Omdurman, Sudan savaşın yeni bir aşamasının merkezi oluyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
385
0
16
Sudan’daki savaş dördüncü ayına girerken, başkent Hartum’dan Nil’in karşısındaki şehir olan Omdurman, iki güç mücadelecisi arasındaki en şiddetli çatışmalardan bazılarına sahne oldu: ordu ve rakibi paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri.

Son günlerde, hastalar Omdurman’ın kalan birkaç sağlık tesisinden birine götürüldü, vücutları hava saldırılarından gelen mermiler veya şarapnellerle delik deşik oldu. Bazı kurbanlar kabul edildiğinde çoktan ölmüştü. Geçişleri, bir zamanlar hareketli bir iş merkezi olan ve çok sayıda üniversiteye, hastaneye ve siyasi ve kültürel kurumlara ev sahipliği yapan Omdurman’daki sokak çatışmaları nedeniyle engellendi.

“Cehennemdi,” dedi Dr. Al-Nau Eğitim Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Rashid Mukhtar Hassan, bir telefon görüşmesinde.

Savaş bölgesinde mahsur kalanlarla temas halinde olan yerel sakinler, askeri analistler ve insani yardım çalışanları, Hızlı Destek Güçlerinin erişimlerini başkente genişlettiğini söylüyor. Ordu, paramiliter grubun Sudan’ın batısındaki Darfur’daki kalesinden ikmal yollarını engellemeye çalışırken çatışmalar yoğunlaştı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da ateşkes müzakereleri için büyük bir uluslararası toplantı yapılmasına rağmen Pazartesi günü çatışmalar devam etti. Sudan ordusu, Kenya Devlet Başkanı William Ruto’nun tarafsız olmadığını söyleyerek müzakereleri boykot etti. Mısır ayrıca çatışmayı sona erdirmenin yollarını bulmak için 13 Temmuz’da bir zirve düzenlemeyi planlıyor.

Savaşla ilgili küresel endişenin bir işareti olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Molly Phee de dahil olmak üzere komşu Afrika ülkeleri, Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan ve ABD’den liderler ve yetkililer görüşmelere katıldı.

Kuzeydoğu Afrika ülkesinde 15 Nisan’da patlak veren savaş, zaten kırılgan olan Afrika Boynuzu bölgesinde yıkıcı bir insani krize ve istikrarsızlaşma korkusuna yol açtı.

Sudan sağlık bakanına göre, yardım çalışanları ölü sayısının büyük olasılıkla daha yüksek olduğunu söylese de, 3.000’den fazla insan öldü ve 6.000 kişi yaralandı. Şiddetin hedefi sağlık çalışanları, insani yardım çalışanları ve mültecilerdi. Geçen hafta sonu düzenlenen hava saldırısında en az 22 kişi hayatını kaybetmişti.

doktor Hassan, hastanesinin geçen hafta bir günde 125 yaralı sivil ve 20 ceset kabul ettiğini söyledi. Operasyon sırasında üç kişi daha öldü. Daha sonra ölenlerden bazılarını otomobiliyle ailelerinin yanına götürdü” dedi.

“Bugüne kadarki en kötü gündü,” dedi Dr. Son birkaç gün içinde iki telefon görüşmesinde kendisine ulaşılan 42 yaşındaki Hassan.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, çatışmalar ülke içinde 2,2 milyondan fazla insanı yerinden etti, yaklaşık 700.000 kişi ise Çad, Mısır ve Güney Sudan gibi komşu ülkelere göç etti.

Birleşmiş Milletler’e göre, Save the Children yardım kuruluşuna göre cinsel şiddet de yaygın, 12 yaşındaki kız çocukları saldırıya uğruyor.

Hartum’daki ve komşu şehirler Omdurman ve Bahri’deki paramiliter güçler başından beri karadaki ordudan daha güçlü bir varlığa sahipti. Yerel sakinlere ve analistlere göre, Haziran ayında stratejik Halfaya Köprüsü’nün doğusundaki Yarmuk mühimmat fabrikasını da ele geçirdiler ve yakın zamanda güney Hartum ve Omdurman’daki polis üslerini ele geçirdiler.

