Pek çok Faslı depremden zarar gören dağlarda kendi başının çaresine bakmak zorunda kalıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
384
0
16
Depremden en çok etkilenen Fas köylerine giden yollar moloz yığınları ve düşen kayalarla kapatılırken, birçok bölge sakini Pazar günü hükümet yardımını beklerken ölülerini gömmeye ve kıt malzemeleri aramaya başladı.

Bekleme uzun olabilir.

Bölgeyi yüzyıl içinde vuran en güçlü deprem, şehirdeki apartman sakinlerini veya Yüksek Atlas Dağları’ndaki kerpiç evlerde yaşayanları kurtarmadı; ancak Fas’ın uzak ve engebeli bölgelerindeki pek çok kişi neredeyse tamamen kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kaldı.

Yaygın elektrik ve telefon kesintileriyle karşı karşıya kalan hayatta kalanlar, yiyecek ve sularının tükendiğini söyledi. Bazı cenazeler Müslüman ritüellerinin gereği yıkanmadan gömüldü.

Fas devlet televizyonunun Pazar günü bildirdiğine göre, Cuma akşamı büyüklüğü 6,8 olarak tahmin edilen depremde 2.100’den fazla kişi öldü ve 2.400’den fazla kişi yaralandı.

Fas’ın güneyindeki harabe bir kasaba olan Amizmiz’de bir kadının çığlığı aniden havada yankılandı. Yeğeni Lacher Anflouss (37), şehre koştuktan sonra iki erkek kardeşinin öldüğünü yeni öğrendiğini söyledi.

Bay Anflouss, “Pek çok insan ilk başta sakin tepki veriyor çünkü henüz durumu işlememişler” dedi. “Ve sonunda bunu işleme koyduklarında…” Sesi azaldı.

Fas devlet medyası, uzak bölgelere yardım taşıyan helikopterlerin ve Kral Muhammed VI’nın görüntülerini yayınladı. hükümete, “özellikle yetimler ve savunmasız insanlar” olmak üzere ihtiyaç sahibi insanlara hızla barınak sağlama ve evleri yeniden inşa etme emrini verdiğini söyledi.

Ancak depremden bu yana hükümet genel olarak sessiz kaldı, kurtarma çalışmaları hakkında çok az bilgi verdi ve kurbanların sayısı hakkında nadiren bilgi verdi. Bazı Faslılar sosyal medyada tepkiyi yavaş ve koordinasyonsuz olmakla eleştirdi.

Pazar günü Atlas Dağları’ndaki Douar Tnirt köyünde üçüncü geceyi dışarıda uyuyan insanlar battaniye, bebek bezi ve su da dahil olmak üzere çok ihtiyaç duyulan yardımları almak için sıraya girdi. Ancak yardımlar köylülerin felaketten bu yana yardım teklif etmediğini söylediği hükümetten değil, Marakeş’teki bir hayır kurumundan geldi.

Yakınlarda büyüyen 17 yaşındaki Abdessamad Ait Ihia, ailesini kontrol etmek için cumartesi günü çalıştığı Kazablanka’dan bölgeye koştu. Hükümetin kurtarma veya yardım çalışanlarına dair hiçbir iz görmediğini söyledi.

“Sadece yardım istiyoruz ve insanların bize yardım etmesini istiyoruz, tek istediğimiz bu” dedi.

Yaklaşık 20 mil uzakta, başka bir dağ köyü olan Azgour’da hem elektrik hem de telefon kesikti, bu da dışarıdan yardım çağırmayı bile imkansız hale getiriyordu. Karanlıkta çığlıkları takip eden genç adamlar, başka bir çökme korkusuyla insanları çıplak elleriyle enkazdan çekiyorlardı.

Köyün imamı 33 yaşındaki Abdeljalil Lamghrari, “Birilerinin hayat kurtarmaya başlamasını beklemedik” dedi.

Deprem nedeniyle su pompalama mekanizmaları bozulunca köylüler, çalışır durumda kuyu bulmak için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kaldı ve çaresizlik arttı.

Yine de bir köy derneğinin başkanı olan 54 yaşındaki Jamal Elabrki iyimser olmaya çalıştı.

Bu hafta yağmur bekleniyor dedi. “Onlar olmadan korkarız. Gerçekten kötü olacak.”

