Stefano Dalla Casa'nın ikinci hayatı: “Kırk yıllık pazarlama ve şimdi oturma odamdaki restoran”

AIM

New member
27 Şub 2022
814
0
0
Bologna – «Neredeyse kırk yıl boyunca büyük bir şirkette çalıştım, uzun bir süre BT ve ardından pazarlama alanında çalıştım. Mesleki deneyimim çok faydalıydı ama bir noktada yoruldum ve o zamana kadar sadece hobi olarak geliştirebildiğim bir tutkuyla yeni heyecanlar aradım: Her zaman birçok arkadaşım için yemek pişirdim. Evimde veya diğer bağlamlarda benim değişmez kuralım mutfakta olmamdı.” 60 yaşındaki Stefano Dalla Casa'nın hayatı, Aralık ayında Ozzano'da “Geppe”yi açmasıyla birkaç gün içinde kökten değişti. Ev restoranı: San Pietro köyündeki evinin içinde küçük bir restoran, “Gessi parkının içinde bir tarih parçası”.

San Pietro köyünde

“Geppe”, yemek pişirmeye olan sevgisini kendisine aktaran babası Giuseppe'ye bir saygı duruşudur: “Büyük bir meraklı ve gurmeydi, ama aynı zamanda başka bir iş daha yaptı: meyve ve sebze pazarında kontrolördü.” Onun evinden onun bilgisini, “aile tariflerini özgün bir şekilde yorumlama tarzını” özümsedi. Annesi Olga ona puf böreği sanatını öğretti, kız kardeşi Maria Grazia'dan tatlı yapmayı ve babası Geppe'den diğer her şeyi öğrendi. Yemek pişirme dersi yok, tamamen ev deneyimi.

“Rüya gerçek oldu”

Dalla Casa'nın tava sevgisinin kökleri bu nedenle çok uzaklara dayanıyor. «Ailemden çok zaman ayırarak çalışırken, pek takdir etmediğim bir şeyden keyif alma fikrini geliştirdim. Tutkularıma yer verme ve ona profesyonel bir çağrışım verme seçeneği, çocuklarıma daha fazla zaman ayırma arzumla iyi gidiyor.” Ancak önlük giymeyi hayal etmek başka, bunu gerçekten yapmak başka bir şey: iki kişi için Yıllar boyunca Dalla Casa bu proje üzerinde çalıştı ve hala parçalanmış ve belirsiz bir bürokrasiyi idare etti, “sonra Startup ofisini arayarak iş kayıtlarındaki her şeyi çözdüm.” Ve sonunda rüya başladı.

Misafirperver bir ortam

“Geppe”den rezervasyon yapan biri geleneksel bir restorandan farklı olarak ne bulabilir? «Kışın müşterileri kendilerine ayırdığım odada ağırlıyorum. Orada asılı olan nesnelerin tarihini biraz anlayabilirseniz daha da hoş bir yer: Garganelli'yi hizalamak için kullanılan 100 yıllık bir tarak gibi. Her detayın bir anısı var, her şey ailemden geliyor. Maksimum 14 kişilik yer var, bu da daha huzurlu, kaotik olmayan bir ortam sağlıyor. Burada kaçınılmaz olarak bir ilişki alışverişi ve klişe olmayan şenliğin sürdürülme olasılığı, sosyalleşmeye uygun bir bağlam yaratılması söz konusudur. İlkbahardan sonbahara kadar masalar da dışarıya taşınacak, doğanın ve sobanın seslerinin duyulduğu vadi manzarasının tadını çıkaracak.” Mutfağa gelince, “Bolognese sevenlerin damak zevkini karşılayabileceğime inanıyorum. Geleneğim Ana yemeklerim Elimle yaptığım tortelliniden tortelloniye, cannelloniden tagliatelleye… Zorunlu rezervasyon talebi ve belli sıklıkta değişen iki menüden birini seçebilme isteği, sofraya getirdiğim her şeyin aynı olduğu varsayımıyla başlıyor. Aynı gün hazırlanır.Benim kesin hedefim, yapılan işe ve kaliteye uygun, adil bir fiyat belirlemek ama son zamanlarda kulüplerde çok yüksek fiyatlar görüyorum, tagliatelle 22 avroya bile.”