Samsun’da tıbbı sekreter, 2 bin kişiyi aşı olmaya ikna etti

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,407
0
1
Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü korona aşısı olmayan yahut tereddütte olan vatandaşlar için ‘aşı davet ekibi’ kurdu. 17 ilçenin tamamında kurulan takımlar 6 ay içerisinde 100 bine yakın kişiyi arayarak ikna etmeye çalıştı.

İsteğe bakılırsa vatandaşları manzaralı arayarak da ikna etmeye çalışan gruplar en epey ‘aşı kısırlık yapar mı yahut kronik hastalığım var bir şey olur mu?’ üzere sorularla karşı karşıya kalıyor. Grup içerisinde yer alan tıbbi sekreter Emel Küçükoğlu ise şu ana kadar tek başına 5 bin kişiyi aradı. Bu 5 bin bireyden 2 bin kişiyi aşı olmaya ikna eden Küçükoğlu, kulaktan dolma bilgilerle aşı olmayan vatandaşları ikna ettikleri söylemiş oldu.

GÖRÜŞTÜĞÜ 5 BİN ŞAHISTAN 2 BİNİNİ İKNA ETTİ

2 bin kişiyi ikna ettiğini belirten tıbbi sekreter Emel Küçükoğlu, “İlkadım İlçe Sıhhat Müdürlüğünden Kovid-19 aşılama ile ilgili ünitede çalışıyorum. Vatandaşlarımıza elimizden geldiğine birinci günde itibaren bu mevzuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca randevusuz bir biçimde müdürlüğümüzde aşılamalarımıza devam ediyoruz. Günlük olarak yaklaşık 200 bireye yakın aşılama yapıyoruz. Konutta gelemeyen engelli vatandaşlarımıza da bu mevzuda yardımcı oluyoruz. Tereddüttü olan kulak dolma bilgilerle aşı olmayan şahıslara de bilgilendirmeler yapıyoruz. Yaklaşık 5 bin bireyle görüştüm. Bunların yaklaşık 2 bine yakının ikna ettim. Aradıkları vakit kronik hastalıklarında bahsediyorlar. Alerjik durumlarından bahsediyorlar. Kısırlık yapıldığına dair yahut aşı yapıldıktan 3 yıl daha sonra ölecekleri üzere bilgiler bizlerle paylaşıyorlar. Bu ayrıntıların yanlış olduğunu kendilerine anlatıyoruz” diye konuştu.

“GÖRÜNTÜLÜ ARAYIP BİLGİLENDİRİYORUZ”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Halk Sıhhati Hizmetleri Lideri Dr. Hatice Öz ise “Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü olarak 17 ilçemizde aşı davet takımları kurduk. Aşısını tamamlanmamış şahısları aşı noktalarına davet ederek onların aşılarını yapmaya çalışıyoruz. En hayli karşılaştığımız durum ise aşı tereddüdüdür. Ekseriyetle kronik hastalığı olanları aşının yan tesirinden korktuğu için aşı yaptırmak istemiyor. Biz onlara hepimizin aşılı olduğunu anlatıyoruz. Bunun haricinde toplumsal medyadan yanlış bilgilerle aşı olmak istemeyenler var. Kısırlık yaptığına yahut cip takıldığına dair. Bunlara tıpkı biçimde yaklaşıyoruz. Bugünlerde çoklukla gebelerimizi ve gençlerimizi arıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 100 bin kişiyi bu türlü aradık. Bir kümede var ki aşı randevusu alamadıkları için aşı olamadıklarını söylüyorlar. Onları da ilçe sıhhat merkezlerimize, aşı uygulama merkezlerimize davet ediyoruz. Genelde telefonla arayarak şahıslarla bağlantıya geçiyoruz. Lakin yüz yüze görüşmek isteyenler olursa da onları manzaralı arayarak aşı hakkında bilgilendiriyoruz” dedi.

Aşı davet takımı çalışmalarına tüm süratiyle devam ediyor.