Uluslararası Kriz Grubu Afrika Boynuzu proje yöneticisi Alan Boswell, “Hızlı Destek Güçleri orduya güçlü bir ilk darbe vurdu” dedi.

Ancak savaş devam ederken, Hızlı Destek Güçlerinin, özellikle yağmur mevsiminin başlangıcında, Darfur’daki kalelerinden başkente daha fazla asker ve teçhizat taşımaya çalıştığını söyledi.

Boswell, “Artık ikmal hatları üzerinden bir savaşa dönüşen, çatışmanın yeni bir aşamasına giriyoruz” dedi. “Ve Omdurman bunun merkezinde yer alıyor.”

Ordu, Omdurman’daki devlet yayın yerleşkesinin yakınları da dahil olmak üzere paramiliter kalelere kara saldırıları ve yoğun hava saldırıları düzenleyerek bu operasyonları baltalamaya çalıştı.

Ordu ayrıca, Hartum’un hemen dışındaki Wadi Saeedna hava üssü ve Genel Komutanlık karargahı da dahil olmak üzere halihazırda kontrol ettiği stratejik noktaların yakınında varlığını artırdı.

Başkent bölgesinin dışında, ordu kuzey ve doğu Sudan’da hakimiyetini sürdürüyor. Bununla birlikte paramiliter güçler, on yıllardır süren soykırım şiddetiyle boğuşan bir bölge olan Darfur üzerindeki kontrollerini de sıkılaştırdı. Savaşın patlak vermesi, Darfur’un bazı bölgelerinde yeniden acımasız etnik şiddet olaylarına yol açtı.

Bölge sakinleri, analistler ve Birleşmiş Milletler yetkililerine göre, son haftalarda Hızlı Destek Kuvvetleri Darfur’un merkezinin başkenti Zalingei’yi ele geçirdi ve güney Darfur’un başkenti Nyala’da orduya karşı zaferler kazandı. Kasaba sakinlerinin ve kasabadan kaçan yardım görevlilerinin söylediğine göre, Batı Darfur’da El Geneina gibi kasabalarda şiddet devam ederken ordu birlikleri üslerini nadiren terk etti. Paramiliter güçler, stratejik açıdan önemli iki bölgeye ev sahipliği yapan Kuzey Kordofan’ın başkenti El Obeid’i de kuşattı: bir havaalanı ve bir petrol rafinerisi.

İnsani yardım çalışanları, malzemeleri teslim etmek veya vize almak için bürokratik engellerle karşılaştıklarını söylüyor. Uluslararası yardımın çoğu, Batı Darfur gibi ülkenin en kötü etkilenen bazı bölgelerinden 1.600 kilometre uzakta olan, ordu kontrolündeki kıyı kenti Port Sudan aracılığıyla koordine ediliyor.

Hartum’un yaklaşık dört saat güneyindeki bir kasaba olan Kosti’den yardım sevkiyatını koordine eden Norveç Mülteci Konseyi’nin ülke direktörü William Carter, yardımın hızlı bir şekilde ulaştırılması için daha fazla insani yardım koridoru kurulmasına acil ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Geçen her gün, ülke çapındaki sivillerin büyük ölçüde tek başlarına karşı karşıya kaldıkları dayanılmaz felaketi büyütüyor” dedi.

Ancak diplomatik görüşmeler çıkmaza girmişken ve her iki taraf da seferberliğin yenilenmesi çağrısında bulunurken, uzun süreli bir çatışmayla ilgili endişeler sürüyor.

“Yorulduk ve zor bir durumda çalışıyoruz” diyen Dr. Hassan, sıtmasını tedavi etmek için ilaç aldıktan kısa bir süre sonra.

“Titriyorum ama Sudanlılara yardım etmeyi öylece bırakamayız” dedi.