Şenol Güneş: Bu tabloyu unutturacağız

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş EURO 2020 Avrupa Şampiyonası’nın akabinde açıklamalarda bulundu.

Güneş, oyunun değişeceğini belirtirken, ortadaki tabloyu unutturacaklarını belirtti.

Şenol Güneş açıklamalarında, “Bu bir teslimiyet değildir. Oyuncularımın da hala hüznünün var olduğunu görüyorum. Bütün oyuncularla tek tek konuştum. Onların da görüşlerini ve tahlillerini almış oldum.

“BİZ DE İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ”

Sert tenkitleriniz oldu lakin bunları anlıyorum. Biz de içimize sindiremiyoruz. Haklısınız fakat sorunu bir kenara atmak yerine nasıl bir yol çizeceğimizi konuşmamız gerekiyordu.

Herkes şunu bilsin ki kolay bir kadro değiliz. Lakin nereden nereye geldiğimizi biliyoruz. Avrupa Şampiyonası’nda yer almak ve Dünya Kupası’na gitmek hedeflerimizdi ve birincisini başardık. Lakin başarılı olamayınca tatmin de olamadık.

Turnuvanın başlangıcına kadar hiç bir meselemiz yoktu. Tahminen rehavet denebilir tahminen de öz itimat çoklığı olabilir.

Sizin saydığınız niçinlere katılıyorum. İtalya maçındaki oyunumuzun başında sorun yoktu lakin daha sonra mahkumiyete döndü. Bu niçinle değişiklik de yaptım. Maç bittiğinde İtalya’nın da dinamik ve iştahlı oluşu bu kararı getirdi.

“OYUNCULARIMIZIN ÖZVERİLİ OLMASI GEREKİYOR”

Favori kadrolar içinde değiliz ancak favoriler ortasına girmek istiyoruz demiştim. İtalya maçını kazanırsak önümüz açılır diye düşünüyorduk fakat oyuncular alınan sonuçtan olumsuz etkilendiler. Öz inanç kaybı oldu.

Galler maçında en başından beri oyunda değildik. Kazanması gereken bir ekip olarak istediğimiz oyunu oynayamadık. Yediğimiz goller oyundan ne kadar koptuğumuzu gösteriyordu.

Asıl maksat olan Dünya Kupası’na katılmamız kıymetli. Oyuncularımızın özverili olması gerekiyor.

“EMEK VERDİK ANCAK KARŞILIĞINI ALAMADIK”

Özeleştiri yapacak olursam; tüm tahlilleri oyunculara manzaralı ve raporlu bir biçimde gönderdik. Çok emek verdiğimiz bir hazırlık periyodu geçirdik lakin karşılığını alamadık, bu da bizi epey üzdü.

Buraya epey çalışarak geldik. Bizi yeniden ayağa kaldıracak olan budur ve tekrar epey çalışmak zorundayız. ‘Bizim Çocuklar’ derken herkes bizim çocuğumuz, her insanımızın başarılı olmasını istiyoruz… Lakin bu çocuklar kaybettiğinde de bizim çocuklarımız.

Konuşup tartışalım ancak bunu yaparken yaralamayalım. Kimsenin tenkit hakkını elinden alamayız. Ortak fikir va çalışmayla yola devam etmeliyiz. Oyunumuzu ileriye taşıyacak düzeyimiz var.

“BU TABLOYU UNUTTURACAĞIZ”

İçimize sinmeyen bu tabloyu unutturacağız. misyona geldiğimden beri 29 maçta 6 yenilgi aldık. Bunun 3’ünü Avrupa Şampiyonası’nda aldık.

Beklentiyi büyüten de biziz. Turnuvada 3 maçı kaybeden de biziz. Düzeleceğimize inancımız tam.

her insanın gurur duyduğu ekibi geri getireceğiz.

Bugüne kadar adil, açık ve samimi olduk. Biz biriz, birbirimizin karşısında değiliz. Yetkimizi, sorumluluğumuzu daima bildik. Lakin son kaybettiğimiz maçların da muhakemesini yapacağız.

Turnuvanın genç ekiplerinden biri olarak ders çıkardık. Yaşlı oyuncu, deneyimli manasına gelmez.

“BAŞIMIZ DİK, ALNIMIZ AK”

Futbol artık küçük işlerle, ayrıntılarla sonuç getirebiliyor. Sizin tenkitlerinizi de bunlara katabiliriz. Futbolcu seçimi, fizik üzere ayrıntılar kararı belirleyebiliyor.

Muvaffakiyet için daha hayli konuşulması ve tartışılması gereken bir devir. Finalde olmayan Fransa, Portekiz, Belçika, Hollanda üzere kadrolara baktığımızda bizim de olmamamız olağan. Bunu başarabilmek için ne yapılması gerektiğini konuşmamız gerekiyor.

Başımız dik, alnımız ak. Fakat epey çalışacağız.

Bana yapılan hiç bir tenkit yahut taarruz aldığımız sonuçların yarattığı kederden çok değil. Daha berbat günler gördüm. Beni de yıpratabilirsiniz fakat oyuncuların yıpranmasını istemiyorum.

Nereden geldiğimizi ve bundan daha sonra ne yapacağımızı biliyoruz. Tabloda bir grup değişimler olacak. Değişimlerin ne olacağını sizinle daha sonra paylaşacağım.

“BU TABLOYU YARIM BIRAKMAYACAĞIZ”

Bu tabloyu yarım bırakmayacağız ve fırça darbelerimize dikkat ederek bu tabloyu tamamlayacağız. İkinci maksadımız olan Dünya Kupası’na ulaşacağız.

Başarısızlığımızın tahlilini yapıyoruz, yaptık, yapacağız. Beni istemeyenler, eleştirenler de var lakin yalnız hissettirmeyen çok büyük bir kesim de var.

Ben her bıraktığım oyuncuya üzülüyorum, kendilerine de söylüyorum. Sevmek, saymak öbür bir şey ancak iş öteki bir şey.

Aşikâr unsurlardan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Bütün çalışmalardan daha sonra turnuva pandemiden dolayı ertelenince her şeyi çöpe attık.”
sözlerini kullandı.