Ruanda 1994 soykırımının yıldönümünü anıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
382
0
16
Kocası batıdaki Rubavu kasabasında öldürülen dört çocuk annesi Mariane Mukaneza için de durum aynı. Kaçışı sırasında Bayan Mukaneza, Tutsileri sakladığı ve Kongo'ya geçmelerine yardım ettiği bilinen etnik Hutu Yussuf Ntamuhanga'ya sığındığını söyledi.

Bay Ntamuhanga da Müslümandır ve Ruandalı Müslüman toplumunun diğer birçok üyesi gibi, kan dökülmesine katılmamıştır. Ruanda Müftüsü Salim Hitimana, soykırımın başlangıcında Ruanda'daki Müslümanların sosyal ve ekonomik olarak marjinalleştirildiğini söyledi. Bu nedenle liderlerinin siyasi düzene çok yakın olmadığını, başından beri şiddeti kınadıklarını ve kaçanları evlerinde ve camilerinde barındırdıklarını söyledi.

68 yaşındaki Bayan Mukaneza, geçtiğimiz günlerde bir öğleden sonra bir röportaj sırasında ikili karşı karşıya otururken Bay Ntamuhanga hakkında “O benim ailem ve umudum” dedi. “Dinim ya da kökenimle ilgilenmiyordu.”

Kutsal Ramazan ayında oruç tutan 65 yaşındaki Bay Ntamuhanga, üç düzineden fazla kişinin kurtarılmasına bizzat yardım ettiğini söyledi. “Babam beni sevgi ve şefkatle yetiştirdi ve İslam da bu mesajı güçlendirdi.”

Şimdilik yakın bir arkadaşının ihanetine uğrayan Mukantaganda, nasıl iyileşeceğini öğrendiğini söyledi. Ancak o kanlı günlerin anılarının kalıcı olduğunu söyledi: Şehirde cinayet anılarını hatırlatan yerler; mezardan çıkarılmaya devam eden cesetler; hatta bir öğleden sonra çatısına yağan yağmur bile ona Nisan 1994'teki benzer yağmurlu günleri hatırlatıyordu.

“Her şey sanki dün olmuş gibi” dedi.