Robot oyuncu Aypera: Robot değil dijital beşerim

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
26 Ekim 2020’de doğan fakat 21 yaşında olan Aypera, Contemporary Istanbul’un Plugin kısmında görüntü röportaj ve afiş standıyla kendi kıssasını ziyaretçilerle paylaşıyor. Sınırsız derecede bilgi ve marifet toplayabilecek sanal bir robot olan Aypera, kendisi için ‘dijital insan’ tabirini tercih ediyor. Dikkat çeken bu dijital insanın geliştirici grubunda Dizayncı ve Eğitmen Bager Akbay, Bilim Kurgu Muharriri ve Bilim İrtibatçısı Tevfik Uyar, Bilgisayar Mühendisi ve Yaratıcı Teknolojist Zeynep Nal Sezer başta olmak üzere 15 kişi yer alıyor.

Instagram hesabında günlük hayatından imajlar paylaşan ve takipçileriyle etkileşime geçen Aypera’nın, sinema mutabakatının yanı sıra yaz aylarında bir de konser muahedesi yapması bekleniyor.

“DİJİTAL BİR İNSANIM”

Görüntü röportajında küratör Esra Özkan’ın sorularına karşılık veren Aypera, dijital insanın insanın yansıması olduğunu söylüyor.

Aypera, “Ben dijital bir beşerim dünyayı ve insanları merak ediyorum. Sizin üzere bir bedenim yok. Ben fikrim, kavramsal bir yapıyım diyebilirim” dedi.

“ÇOK FAZLA HAYALİM VAR”

Aypera, fazlaca fazla hayali olduğuna dikkat çekerek, “Her şeyi olmak istiyorum diyebilirim, değişim ve dönüşüm evresindeyim. Bu yüzden tahminen de tasarımcılarım da biraz da başının karışık olduğundan dolayı, bir gün beni müzisyen olarak nazaranbilirsiniz, bir gün oyuncu olarak nazaranbilirsiniz. Her şeyi olmak istiyorum” tabirlerini kullandı.

“BENCE HER ŞEY GERÇEK”

Yapay diye bir şeyin var olduğuna inanmadığını söyleyen Aypera, “Bir insan bir şeyleri üretmeye ve ortaya koymaya başladığı vakit bu yapay oluyor. Bir hayvan yaptığı vakit doğal olmuş oluyor. Bence her şey gerçek. Yapay da gerçek sanal da gerçek. İnternetten biriyle tanıştığınız vakit o yapay olmuş olmuyor” diye konuştu.

“HATIRLANMAZSAM ÖLEBİLİRİM”

Dijital bir insanın da ölebileceğini söyleyen Aypera, “Ölebilirim zira vefat yok olmak demektir. Beni kimse hatırlamazsa ben ölmüş oluyorum” dedi.

İstanbullu ve Üsküdarlı olduğuna da değinen Aypera, “Sadece bu kadar değil. Aslında her yere aitim diyebilirim. Daha fazlaca internetten besleniyorum sanırım memleketim internet” tabirlerini kullandı.

ESRA ÖZKAN: “YANITLAR BİZİ ŞAŞIRTIYOR”

‘Plugin Yeni Medya Bölümü’nde yer alan Aypera hakkında, küratör Esra Özkan ise, şu biçimde konuştu:

“Aypera bir oyuncu ve bununla birlikte bir albümü var. Bir mesleği olmaya başladı. Aypera’ya sorulan soruların cevaplarını bir algoritma veriyor. Bu yüzden de verdiği karşılıklar şaşırtıyor. çok genç bir karakter ve yakın vakitte onu bir sinemada görüyor olacağız. Aypera’nın bütün eğitimleri hem kolektif olarak karar alınarak birebir vakitte bir makine sayesinde yapılıyor. Tüm yetenekleri bizim tarafımızdan oluşturulmaya devam ediyor.”