Onlarca ülke yardım teklifinde bulundu. İspanya arama kurtarma ekipleri göndereceğini söylerken, Katar devlet medyası Katar’ın özel araç ve ekipman konuşlandıracağını bildirdi. Ancak Pazar günü bazı hükümetler ve yardım grupları, kırsaldaki hastanelerin dolup taşmasına rağmen hâlâ Fas’ın yeşil ışık yakmasını beklediklerini söyledi.

Şubat ayında Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremlerin ardından kurtarma operasyonlarına yardım eden Secouristes Sans Frontières grubunun kurucusu Arnaud Fraisse, Fransa Inter radyosuna verdiği röportajda Fas’ın örgütüne yardım etme izni vermediğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hükümetinin Faslı yetkililerle temas halinde olduğunu ve yardıma hazır olduğunu söyledi. Hindistan’daki G20 zirvesinin oturum aralarında “Onlar istedikleri anda başlayacağız” dedi.

Stanford Üniversitesi’nde Faslı-Amerikalı Kuzey Afrika tarihçisi Samia Errazzouki, bir röportajda hükümetin “son derece kontrollü ve merkezileştirilmiş” işlevlerinin afet müdahalesini engellediğini söyledi. “Bir doğal afetin meydana geldiği ilk saatler en önemli anlardır” dedi ancak kralın kamuoyuna bir açıklama yapması için uzun saatler geçti.

Bayan Errazzouki, “Kaç hayat kurtarılabilirdi?” diye sordu.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Direktörü Caroline Holt, depremden sonraki ilk üç günün bazen kurtarıcılar için “altın zaman” olarak adlandırıldığını, dolayısıyla Fas’ta hayatta kalanları kurtaran kurtarma görevlileri için kritik bir zaman olduğunu söyledi.

Ancak aynı zamanda insanlara temiz su sağlanması ve hala tehdit oluşturan hasarlı binaların tespit edilmesi gerektiğini de vurguladı. Açıklamada, “Afet içinde felaketin yaşanmamasını sağlamalıyız” dedi.

Pazar günü gece olduğunda, evleri yıkılan veya güvensiz hale gelen aileler, renkli kumaşlardan ve kayaların desteklediği plastik örtülerden yapılmış derme çatma barınaklarda veya sarı itfaiye çadırlarında uyumaya hazırlandı. Artçı sarsıntılardan endişe duyan diğerleri ise dışarıda uyudu.

Marakeş’in güneyinde Atlas Dağları’nın iki sırtı arasında yer alan Azgour gibi köylerde evler genellikle geleneksel bir inşaat yöntemi olan kerpiçten inşa ediliyor ve bu da onları depremlere ve şiddetli yağışlara karşı oldukça savunmasız kılıyor. Deprem Azgour’daki evlerin yarısını yerle bir etti, geri kalanını da yaşanmaz hale getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre deprem, Marakeş ve çevresinde 300.000’den fazla sivili de etkiledi. Fas İçişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Marakeş bölgesinde 17 kişinin öldüğünü söyledi. Ancak Marakeş ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan surlarla çevrili eski kenti ciddi bir hasardan kurtulmuş gibi görünüyor.

Bazı Faslılar hükümetin felakete verdiği zayıf tepkiyi istifayla karşıladı. Son yılların en yıkıcı depremlerinden biri olan 2004 depreminin anıları hâlâ canlı: O dönemde başbakan, protokolde kralın huzuruna çıkamayacağı emredildiği için en çok etkilenen bölgeleri hemen ziyaret etmedi.

Ülkenin halkın öfkesine karşı yüksek toleransı olduğu söylenemez. Fas kanunları krala yönelik eleştiriyi suç sayıyor ve bu da Faslıların sessiz tepkisini açıklayabilir.

Pazar günü, Atlas Dağları’nın karşısındaki köylerin (büyük şehir Marakeş’ten sadece bir veya iki saat uzakta olanlar bile) çok az resmi yardım aldıkları veya hiç almadıkları açıktı. Ambulanslar nadir görülen bir olaydı ve enkaz altından çıkarılan yaralıların çoğu, eğer başarabildilerse, özel arabalar veya motosikletlerle Marakeş’teki hastanelere götürüldü.

Jenny Gross Londra’dan bildirdi. Anushka Patil New York’tan gelen raporlara katkıda bulundu.