Pekin mi burası

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,643
0
36
Pekin mi burası
Dünya Uygur Kongresi Lideri Dolkun İsa hakkında 2006’da yurda giriş yasağı konuldu. 2006-2008 ortası üç kere Türkiye’ye gelen İsa bu vakitte engellemeyle karşılaşmadı.

İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu savı karşısında hukuk gayreti başlattı.

Ankara 1. Yönetim Mahkemesi, Kasım 2020’de açılan davada yasağı iptal etti. Göç Yönetimi, 6 Eylül 2021’de resmi bildirimle uygulamanın kaldırıldığını iletti. Lakin bu karar uygulanmadı, 9 Eylül’de yeni bir yasak sonucu alındı.

15 YILDAN FAZLA YASAK MADDELERE KARŞIT

Avukat İlyas Doğan “Yasalara nazaran bir yabancı hakkında 15 yıldan fazla giriş yasağı mümkün değil. Ne yazık ki Türkiye bu ayıbı işledi. Mahkeme kararlarının ciddiyeti kalmadı” dedi. İsa ise “Ben hiç bir vakit Türkiye’nin kamu nizamını bozacak hareketlerde bulunmadım, bulunmayacağım. sonucun Çin baskısıyla alındığını biliyorum” sözünü kullandı. Dünya Uygur Kongresi de yaşananların haksızlık olduğunu belirterek “Türkiye, kozmik temel haklara hürmet göstermeli” daveti yaptı.

ESENBOĞA’DA UYGUR AYIBI

Türkistan’daki Çin zulmünü dünyaya duyuran Uygur Kongresi Lideri Dolkun İsa hakkında 2006’da Türkiye’ye giriş yasağı konuldu. İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu tezi karşısında hukuk gayreti başlattı ve kazandı. Mahkeme sonucu daha sonrası Göç Yönetimi, 6 Eylül’de uygulamayı kaldırdı. Fakat bu karar uygulanmadı, 9 Eylül’de hudut dışı edildi. ‘Pekin baskısı’na dikkat çeken İsa “Çin’in elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ancak bu kadar olduğunu iddia etmiyordum” dedi.

Çin, Doğu Türkistan’da soykırım uyguladığı milyonlarca Uygur Türkünün yaşadıklarını memleketler arası topluma duyuran Uygur aydınlarını engellemek için devasa boyuttaki diplomatik ve ekonomik gücünü kullanmaktan çekinmedi. Başta Pakistan üzere hudut komşuları olmak üzere Ortaasya’daki Türki cumhuriyetlere baskısını artıran Pekin, zulmü anlatan ve zulümden kaçan bir hayli Uygur’un iadesini gerçekleştirdi.

İade edilen Uygur Türkleri her türlü insan hakkının ihlal edildiği, cinayetlerin işlendiği kamplara geri gönderildi. Çin Doğu Türkistan’daki Türkler için sığınak olan Türkiye’ye de baskı uygulamayı ihmal etmedi. Hükümet her ne kadar bu mevzuda kelam konusu savları reddetse de Pekin’in talepleri doğrultusunda alınan kararlar vakit zaman kamuoyuna yansıdı. Bunun son örneği ise Dünya Uygur Kongresi Lideri Dolkun İsa’nın hudut dışı edilmesi oldu.

2006’DA GİRİŞİ YASAĞI BAŞLADI: Dünya Uygur Kongresi Lideri Dolkun İsa hakkında 2006’da yurda giriş yasağı konuldu. 2006-2008 ortası üç kere Türkiye’ye gelen İsa bu vakitte engellemeyle karşılaşmadı. İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu tezi karşısında hukuk çabası başlattı. Ankara 1. Yönetim Mahkemesi, Kasım 2020’de açılan davada yasağı iptal etti. Göç Yönetimi, 6 Eylül 2021’de resmi bildirimle uygulamanın kaldırıldığını iletti. Lakin bu karar uygulanmadı, 9 Eylül’de yeni bir yasak sonucu alındı.

TÜRKİYE TEMEL HAKLARA HÜRMET GÖSTERMELİ: İsa’nın ülkeye girişinin engellenmesi daha sonrası açıklama yayımlayan Dünya Uygur Kongresi, bu durumdan ‘üzüntü duyduklarını’ tabir etti.

Yapılan açıklamada, İsa’nın 1997 yılında Çin hükümetinin talebi üzerine INTERPOL tarafınca yayınlanan kırmızı bültenin sivil toplum ve diplomatik baskı çalışmalarıyla 2018 yılında kaldırıldığının hatırlatıldığı açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Kırmızı bülten, İsa’nın birkaç ülkeye seyahat etmesini engelledi ve diğer yerlerde gözaltına alınmasına yol açtı. İsa, Türkiye’de ulusal güvenliğe karşı tehdit oluşturmakla haksız yere suçlandı. Dünya Uygur Kongresi, Türkiye’nin ve milletlerarası toplumun, Çin hükümeti tarafınca gönderilen siyasi talepleri, rastgele bir yasal süreç yahut kanıt olmaksızın kabul etmek yerine ihtimamla incelediğini bir kere daha bir dahaler. Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olarak Türkiye, kendi yargı mahkemelerinin yanı sıra; yargı süreci ve hareket hakkı üzere üniversal temel haklara hürmet göstermelidir.”

ALMANYA BASKIYI DİKKATE ALMIYOR: Esenboğa’da pasaport denetiminden geçemeyen İsa, Almanya’ya hudut dışı edildi. Yaşananları çektiği görüntü ile anlattı. “Türkiye’nin kamu sistemini bozacak hiç bir harekette bulunmadım” diyen İsa, sonucun Çin’in baskısıyla alındığını söylemiş oldu ve ekledi: “Çin’in elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ancak bu kadar olduğunu kestirim etmiyordum.” İsa, kendisine uygulanan yasağın gerisinde Çin’in bulunduğunu belirterek “Çin tıpkı baskıyı Almanya’ya da yapıyor fakat ciddiye almıyorlar. Üstelik Almanya’nın Çin ile ticareti Türkiye’den 10 kat daha fazla” dedi.

15 YILLIK YASAK KANUNLARA MUHALİF: Avukat İlyas Doğan “Yasalara bakılırsa bir yabancı hakkında 15 yıldan fazla giriş yasağı mümkün değil. Ne yazık ki Türkiye bu ayıbı işledi. Mahkeme kararlarının ciddiyeti kalmadı” dedi.

İsa ise “Ben hiç bir vakit Türkiye’nin kamu sistemini bozacak hareketlerde bulunmadım, bulunmayacağım. sonucun Çin baskısıyla alındığını biliyorum” sözünü kullandı. Dünya Uygur Kongresi de yaşananların haksızlık olduğunu belirterek “Türkiye, kozmik temel haklara hürmet göstermeli” daveti yaptı.