Sirkadiyen ritim bozukluğu nedir ?

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,650
0
36
Sirkadiyen Ritim Bozuklugu Nedir?

Sirkadiyen ritim bozuklugu, kisinin biyolojik ritimini etkileyen ve duzenli olarak tekrarlanan bir durumdur. Biyolojik ritim, gunes sgnn etkisiyle olusan ve vucudun neredeyse tum sistemlerinde meydana gelen biyolojik olaylarn dongusunu ifade eder. Sirkadiyen ritim bozuklugu, bu dongulerin arasndaki zamanlama catsmalarndan kaynaklanr.

Biyolojik Ritimler

Biyolojik ritim, gunes sgnn etkisiyle olusan ve vucudun neredeyse tum sistemlerinde meydana gelen biyolojik olaylarn dongusunu ifade eder. Biyolojik ritimler, genellikle 24 saatlik cevresel zaman cizelgesiyle paralel olarak hareket eder. Bu ritimler, agzdaki enzimlerin salglanmasndan vucut ssnn ayarlanmasna, uyku duzeninin korunmasndan ve baz hormonlarn salglanmasna kadar bircok biyolojik fonksiyonu kontrol eder.

Sirkadiyen Ritim Bozuklugu

Sirkadiyen ritim bozuklugu, bu dongulerin arasndaki zamanlama catsmalarndan kaynaklanr. Sirkadiyen ritim bozuklugu, gunes sgnn dogru bicimde alnamamasndan kaynaklanr. Bu bozukluk, kisinin biyolojik ritminin normal saatleriyle catsmasna neden olur. Bu durum, kisinin uyku duzeninden beslenme duzenine kadar pek cok biyolojik fonksiyona yansr.

Sirkadiyen Ritim Bozuklugu Belirtileri

Sirkadiyen ritim bozuklugu belirtileri arasnda depresyon, dusuk enerji, duzensiz uyku ve uyanma zamanlar, duzensiz beslenme, anksiyete ve stres bulunmaktadr. Diger belirtiler arasnda uykuya dalma guclugu, konsantrasyon bozuklugu, dusuk enerji, yorgunluk, halsizlik ve hiperaktivite bulunmaktadr.

Tedavi

Sirkadiyen ritim bozukluklarnn tedavisi, vucut biyolojik ritminin ayarlanmasna yardmc olmak icin tedaviye baslanmasndan ibarettir. Tedavi, gunes sg almnn ve uyku duzeninin denetlenmesi ile baslar. Ayn zamanda psikolojik tedavi ve kimyasal destek tedavileri de kullanlabilir.