ömrünüzü kurtarabilecek hayli sıradan 6 sıhhat muayenesi

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,421
0
1
Koronavirüs salgını ile dolup taşan hastaneler ile bekleme odasında enfekte oldukları için doktora gitmekten korkan insanların birleşimi hayli büyük bir sıhhat sorunu fırtınasını yarattı.

Beşerler konutta kaldığı için biroldukça önemli hastalığa teşhis konulamıyor. Ve bir doktora görünebildiklerinde hastalığın daha ileri kademesinde oluyorlar ve bu da onların daha berbat bir duruma sahip olmalarına niye oluyor.

2020 yılı boyunca evvelki senelera bakılırsa bilhassa önemli hastalık tespitlerinin tüm dünyada büyük ölçülerde yapılamadığı iddia ediliyor.

KORONAVİRÜSTEN daha sonra PEŞİMİZDEN GELEN BAŞKA “DALGA”

Hekimler, koronavirüsten kaynaklanan baskı hafifçelediğinde, başka hastalıkların teşhisindeki gecikmeden kaynaklanan meselelerin ortaya çıkmasından ve tedavisi daha güç olacak diğer bir hadise ‘dalgası’ olacağından korkuyorlar. Uzmanlar, daha düşük bir teşhis oranıyla, tümörlerin daha ileri etaplarda tespit edilebileceği konusunda endişeleniyorlar.

Bir yumru, görünümünü değiştiren bir ben, ağızda güzelleşmeyen bir yara üzere değişiklikler fark ederseniz, doktora gidin. sonucunızı verebilmeniz için, konutta yapabileceğiniz kolay denetimler içeren bu “anti-panik kılavuzu”nu hazırladık.

İşte ömrünüzü kurtarabilecek fazlaca sıradan 6 sıhhat muayenesi:

1. KALBİNİZ NASIL?

Meskende tansiyonunuzu nizamlı olarak ölçmek ve belli semptomları dikkate almak, kalbinizin risk altında olup olmadığı konusunda size fikir verebilir.

Nasıl yapmalısınız? Ülkü olarak, sabahları aç karnına ölçüm yapın. Rahatlamak için evvel oturun. Sırtınızı desteklemelisiniz, bacaklarınızı çaprazlamamış ve kolunuz desteklenmiş ve kalp düzeyinde olmalıdır. Pahalar 14/9 cm/Hg’ye eşit yahut daha büyükse yüksektir ve bu sık sık oluyorsa kalp sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

Göz kapaklarınızda küçük sarı yumrular var mı? Kan kolesterolünün fırladığını gösterebilir. Kalp hastalığı için kıymetli bir risk faktörü olduğundan hekiminize danışın.

Mide ekşimesi ve çarpıntı hissediyor musunuz? Ayrıyeten sırt yahut omuz ağrısı, soğuk ter, göğüste ve göğüs kafesi ardında basınç yahut bıçak saplanması, mide bulantısı, boğulma hissi… Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz zira bunlar en sık görülen semptomlardır. Çabucak 112’yi arayın.

2. SİFONU ÇEKMEDEN EVVEL DENETİM EDİN

Dışkılarımızı aşikâr bir sıklıkta denetim etmeliyiz zira sıhhatimiz ve bilhassa hem bayanlarda tıpkı vakitte erkeklerde en sık görülen ikinci tümör olan kolon kanseri hakkında bize birfazlaca ipucu verebilirler. Erken evrelerde tespit edilirse hadiselerin yüzde 90’ının tedavi edilebileceğini düşünün.

niye dışkıyı denetim etmelisiniz? Zira bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik yahut makul bir süre boyunca dışkınızın hali yahut boyutunda bir değişiklik kolon kanseri belirtileri olabilir.

Sizi ne uyarmalı? Dışkılarınızın bir kalem üzere ince olması, olağanda yeterli huylu olan fakat berbat huylu olabilen poliplerin varlığına bağlı olabilir. Ayrıyeten bu poliplerden dolayı dışkıda kan olabileceğine işaret ettiği için siyahımsı bir renge sahip olmaları yahut siyah kısımlara sahip olmaları.

3. İDRARINIZIN RENGİNE BAKIN

Ve idrarınızın rengi size böbreklerinizin yahut karaciğerinizin sıhhati hakkında biroldukça ipucu verir. hayatı tehdit edici olmayabilir, lakin hekiminizi görmeniz için bir niçindir.

Nelere dikkat etmeli? Pancar yahut boya vb. üzere idrara renk verebilecek yiyecekler yemediyseniz ve kırmızımsı yahut koyu kahverengi bir idrara sahipseniz, hekiminizden randevu alın. Bu belirtiye sarı gözler, yorgunluk üzere diğer meseleler da eşlik edebilir.

