Libya’daki şiddetli selde yüzlerce ölü bildirildi

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
383
0
16
Hafta sonu Libya’nın kuzeydoğusunda ölümcül sel baskınları yaşandı. Bölgenin üst düzey yetkilisi, kurtarma ekipleri hayatta kalanları ararken ölü sayısının 2.000’i aşabileceği konusunda uyardı.

Gönüllüleri bölge sakinlerinin tahliyesine yardım eden, kar amacı gütmeyen bir yardım grubu olan Libya Kızılayı, Pazartesi günü geç saatlerde, Libya’nın doğusundaki liman kenti Derna’da meydana gelen sel felaketinin 300’den fazla insanı öldürdüğünü söyledi. Associated Press’e göre doğu Libya’yı kontrol eden Libya Ulusal Ordusu’nun bir sözcüsü, Derna üzerindeki barajların çökmesi sonucu kentte meydana gelen su baskını nedeniyle 5.000 ila 6.000’den fazla kişinin kaybolduğunu söyledi.

Bölgedeki yetkililerin bir sözcüsü Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, Pazartesi günü devam eden arama operasyonları nedeniyle ölü sayısına ilişkin kesin rakamların zor olduğunu söyledi.

Libya, Trablus merkezli uluslararası kabul görmüş bir hükümet ile doğuda ayrı yönetilen bir bölge arasında bölünmüş durumda.

Bölünmüş ülkenin doğu bölgesi başkanı Usame Hamad’ın veya askeri sözcü Ahmed Mismari’nin bu rakamları neye dayandırdığı hemen belli olmadı. Ancak sel, bazı kısımları afet bölgesi ilan edilen ve kurtarma ekiplerinin yardım sağlamak için bölgeye ulaşmakta zorlandığı Bay Hamad’ın yönetimi altındaki bölgede yoğunlaştı.

Batı Libya’nın Trablus’taki uluslararası kabul görmüş otoritesi ölü sayısını açıklamadı ancak liderleri Pazartesi günü krizle ilgili acil bir toplantı yaparak bölgeye ambulans, kurtarma konvoyları ve doktorlar gönderdiklerini söyledi. Sel mağdurları için 3 gün yas ilan edildi.

Libya yıllardır iki rakip hükümet ve başbakan ile onların kontrol ettiği milisler arasında bölünmüş durumda.

Hafta sonu ülkenin kuzeydoğusundaki şiddetli yağışlar nehir kıyılarında suyun şişmesine neden oldu ve yetkililer, selin yüzlerce evi süpürdüğünü ve yolları yıkadığını söyledi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre mahsur kalan vatandaşlar evlerinde ve arabalarında mahsur kaldıklarını söyledi.

Sayın Hamad, Libyalı yetkililerle yaptığı telefon görüşmesinde, “Bütün mahalleler deniz tarafından sürüklendi ve tüm mahalleler sakinleriyle birlikte ortadan kayboldu” dedi. El-Masar TV kanalı Pazartesi günü en çok etkilenen şehirlerden biri olan Derna’dan.

Seller, yükselen suların daha fazla tahliyeyi zorunlu kıldığı Al-Bayda ve Shahhat şehirleri de dahil olmak üzere diğer bölgeleri de harap etti. El-Bayda’daki bir tıp merkezi, hastaları nakletmek zorunda kaldığını söyledi ve su basmış koridorlardaki sel suyunu çaresizce temizlemeye çalışan işçilerin görüntülerini paylaştı.

En kötüsünü Derna yaşamış gibi görünüyordu. Liman kentindeki yerel yetkililer, kentin büyük bölümünün sular altında kalması nedeniyle bölgeyi afet bölgesi ilan etti. Belediye meclisi Pazartesi günü Facebook sayfasında şehre giden yolların kapatıldığını doğruladı. Kıyı kentine deniz geçişinin açılması ve acil uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Konsey, “Durum felaket” dedi. “Derna şehri yardım istiyor.”

Bölge sakinleri kaotik manzaralar anlattı.

Artan yağmurun evine su girmesine neden olması üzerine Pazar akşamı üç çocuğunu uyandırıp şehirden kaçan Derna sakini Muhammed Jadallah, “Yaşanan bizim için bir trajedi ve insani bir felakettir” dedi. İletişimin kesilmesi nedeniyle kardeşlerine ulaşamadı ve yolların çökmesi nedeniyle Derna’ya dönemedi.

“Ailelerimizin nerede olduğunu bilmiyoruz, evimiz yok ve çok sayıda mağdurun olduğunu duyduk” diyen Erdoğan, evinin sular altında kalan fotoğraflarını daha önce gördüğünü de sözlerine ekledi. “Yerinden edildik.”

Hamad hükümetinin içişleri bakanlığı sözcüsü Muhammed Abulammousha, Derna’daki kurbanların çoğunun cesetlerinin sel nedeniyle şehrin her tarafına dağıldığını söyledi. Pazartesi akşamı yaptığı telefon görüşmesinde “korkunç sahneler” gördüğünü söyledi.

Kurtarma kapasitesinin eksikliğini ve etkilenen bazı bölgelere ulaşmanın zorluğunu belirtti. Ancak yetkililerin hayatta kalanları kurtarmaya, onlara yiyecek sağlamaya ve onları şehrin harap olmuş bölgelerinden tahliye etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Uluslararası kuruluşları ve ülkeleri, şehri vuran felaketle mücadelede bize yardım etmeye çağırıyoruz” dedi.

Bazı yabancı hükümetler ve yardım kuruluşları yardım teklifinde bulundu. Bu, ABD’nin Libya Büyükelçiliği tarafından açıklandı. XEski adıyla Twitter olarak bilinen platform, hızlı yardım sağlamak için Birleşmiş Milletler ve Libyalı yetkililerle yakın temas halinde olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletler insani yardım koordinatörü Georgette Gagnon, yerel yetkilileri ve tarafları desteklemek için bir acil durum müdahale ekibinin hazırlandığını söyledi.

Devlet tarafından işletilen Emirlik Haber Ajansı’na göre Birleşik Arap Emirlikleri de acilen Libya’ya yardım ve kurtarma ekipleri göndereceğini söyledi.

Şiddetli yağışlar, geçen hafta Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da şiddetli su baskınlarını tetikleyen, binaları süpüren ve Libya’ya doğru ilerlemeden önce bir düzineden fazla insanın ölümüne yol açan hava koşullarının bir parçasıydı.