanıştı.

Kenya Ordusu'ndaki görevi sırasında kapsamlı bir eğitim aldı ve sonunda 1976 Montreal Olimpiyatları için milli takıma seçilmeye yetecek kadar koşu başarısı elde etti.

Ancak oraya asla ulaşamadı çünkü Kenya, diğer Afrika ülkeleri ile birlikte, ulusal ragbi takımı şu anda apartheid Güney Afrika turunda olan Yeni Zelanda'nın katılımını protesto etmek için boykota katılmıştı.

Yıkıcı bir darbeydi. O zamanlar Kenya takımına koçluk yapan idolü Keino, Haber'ta Rono'nun 2022 profilinde “Bu adamın eve iki altın madalyayla geleceğini düşünmüştüm” dediği aktarıldı.

Bunun yerine Rono, liseye hiç gitmemiş olmasına rağmen Washington Eyaleti adına yarışmak için Pullman, Washington'a gitti.

Evinden uzakta ve Kenyalı spor yetkilileriyle anlaşmazlığa düşen Rono, sportif zirvelere ulaşmasına rağmen yoğun bir şekilde içki içmeye başladı. Kenya, Sovyetlerin Afganistan'ı işgali üzerine ABD önderliğinde 1980 Moskova Oyunları'na yönelik boykota katıldığında daha da büyük bir gönül yarası yaşadı.

Yine de 1981'de Oslo yakınlarındaki bir yarışmada akşamdan kalmalığın üstesinden geldi ve 5.000 metre koşusunda yeni bir dünya rekoru kırdı.

Ancak Kenya nihayet 1984'te Los Angeles'taki Olimpiyatlara geri döndüğünde, Rono ülkesini temsil edecek durumda değildi. Kendini bir sarmalın içinde buldu: Nike ile yaptığı sözleşmeden kazandığı para ve bir şampiyon olarak aurası, Amerika Birleşik Devletleri'nde dolaşırken, arkadaşlarıyla birlikte kaldıkça ve Kurtuluş Ordusu'nun zangoçluğu da dahil olmak üzere basit işlerde çalışırken azaldı.

Atletizm yönetim organı olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (şu anda Dünya Atletizm) 2008 yıllığı için yaptığı röportajda “En yüksek dağın zirvesindeydim, sonra da dünyanın dibindeydim” dedi. “Şimdi geriye dönüp baktığımda 1978'de olanları hatırlayabiliyorum ama sonraki sekiz yıl aşağı yukarı boş.”

Nihayet 1990'ların sonunda ayıldı ve okula döndü; burada anılarını yazmadan önce şiir ve yaratıcı yazarlık eğitimi aldı. 2019 yılında 1980'lerden bu yana ilk kez Kenya'ya döndü ve erkek kardeşinin yanına büyüdükleri mülke taşındı.

Hayatta kalanlara ilişkin bilgi hemen mevcut değildi.

Rono, 2008 röportajında onlarca yıldır yaşadığı kargaşayı ayrıntılarıyla anlatmasına rağmen, anıların aklına gelmesine izin vermedi. Bu noktada Albuquerque'de özel eğitim öğretmeni ve koçu olarak görevinden memnun olduğunu söyledi.

“Şu anda hayatımda yaptığım şey benim için altın madalya gibidir” dedi.