4. DÜZGÜN NEFES ALIYOR MUSUNUZ?

Akciğerlerimizin durumunu bilmek yalnızca koronavirüs niçiniyle değil, son senelerda artan akciğer kanserinin tespiti için de değerlidir.

Pekala, nasıl değerlendireceğiz? Nefesinizi tutarak, ülkü olarak su altında. Prensip olarak, yarım dakikadan fazla dayanabilirseniz, ciğerleriniz sağlıklıdır.

Sesiniz kısık ve bunun rastgele bir sebebi yok mu? Şayet ses kısıklığınız için bir niye yoksa, iki haftadan uzun süren ses kıçoğunlukları gırtlak kanserinin bir belirtisi olabilir.

Kan oksijen düzeyiniz nasıl? Oksijen düzeyi düşükse, yalnızca teneffüs sistemi hastalıklarına değil, beraberinde kalp sorunlarına de bağlı olabileceğinden hekiminize danışmalısınız. Kan oksijen düzeylerini genel olarak dışarıdan gösterebilecek iki şey var: Birincisi, tırnakların hiç bir sebep olmadan mavi yahut mor görünmesidir. Bir oburu, parmakların uçta daha kalın bir yol benimsemesidir.

5. GÖĞSÜNÜZÜ TERTİPLİ OLARAK DENETİM EDİN

Göğüs kanseri bilhassa bayanlar içinde pek yaygındır lakin erkeklerde de görülebilir. Ne kadar erken tespit edilirse o kadar yeterlidir, bu niçinle ayda bir defa göğüslerinizi denetim etmeniz değerlidir.

Yumuşak ve hareketli: Ekseriyetle bir yağ yığınıdır. Makûs huylu bir tümörden farklıdır zira makus huylu tümörler serttir ve deride sabit kalır.

Kapalı oluşum: Cildin altında fark edersiniz ve büyümesi ekseriyetle yavaştır, her vakit olmasa da kimi vakit daha süratlidir. Ekseriyetle bir kistten kaynaklanır, fakat bir tümörle karıştırılabilir, bu niçinle danışmak daha yeterlidir.

Sert ve yuvarlak: Çoklukla bir fibroadenom bulunmasına ve epey fibrokistik göğüs yapısında olan bayanlarda yaygın bulunmasına karşın, makûs huylu bir tümör ile karıştırılabileceğinden, bir doktora danışmak daha düzgündür.

Çeşitli ve sistemsiz: Ffark edebileceğiniz şey onların bezleri ve kanallarıdır.

Uzun vakittir iltihaplı mı? Göğüslerin kısa müddetliğine şişmiş olması olağandır. Fakat bu şişlik hissi bütün ay sürerse, kesinlikle bir doktora danışın. Az ama fazlaca agresif bir kanser çeşidinin birinci belirtisi olabilir. Bu şişliğe kızarıklık, kaşıntı, yanma yahut ağrı da eşlik edebilir.

6. CİLDİNİZİ DENETİM EDİN

Cilt kanseri görülme sıklığı artıyor. Her yıl, en yaygın biçimlerinden biri olan bazal hücreli karsinom olayı daha fazla teşhis ediliyor. Bu niçinle tertipli olarak çillerimizi ve benlerimizi denetim etmek, mümkün cilt tümörlerini tespit etmek için bir rehberdir.

Asimetrik: Cildinizdeki benlerin asimetrik olması birinci ihtar işaretidir.

Kenarlar: Cilt kanserini gösteren leke yahut benler pürüzlü yahut makus tanımlanmış kenarlara sahiptir.

Renk: Benin rengi bir bölgeden başkasına değiştiğinde şüphelenin. Bronzdan siyaha geçebilir yahut beyaz, kırmızı yahut mavi olabilir.

Benin çapı: Süratli büyüme de ekseriyetle berbat bir semptomdur.

hiç bir parçayı kaçırmayın… Baştan başlayın, gövdeden devam edin ve geriden devam edin. Bu alan, şayet öbür birinin yardımına sahip değilseniz, iki ayna kullanarak denetim edilebilir. Kolları ve bacakları bitirin. Ayrıyeten kulak gerisini ve baş derisini de denetim edin.

DENETİMLER niye KIYMETLİ?

Zira önemli hastalıkların erken teşhisi, bunların üstesinden gelebilmenin anahtarıdır.

İnmelerin yüzde 30’unun acil servise geç gitme niçiniyle sakat bırakan izler bıraktığı bilinmektedir. Oluştuktan 4 saat evvel gidilse iz bırakmayabilir lakin 8 saat daha sonra beyin hasarı geri dönülmez olabilir.

Başlangıç aşamasında tespit edilen göğüs kanserlerini güzelleştirme bahtı neredeyse yüzde 100’dür.

Erken evrelerde tespit edilen kolon kanseri hadiselerinin yüzde 90’ı tedavi edilebilir.

Akciğer kanserinin yüzde 92’si erken teşhis edilirse tedavi edilir.