Koyo Kouoh Zeitz MOCAA’yı canlandırabilir mi?

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
396
0
16
Kouoh, siyah meslektaşlarıyla yaptığı birçok görüşmeden sonra işi almaya karar verdiğini söyledi. “Bunun başarısız olmasına izin veremeyeceğimizi hissettik” dedi. “Zeitz MOCAA’nın büyüklüğü ve hırsı kıtada benzersiz ve birinin sorumluluk alması ve bu müzenin meşru emellerini yerine getirmesini sağlaması gerekiyordu.”

Mayıs 2019’da gelen sanatçının ilk önceliği, 100’den fazla küçük alana yayılmış galerileri yeniden düzenlemekti. Duvarları yıkmak ve daha fazla alan yaratmak için önceden planlanmış bir William Kentridge sergisini kullandı, ardından “neyi temsil etmek istediğimiz açısından küratöryel bir ifade tanımlamaya” başladı. Amacının, “bir halk katılımı, sivil katılım formatı olarak” bir müze duygusu yaratmak olduğunu söyledi.

Müze, Mart 2020’yi izleyen şiddetli pandemik kilitlenmeler sırasında yedi ay süreyle kapatıldı ve Kouoh, bu zamanı liderliğini yeniden yapılandırmak ve mütevelli heyetini genişletmek, etkili Afrikalı koleksiyonerleri ve hayırseverleri eklemek ve aynı zamanda Müzeyi yönetmek için küresel bir danışma konseyi kurmak için kullandı. sanatçılar Carsten Holler, Wangechi Mutu ve Yinka Shonibare’ye aittir. Yakın zamanda orada sekiz ay kalmış olan Cape Town merkezli sanatçı Igshaan Adams, Kouoh’un “yerel halkın Zeitz’e bakış açısını” değiştirdiğini söyledi. “Sanatçı arkadaşlarım ve ben müzeye herhangi bir ilgi duymamıştık, ancak Koyo bana bizi ve yeni izleyicileri önemsediklerini hissettirdi.” Başlangıçta teklife karşı çıksa da, misafirhanenin “parlak bir fikir” olduğunu söyledi. ve müze ziyaretçilerinin bir sanatçının süreciyle ciddi şekilde ilgilenmesini sağlar. “Bazen günde 1000’den fazla insan geliyordu” diyen Bakan, “benim gibi görünen ve konuşan insanlarla” bu karşılaşmayı ilk kez yaşadığını da sözlerine ekledi.

Kouoh, geldiğinden beri küratöryel vizyonunun temel direklerinden biri olarak tanımladığı solo retrospektiflere (Tracey Rose, Johannes Phokela, Mary Evans) odaklandı. “Benim neslimdeki küratörler, mümkün olduğunca çok hikayeyi ortaya çıkarmak ve görselleştirmek için güçlü bir istekle şekillendi ve motive edildi ve hepimiz bu grup gösterilerini yaptık” dedi. “Ama bireysel seslerin ve nesiller boyunca ve nesiller boyunca birbirleriyle nasıl konuştukları konusunda büyük bir çalışma eksikliği olduğunu düşünüyorum. Issa Samb veya Gerard Sekoto gibi bir sanatçının bugünün genç sanatçıları üzerinde nasıl bir etkisi var? Bence biz Afrikalı küratörler bunu yeterince yapmadık.”

Kouoh, bunun müzenin grup sergilerine ev sahipliği yapmayacağı anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi ve “Bizi Gördüğümüzde” sergiyi “figürasyonu geçen on yıldan daha uzun ve daha geniş bir zamansallığa yerleştiren” bir sergi olarak adlandırdı. Siyah sevincini ciddi, çekişmeli, politik ve neşeli bir mesele olarak öne sürüyor ve bölgelerdeki, kıtadaki ve diasporadaki siyahların deneyimlerini ele alıyor.”

Kendisini Nijeryalı nüfuzlu küratör Okwui Enwezor’un ateşini taşıyor olarak görüp görmediği sorulduğunda, Kouoh kaşlarını çattı. “Bunu veya bunu yapan tek bir kişinin olduğu fikrinden hoşlanmıyorum” dedi. “Kıta genelinde çok fazla karşılıklı destek, cömertlik ve ilgi var. Ben, başkaları tarafından pek çok yanlış şekilde tanımlanmış olan Afrika kültürünün güzelliğinin farkında olan ve gurur duyan Afrikalı sanat profesyonellerinin o kuşağına aitim. Bu anlatıları düzeltmek için zaman kaybetmemize gerek olduğunu düşünmüyorum. Başka bakış açılarını da kaydetmemiz gerekiyor.”