Rusya: İnternet sansür otoritesi ülkedeki her IP adresinin coğrafi konumunu bilmek istiyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
897
0
16
Rus internet denetim ve sansür otoritesi Roskomnadzor (RKN) son zamanlarda IP adreslerinin coğrafi konumuyla ilgilenmeye başladı. Düzenleyici, herhangi bir IP adresinin konumunu herhangi bir zamanda belirlemek için kullanılabilecek ulusal bir GeoIP veritabanı oluşturmak istiyor. RKN bunun DDoS ile mücadele etmek olduğunu iddia ediyor, ancak uzmanlar ve ağ aktivistleri başka nedenlerden şüpheleniyor.

Reklamcılık

Sağlayıcıların halihazırda, örneğin İnternet düğümlerinin konumu ve ağ bağlantısının yanı sıra yabancı ağlara (otonom sistemler, AS) bağlantılara ilişkin kapsamlı raporlama yükümlülükleri vardır. Roskomnadzor şimdi bir adım daha ileri gidiyor: Eylül 2024'ten itibaren ülkedeki tüm sağlayıcıların kullandıkları ağ bloklarının koordinatlarını belirlemeleri ve bunları Roskomnadzor veritabanına raporlamaları gerekecek. Sansürcüler Rusya'nın dijital sınırlarını fiziksel sınırlarıyla aynı hizaya getirmeyi amaçlıyor.

Forbes dergisinin Rusça baskısının bildirdiğine göre, Roskomnadzor bu tedbiri “bireysel ülkelerden gelen DDoS saldırılarına karşı hızlı bir şekilde koruma oluşturma” arzusuyla gerekçelendiriyor. GeoIP veritabanı bu nedenle telekomünikasyon sağlayıcılarının filtre listelerini Rus kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi uyarlayabilmeleri için indirilmeye hazır hale getirilecek.

Rusya kendini internette izole ediyor

Forbes raporuna göre, RKN'nin motivasyonlarından biri ulusal IP adresi sağlayıcısı olarak hareket etmek olabilir; bu görev şu anda RIPE NCC'ye düşüyor. Rusya Kablolu Ağ Operatörleri Birliği'nden Alexey Amelkin, bunun Rus İnternetinin ulusallaştırılması ve küresel ağdan ayrılması yönünde bir adım daha olabileceğinden şüpheleniyor. Amelkin, dinamik olarak atanan IP adreslerinin sıklıkla yer değiştirmesi ve özel IP adreslerinin kaydedilmemesi nedeniyle, İnternet sağlayıcılarının önemli ölçüde ek çaba harcamasından ve çok az fayda sağlamasından korkuyor. Şebeke operatörü Comfortel'den Dmitry Petrov da şüphelerini dile getirdi.

“İnternetin Korunması Derneği” direktörü Mikhail Klimarev ve Roskomnadzor açısından kritik proje “Escher II”nin operatörü Philip Kulin aynı fikirde: DDoS'a karşı koruma sadece bir incir yaprağı ve gerçekte RKN, ağı engellemekle ilgili Hoş olmayan faaliyetlerin uygulanması daha kolaydır. Kulin, Forbes'a geçen Ekim ayında Dağıstan'da RKN tarafından Telegram habercisine yönelik abluka emrini hatırlatıyor.

Rus hükümeti, internetteki bir Rus adası olan “RuNet” üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. En yüksek denetim otoritesi olan Roskomnadzor, hükümeti eleştiren sesleri bastırmak için düzenli olarak ağ engellemeleri uyguluyor. Bazı VPN hizmetleri Kremlin'in başına bela oluyor ve sansürcüler Tor protokolünü de yıllardır engelliyor. Wagner Grubu'nun silahlı ayaklanması sırasında Google Haberler de kendisini Roskomnadzor'un hedefinde buldu. Rus hükümeti için Facebook ve Instagram “aşırılıkçı örgütler”dir ve Meta basın sözcüsü Andy Stone'a göre Rus savcılar onları bile arıyor.

(cku)

Haberin Sonu