NRW’de GEW: Öğretmenleri rahatlatmak için BT uzmanlarını işe alın

Oyseon

Member
6 Kas 2020
872
0
16
Kuzey Ren-Vestfalya’da okul dönemi bugün, Cuma günü sona eriyor. Bu tarih vesilesiyle, Kuzey Ren-Vestfalya’daki Eğitim ve Bilim Birliği (GEW) alarm veriyor. Öğretmen eksikliği göze çarpıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın buna karşı koymak için önerdiği önlemler yetersiz. Bu nedenle GEW, öğretmenlerin üzerindeki yükü hafifletmek için okulların BT desteği için uzmanların işe alınması için de baskı yapıyor. Öğretmenler genellikle okullardaki BT desteğini üstlenirler, ancak genellikle bunun için pek rahatlamazlar.

Almanya’daki okulların – sadece Kuzey Ren-Vestfalya’da değil – mevcut öğretmen açığı nedeniyle derslerin sağlanmasını garanti etmekte güçlük çektiği uzun zamandır bilinmektedir. Ancak 2022 yazında, Eğitim Bakanları Konferansı (KMK), 2020’den beri korona politikası ve bunun okul eğitimine etkileriyle uğraştıktan sonra konuyu acil durumlar listesine geri aldı.

Öngörülebilir bir şekilde, federal eyaletler büyük bir öğretmen açığıyla karşılaştı, orada söylendi. Dönemin KMK Başkanı Karin Prien (CDU) zaten bu noktada öğretmen açığının daha fazla teknoloji kullanımını da gerektirebileceğini açıklamıştı. Her halükarda, “tabusuz bir tartışma” çağrısında bulundu: Örneğin, okullarda kimin hangi görevi yerine getirmesi gerektiği de kontrol edilmelidir – çoklu profesyonellik, kontrol edilmesi gereken bir olasılıktır.

Öğretmenleri temel görevler için serbest bırakın

GEW artık bu talebe açıkça karşı çıkıyor. Öğretmenlerin yükü zaten çok fazla, bu da birçok öğrenci için öğretmenlik mesleğini çekici kılmıyor. Kuzey Ren-Vestfalya’daki eyalet hükümeti “gerçek bir çekicilik atağıyla daha fazla insanın öğretmen olmaya karar vermesini ve öğretmenlerin ayrılmalarının engellenmesini sağlamalıdır. Bunu yapmak için, çalışma koşulları temelden iyileştirilmelidir – her şeyden önce, sistem nihayet hafifletilmelidir. İyi” GEW NRW Başkanı Ayla Çelik, “En iyi reklam, çalışma koşulları ve öğretmenleri şantiyede rahatlatan önlemlerdir!” diyor. Birlik özellikle, sınıf sınavlarının azaltılmasını ve müfredatın düzene sokulmasını önermektedir. Ayrıca “okul yönetimi asistanlarından destek ve bilişim desteği” de isteniyor.

Öğretmenlerin görev alanlarını genişletmesi ve gelecekte daha çok-profesyonel hale gelmeleri için öğretmek yerine, diğer Avrupa ülkelerinde uzun zamandır kural olduğu gibi, çok-uzmanlı ekiplere ve ek çalışanlara yönelik bir çağrı var.

Dijital araçların kullanımı ve reklamcılık

Öğretmen açığını kapatmak için diğer federal eyaletler de ne yapılması gerektiğini tartışıyor. Örneğin, Thüringen Eğitim Bakanı, özel öğretmenlerin olmadığı okullarda dijital olarak desteklenen hibrit dersler vermeyi düşünüyor. Birkaç okuldan öğrenciler daha sonra hala fizik öğretmeni olan başka bir okulda bir fizik dersine katılabilirler.

Diğer federal eyaletlerde, daha ilgili kariyer değiştirenleri veya yanal girişleri işe almak için çaba gösteriliyor. Saxony-Anhalt sizi sanal hızlı buluşmaya bile davet ediyor. Ocak ayının başında, Baden-Württemberg’de Eğitim ve Öğretim Derneği’nin (VBE) yeni seçilen eyalet ve federal başkanı Gerhard Brand, yatay geçişlerin öğretmen sendikaları için ideal bir çözüm olmadığını açıkça belirtti. Yan yükselticiler “insanları nispeten hızlı bir şekilde okula getirmek” için kullanılabilir, ancak bu mesleğe adalet sağlamayacaktır. “Ama tehlikeli durum göz önüne alındığında, gölgelerin üzerinden atlamalıyız. Arabayı yulaf lapasına sürmek istemiyorsak, başka türlü işe yaramaz.”

Bavyera Başbakanı Markus Söder kısa süre önce diğer federal eyaletlerden öğretmenleri kaçırmak istediğini açıkladı – sonuçta Bavyera’daki maaşlar genellikle daha iyi. Mevcut durumda öğretmenlerin artık yarı zamanlı çalışmasına izin verilmemesi yönünde bazı siyasi talepler de var. Örneğin Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Eğitim Bakanı Simone Oldenburg (Die Linke) bu talebi henüz reddetti. Bunun yerine, örneğin daha yaşlı öğretmenlerin de daha fazla rahatlama umabileceklerine dair güvencelere dayanır.

Okullarımızda dijitalleşme nasıl uygulanmalı? Koronavirüs pandemisi olup bitenleri nasıl etkiliyor? 2020/2021 öğretim yılında neler başarıldı – 2021/2022’de bundan sonra ne oldu? Yazı dizimizin amacı da bu konuya ışık tutmaktır.

(kbe)

Haberin Sonu