Öğretmen çift hakkındaki argümanlar kan dondurdu

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,643
0
36
Öğretmen çift hakkındaki argümanlar kan dondurdu
Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde 2018 ile 2020 yılları içinde, Adnan Menderes İlkokulu’nda eğitim bakılırsan 8 öğrenci, teze nazaran sınıf öğretmenleri G.E. ile birebir okulda nazaranv yapan eşi A.E.’nin azabına ve cinsel istismarına maruz kaldı.

Öğretmen çift, pandemi periyodunda Karatay ilçesindeki öbür bir okula tayin edildi. Tayin daha sonrası G.E.’nin sınıfına tıpkı okulda vazife yapan öbür bir öğretmen girmeye başladı. Öğrencilerin G.E.’yi kastederek ‘O bize vururdu, döverdi’ kelamları üzerine öğretmen hem sınıftaki kendi kızı ile tıpkı vakitte başka öğrencilerle görüştü.

VELİLER CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNDU, ÇOCUKLARIN SÖZÜ ALINDI

Öğrenciler, öğretmen çiftin azap ve cinsel istismarda bulunduğunu öne sürdü, durum velilere bildirildi. Veliler, öğretmen çift hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Savcılık, soruşturma kapsamında şu an yaşları 10 ila 11 içinde değişen çocukların sözüne başvurdu. Savcı, 4 Ekim 2021’de öğretmen çift hakkında iddianame hazırladı.

MART AYINDA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

İddianamede öğretmen çiftin G.E.’nin sınıfındaki 8 öğrenciye çeşitli biçimlerde azaba ve cinsel istismara maruz bıraktığı yer aldı.

G.E. hakkında ‘işkence’ cürmünden toplam 120 yıla kadar, eşi A.E.’ye ise ‘işkence ve cinsel istismar’ cürümlerinden 132 yıla kadar mahpus cezası istenen iddianame, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Öğretmen çift, mart ayında hakim karşısına çıkacak.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Soruşturma kapsamında sözleri alınan öğretmen çift suçlamaları reddetti. G.E. sözünde “5,5 yıldır eşim ile birebir okulda öğretmenlik yapıyorum. misyon yaptığım müddet içerisinde öğrenci ve veliler benden mutluydu. Benim ve eşimin kimselerle hasımlığı yok. Öğrenciler, bu tezleri 2 yıl geçtikten daha sonra anlatmış. Bu bile argümanların temelsiz olduğunu gösterir. Argüman edilenler gerçek olsaydı, bir öğrenci bile durumu yönetime yahut ailesine anlatırdı. Suçlamaları reddediyorum” dedi.

‘KİMSEYE EZİYET ETMEDİM, DÖVMEDİM’

G.E.’nin eşi A.E. ise sözünde şunları söylemiş oldu:

“8 yıldır birebir okulda vazife yapıyorum. Tez edilen öğrenciler, eşimin sınıfındakiler. Onları da tanırım. Katiyen hiç bir öğrenciye hakaret yahut tehditte bulunmadım. Kimseye eziyet etmedim, dövmedim. Bilhassa bir öğrenciye cinsel istismarda bulunduğum savına fazlaca üzüldüm. Bu argümanlar, asılsızdır. Bu argümanlar yanlışsız olsa bile en azından bir kişi olaylara şahit olurdu. Olayların üzerinden 2 yıl geçmiş, bu müddet içerisinde hiç bir öğrenci yönetime ya da öbür bir yere şikayetçi olmamış. Bu da argümanların temelsiz olduğunu gösterir.”

‘OLAY ÇİFT ATANDIKTAN daha sonra ORTAYA ÇIKTI’

Öğrencilere hukuksal takviye veren Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) avukatlarından Şeyma Bilge, olayın öğretmen çiftin öteki okula tayin olmasından daha sonra ortaya çıktığını belirtti. Bilge, şunları söylemiş oldu:

“Bu davaya katılma sonucu aldık lakin süreç fazlaca uzun sürdü. Öğretmenleri ve eşi de daima birebir sınıfa giderek çocuklara karşı kelamlı ve fiziki müdahaleleri oluyor. Hem çocukların tıpkı vakitte mağdur ailelerin beyanları var. Her çocuğa farklı, sistematik biçimde azap uygulanmış. Kimisine tuvalet koklatılmış, lavabolar suyla doldurulup, çocukların başı suyun içine sokulmuş. Sınıf öğretmeninin eşi tarafınca çocukların bodruma gdolayıldüğü istikametinde argümanlar var. Çocuklar, bunları ailelerine söylememeleri için de öğretmen çift tarafınca tehdit ediliyor. Pandemi periyodunda öğretmen çiftin tayin oluyor.”

‘GÖREVLERİNE DEVAM EDİYORLAR’

Öğretmen çiftin okuldan tayin olduktan daha sonra G.E.’nin sınıfına diğer bir öğretmenin ders vermeye başladığını anlatan Bilge, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Bu sırada müştekilerden biri, birebir okulda öğretmenlik yapıyor. G.E. gidince kendi kızının sınıfında öğretmenlik yapmaya başlıyor. Burada hem kızının birebir vakitte sınıftaki başka çocukların ‘O bize vururdu, döverdi’ telaffuzları üzerine kendi kızıyla ve sınıftaki öbür öğrencilerle görüşerek, velilerle görüşerek sözlerinin alınması sağlanıyor. Azaba ve cinsel istismara maruz kalan çocukların ailelerinin şikayetleri üzerine soruşturma başlatıldı. Fakat uzun bir soruşturma süreci oldu. bu biçimdesine önemli argümanlar üzerine idari soruşturma da başlatıldı lakin bu öğretmenlere yalnızca bir ikaz cezası verildi.”

Avukat Şeyma Bilge, öğretmen çiftin hala öteki okulda bakılırsav yaptığını hatırlatarak “İddianame hayli uzun müddette hazırlandı ve rastgele bir biçimde önlem uygulanmadan soruşturma süreci tamamlandı. Ne bir tutuklama ne de bir isimli denetim uygulanmadı. Bu bireyler, hala çocuklarla bağlantı halindeler. Yeni mağduriyetler de oluşabilir” ihtarında bulundu.