Okul Dijital Paktı: Eyaletin milyarlarca dolarının yalnızca yüzde 10’u hâlâ mevcut

Oyseon

Member
6 Kas 2020
897
0
16
Federal Eğitim Bakanlığı, resmi olarak 2024’te sona erecek olan milyar dolarlık okul dijital anlaşmasındaki finansman açığıyla ilgili eyaletlerin endişelerini gidermeye çalışıyor. “Eğitim sisteminin dijitalleştirilmesi için gereken paranın yüzde 90’ı ödendi veya ödendi veya Onaylandı,” dedi bakanlık Perşembe günü. Geri kalan fonlar Mayıs 2024’e kadar onaylanabilir. Faturalandırmanın yalnızca 2025’in sonuna kadar veya sınır ötesi projeler için 2026’ya kadar yapılması gerekir. Henüz herhangi bir finansman başvurusunda bulunmamış okul yetkilileri bile projeleri hayata geçirebilir. . Bu, bireysel federal eyaletlerin finansman kurallarına bağlıdır.

Reklamcılık

Anlaşmayla federal hükümet, okul sisteminde dijital altyapı oluşturmak amacıyla 2019 yılından bu yana ilköğretimden fiilen sorumlu olan eyalet ve belediyelere mali destek sağlıyor. Başlangıçta 5 milyar avro ayırdı ancak korona salgını nedeniyle anlaşmayı toplam 1,5 milyar avro tutarında üç ek anlaşmayı içerecek şekilde genişletti. Buna aynı zamanda kiralık ekipman ve BT yönetimi de dahildir. Paktın yüzde beşi ulusötesi tedbirlere ayrıldı.

Dijital anlaşmada son hamle

Bakanlığa göre, anlaşmanın tüm kısımlarından toplam 6,5 milyar avroluk federal fondan toplam 2,3 milyar avro aktı. 4,7 milyar zaten taahhüt edildi. Eyaletler okul yetkililerinin planlarını onaylayacak ve parayı buna göre bütçeleyecekti. Okul yetkilileri ilgili faturaları eyaletlere gönderdiğinde fon çıkışı meydana gelir. Temel dijital anlaşma kapsamında mevcut 5 milyar avronun 1,2 milyar avroluk kısmı da geri çekildi. Halihazırda onaylanan ve tamamlanan projeler için bütçe taahhüdü 4,5 milyar avrodur. Prensip olarak yüzde on hala mevcut. 2022’de paranın yalnızca beşte biri harcanmıştı. Mart 2023’te yüzde 80’inin taahhüt edildiği kabul edildi.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), “Dijital anlaşmayla son adıma artan bir hızla ilerliyoruz” dedi. Ülkelere yardım etmeye devam edebilmek için kalan paranın harcanması gerekiyor. Liberallere göre şu anda yardımdan yaklaşık 28.000 okul yararlandı. Yeni bir dijital eğitim altyapısının temelini atan ve yapay zekanın (AI) potansiyelinden yararlanan sınır ötesi girişimler de iyi bir şekilde gelişti.

Stark-Watzinger ayrıca planlanan Dijital Pakt 2.0’a “güçlü” bir şekilde bağlı olduğunu vurguladı. Bu, okullara “dijitalleşmeyle daha hassas ve daha az bürokratik” bir şekilde yardımcı olacaktır. Ancak her iki tarafın da önceki deneyimlerden ders alması gerekecek. Federal hükümetin desteği yalnızca eyaletlerin gerekli yatırımlarını tamamlayabilir. Trafik ışığı koalisyonu başlangıçta yalnızca prensipte programı sürdürmeyi kabul etti. Ancak ayrıntılar henüz belirsizliğini koruyor. Kesin olan tek şey yeni baskının en erken 2025 yılına kadar başlamaması gerektiğidir.

()

Haberin Sonu