Perugia soruşturmasının ardından Striano doğrudan amirini 'beraat ediyor': “Savcı Laudati'den herhangi bir talep yok. Dosya mı? Hangi kelime olduğun

AIM

New member
27 Şub 2022
777
0
0
“Dosya mı? Hangi kelime olduğunu bile bilmiyorum.” Pasquale Stiano söylemişti, Perugia savcılığının suçlamalarıyla hiçbir ilgisi yoktu. Şimdi finansör bunu tekrarlıyor: “Sözcüğünün ne olduğunu bile bilmediğim dosyalar yüzünden nasıl mahkum olabilirim?”.

Savcılar, Ulusal Mafyayla Mücadele Müdürlüğü SOS ofisinin baş adamı olan teğmenin sahte dosyalar oluşturduğunu, bakanlar, girişimciler ve politikacılar hakkında casusluk yaptığını söylüyor. Kendisi ve partneri üzerinde de izinsiz araştırma yaptı. Ancak Iene'de, Mediaset'te bir anlatıyı yineliyor ve başka bir gerçeği ortaya çıkarabileceğinden emin: “Ucuz bir iş gibi göstermek isteyeceğiniz harika bir dedektif olduğunu kanıtlayacağım” diyor.

Evet doğru, bir şeyler oldu ama ona atfedilen her şey değil: “Beni bir takım saçmalıklarla suçlayacaklar ama ben bu saçmalıktan dolayı kınanmak istiyorum ama sizin bana atfettiğinizden dolayı değil”.

Gerçekte şu ana kadar söylenenlerle karşılaştırıldığında Stiano yaklaşımını değiştiriyor, DNA savcısını temize çıkarıyor gibi görünüyor: Antonio LaudatiŞüpheli kayıtlarında da şunlar yer alıyor: “O da durumu biraz daha savunabilirdi ama ben onu ölümüne savunacağım – diye devam ediyor – çünkü Laudati bana hiçbir zaman 'şuna bak, şuna bak' demedi”.

Striano'nun gerçeği şu: “39 yıl boyunca bir taraftasın, bir anda kendini diğer tarafta buluyorsun. Hayatın mahvoldu, anlıyor musun? Buscetta'yı yönettik, Bidognetti'yle uğraşmak zorunda kaldık, kanunları ihlal ettik. belirli sonuçlara ulaşmak.” Ve yine: “Hayatımız boyunca sınırda yürüdük. İki yıl boyunca Messina Denaro'daydım. Nicastri'nin peşindeydim ve kaçağın elimizde olduğu telefon görüşmelerini yakaladık. 8000 kitap yazabilirim. Atlıyorum. Düğünüm, sağlığım, avukatlar. İçimde öfke var.”

Bakması gereken binlerce dosyadan bahsederken şöyle diyor: “34.000 dosya mı? Belki daha da fazlası.” Bunun onun işi olduğunu söylüyor: “raporları okumak”, yani SOS. Sonra bir şey diğerine gidiyor: “Bir rapora ulaştığınızda o size 10 rapor daha getiriyorsa, bir günde 3 bin rapora ulaşıyorsunuz”. Aynı durum, şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığı savunma bakanı Crosetto'ya yönelik soruşturmalarda da yaşandı: Mangione kardeşlerin Roma'da yaptıkları yatırımları araştırıyordum” diye devam ediyor. Gerisi, Strianonon'un hatırlamadığı “Fedez” araştırması gibi “meraklar”: “Fedez'e baktığım için beni kınamak istiyorsanız, imzalayacağım” hemen. Bir haber okutacağım ve bazı şeyleri kontrol ettireceğim” diye açıklıyor. Soruşturma altındaki gazetecilerle ilgili olarak ise şunları söylüyor: “En önemli girdiler dışarıdan, gazeteci arkadaşımdan ve meslektaşımdan geldi. Yasadışı bir şey yok” diye sürdürüyor.

Mafya karşıtı komisyonu ve Copasir'i sırların açığa çıkmasının yol açabileceği tehlikeler konusunda uyaran Perugia savcılığının suçlamalarına ilişkin olarak şöyle yanıt veriyor: “Evet evet o zaman 'bu şeylere' güleceğiz. Bütün bu reklamlar yapıldı. Madem bu önemli tez elinizdeydi, neden uygun yerlerde ortaya çıkmasına izin vermiyoruz? 2024'te gizli servislerin yönlendirileceğinden bahsetmek normal mi? Arkamda Putin varsa , gelip bana odada söylemelisin. Bahsettiğiniz bu hafiflikle, hayal bile edemeyeceğiniz bilgileri verebildim. Mafya, kara para aklama ve terör faaliyetleri hakkında bilgiler. İşesem bile. Ulusal Savcılık beni takip etti, ama daha önce her şeyin takip edildiğini bilmiyor muydum? Önemli olan şu ki, eğer Savcıya götürdüğüm bir şeyi yazdıysam, bu ağırlığınca altın değerinde bir şeydi,” yorumunu yapıyor.