Milyarder Mark Cuban tarafınca Tanıtılan DeFi Token’ı Sıfırı Gördü

cengiz52

New member
4 Şub 2021
494
0
1
Milyarder Mark Cuban tarafınca desteklenen merkezi olmayan finans projesi Iron Finance çöktü. TITAN token’ı 24 saat ortasında 60 dolardan neredeyse sıfıra indi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kısmen USD Coin (USDC) ve TITAN tarafınca desteklenen IRON stablecoin’i de sabit bedelini kaybetti.

Dallas Mavericks sahibi, 13 Haziran tarihindeki “Yield Farming, Likidite Sağlama ve Kripto Projelerine Bedel Verme” başlıklı blog yazısında, merkezi olmayan borsa QuickSwap’ta TITAN için bir likidite sağlayıcısı olduğunu açıklamıştı:

“QuickSwap için küçük bir LP’yim. QuikSwap’in bu iki token içinde takas sunmasını sağlayan 2 farklı token (DAI/TITAN) sağlıyorum. Burada bakılırsabileceğiniz üzere, bu parite birfazlaca pariteden biridir ve ayrıyeten Quickswap’ın ödediği bu takastaki yüzde 0,25’lik hacme dayanarak, birinci 75 bin dolarlık yatırımımın getirisini (yalnızca fiyatlara dayalı olarak) nazaranbilirsiniz.”

Cuban, “rug pull” olduğu sav edilen olay yaşanmadan evvel çıktığını söylüyor:

“Herkes üzere ben de vuruldum. Çılgın kısım ise çıkmıştım, TVL’lerini gereğince artırdıklarını düşünmüştüm. daha sonra da bu düşüş yaşandı.”

Toplam pahanın 2,2 milyar doları kilitlenmiş olan Iron Finance, Twitter açıklamasında tüm topluluk üyelerini tüm havuzlardan likiditeyi çekmeye çağırdı ve olayı “banka operasyonu” olarak nitelendirdi. Ayrıyeten, TITAN fiyatı sıfıra düştüğü için mukavelenin itfaya müsaade vermediğini de kelamlarına ekledi. Iron Finance çabucak hemen bir inceleme paylaşmadığından, bir tıp akıllı mukavele güvenlik açığı olup olmadığı aşikâr değil. Görünüşe göre TITAN tedarikini 922 milyar token’a dönüştüren ve bu biçimdece tüm token’ları kıymetsiz kılan bir istismar var.

Since the price of titan has fallen to 0, the contract does not allow for redemptions.

We will need to wait for 12 hours for the timelock to pass before USDC redemptions are possible again.

— IRON Finance (@IronFinance) June 17, 2021

Birçoğu, projenin gerisindeki takımın exit scam yapmış olabileceğinden şüpheleniyor.