Lübnan karardı: Yakıt krizinde ordu devreye girecek

servos

New member
20 Kas 2020
223
0
0
Lübnan Elektrik Kurumu’ndan gündüz saatlerinde yapılan açıklamaya nazaran, yakıtın tükenmesi niçiniyle Deyr Ammar ile Zahrani Elektrik Santralleri durdu, üretim kapasitesi 270 megavatın altına düştü.

Ülkede bir müddetdir yakıt krizi niçiniyle süren elektrik kesintileri, kuzeyde ve güneyde yer alan 2 ana elektrik santralinin durmasıyla birlikte Lübnan’ın genelini karanlığa bıraktı.

ORDUDAN YAKIT ALACAKLAR

Büyüyen elektrik krizini çözmek üzere Silahlı Kuvvetlere başvuran Lübnan Elektrik Kurumu’nun yayımladığı son açıklamada, iki ana güç santralinin bir daha üretime geçebilmesi için ordu stoklarından yakıt tedarikinin gerçekleşeceği bildirildi.

Açıklamada, Güç ve Savunma bakanlıklarının, Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin iki santralin bir daha çalıştırılması hedefiyle 6 milyon litre yakıt temin etmeye hazır olduğu ve bu ölçünün 3 günlük müddet için yaklaşık 300 megavatlık ek güç sağlayacağı aktarıldı.

Bunun da elektrik şebekesindeki toplam üretim kapasitesini yaklaşık 500 megavata çıkaracağı açıklandı.

Akşam saat 18:00-19:00 saatlerinden gece saat 00:00’a kadar mahalle jeneratörlerinden yüksek meblağlarla 5 yahut 10 amperlik elektrik hizmeti alan vatandaşlar, saat 00:00’dan daha sonra ise geceyi karanlıkta geçirmek zorunda kalıyor.

LÜBNAN’DAKİ ELEKTRİK KRİZİNİN GEÇMİŞİ

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından hassas bir yapıya sahip Lübnan’da şuan, 1975-1990 senelerındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik kriz yaşanıyor.

Lübnan’da döviz likidite sorunu niçiniyle elektrik santrallerine akaryakıt temin etmekte zorluk yaşanırken ülke genelinde birkaç aydır günlük güç kesintileri 20 saati buluyor. Lübnan’ın olağan kurallarda elektrik muhtaçlığı yaklaşık 3 bin 200 megavat iken kelam konusu krizler niçiniyle bu üretim bir müddetdir 500 megavata kadar gerilemişti.

Lübnan Elektrik Kurumu’nun hizmet veremediği saatlerde vatandaşlara elektrik sağlayan mahalle jeneratörlerinin sahipleri, yakıtı karaborsadan fahiş fiyatla satın aldıkları nedeni öne sürülerek faturaları da yüksek tutuyor.

Ürdün, Mısır, Lübnan ve Suriye’deki Beşşar Esad rejimi Güç Bakanları 8 Eylül’de, Ürdün’ün başşehri Amman’da dörtlü toplantı gerçekleştirmiş ve Lübnan’a güç tedariki konusunda hazırlanan yol haritası üzerinde muahede sağlanmıştı.