Sudan’daki şiddet ABD’nin aracılık ettiği ateşkesi ihlal ediyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
Sudan’da ABD’nin aracılık ettiği ateşkes Salı günü başkent Hartum’da patlak veren silah sesleri ve yüksek sesli patlamalar nedeniyle sallantıda görünüyordu ve Afrika’nın üçüncü en büyük ulusunu paramparça eden bir çatışmadan binlerce insanı kaçmaya devam etme çabasını tehdit etti. bir haftadan fazla.

Hartum’daki ceplerde, sakinler alçaktan uçan savaş uçakları ve evlerinin yakınında yüksek sesli patlamalar gördüklerini bildirdi. Birçoğu, yiyecek ve suya erişmelerine veya şehri tamamen terk etmelerine izin verecek daha sakin bir gün umuyordu. İngiltere ve Fransa gibi ülkeler, vatandaşlarının riskli tahliyelerini başlatmak için, kabataslak olsa da, çatışmalardaki durgunluğu kullandılar.

El-Zuhur mahallesinde yaşayan Hartum sakini 27 yaşındaki Musab Abdalhadi, arka plandaki askeri çatışmaların gürültüsü üzerine konuşurken, “Evet, kesinlikle, hala savaşıyorlar” dedi.

Çatışmalar, ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken’in savaşan grupların — General Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki Sudan ordusu ve Korgeneral Mohamed Hamdan liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetlerinin — ülke çapında 72 saatlik ateşkes Aradan geçen süre boyunca ABD, düşmanlıkları kalıcı olarak sona erdirecek bir barış sürecinde diğer ülkelerle ilişki kurmayı ummuştu.

Her iki rakip grup da Pazartesi günü geç saatlerde ateşkesi kabul ettiklerini söyleseler de, yerel sakinler başkentte silah sesleri ve bombardıman olduğunu bildirdiği için Salı sabahı ateşkes yapılmamış gibi görünüyordu. Paramiliter güç de orduyu suçladı pozisyonlarına saldırı Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınında.

Bozulan ateşkes, 15 Mart’ta ülke dışında şiddet olaylarının patlak vermesinden bu yana iki savaşan grubun üzerinde anlaşmaya vardığı bir dizi ateşkesin sonuncusuydu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, iki general ülkenin kontrolü için savaşırken, çatışma en az 459 kişinin ölümü ve 4.000’den fazla kişinin yaralanmasıyla Sudan’da hayatı alt üst etti.

Tüm bunların ortasında, yabancı hükümetler büyükelçilik görevlilerini ve vatandaşlarını uçaklarla veya uzun konvoylarla karayoluyla Mısır’a veya bir Kızıldeniz limanına tahliye etti.

Sudan’daki Birleşmiş Milletler Misyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uluslararası personelinin Port Sudan şehrine ulaştığını ve komşu ülkelere doğru ilerlediğini söyledi. Örgütün Sudan’daki temsilcisi Volker Perthes’in ülkede kalacağı bildirildi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Salı sabahı geniş çaplı bir tahliye duyurdu Sudan’dan askeri uçuşlarla gelen İngiliz pasaportu sahiplerinin, yaşlılara ve hastalara ve ayrıca çocuklu ailelere öncelik vermesi. Sunak’ın açıklaması, birçok İngiliz vatandaşının, diğer ülkelerin diplomatik personeli ve vatandaşlarını ülkelerine geri gönderme planlarını açıklamasına rağmen, kendilerinin veya sevdiklerinin tahliye edilmemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirmesinden günler sonra geldi.

Fransız Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Sözcüsü Albay Pierre Gaudillière, Salı günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın 200’ü Fransız uyruklu ve diğer 40 ülkenin vatandaşları da dahil olmak üzere 500’den fazla kişiyi tahliye ettiğini söyledi. Ukrayna askeri istihbarat servisi Salı günü yaptığı açıklamada, 87 Ukraynalı ile 51 Gürcistan ve Peru vatandaşını Hartum’dan tahliye ettiğini söyledi.

Brik. Pentagon sözcüsü Orgeneral Patrick S. Ryder da Pazartesi günü geç saatlerde ABD ordusunun “gerekirse” Sudan kıyılarında “donanma kaynaklarını konuşlandırdığını” söyledi. Deniz muhribi USS Truxtun, Port Sudan yakınlarında ve özel kuvvetler için yüzer üs görevi gören özel amaçlı bir gemi olan USS Lewis B. Puller yolda.

General, Amerikan ordusunun Sudan’dan çıkma olası kara yollarını izlemek ve potansiyel tehditleri tespit etmek için dronlar sağlayarak tahliye çabalarını da desteklediğini söyledi.

Şimdilik, Sudan’daki siviller, generallerin ateşkesi sürdürme sözü paramparça olduktan sonra tehlikede kaldıklarını söylediler.

Başkentte ve ötesinde, on binlerce insan evlerinden komşu şehirlere kaçtı ve Çad, Mısır ve Güney Sudan gibi komşu ülkelere akın etti. Ancak çoğu kişi güvenliğe ulaştıktan sonra bile temel mal ve hizmetleri karşılamanın zor olduğunu düşünüyor.

Norveç Mülteci Konseyi’ne göre, binlerce kişinin geldiği Hartum’un yaklaşık 100 mil güneydoğusundaki Wad Madani kasabasında fiyatlar yüzde 40 ila 100 arttı. Mülteci konseyi, şişelenmiş suyun iki kat daha fazla satıldığını, benzinin karaborsada yüzde 1.600 primle satıldığını ve tek yatak odalı bir dairenin kiralarının gecelik 67 ila 100 dolar arasında yükseldiğini söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, Batı Sudan’ın Darfur bölgesinde yardım kuruluşları tarafından yağmalama ve evlerin yakılmasının devam ederek kitlesel yerinden edilmelere yol açtığını söyledi.

Çatışmalarda sağlık tesisleri de zarar gördü. Salı günü DSÖ, Sudan Sağlık Bakanlığı’nın ülkedeki tıbbi tesislerin üçte birinden fazlasının çalışmaz durumda olduğunu söylediğini aktardı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na göre, yalnızca Hartum’da, tahminen 219.000 hamile kadın doğum öncesi veya doğum sonrası bakıma erişemiyor ve bunların 24.000’i önümüzdeki haftalarda doğum yapacak.

Ve Salı günü, Sudan’daki DSÖ yetkilisi, savaşan gruplardan birinin Hartum’da büyük bir laboratuvarı ele geçirmesinin ardından yüksek biyolojik tehlike riski konusunda uyarıda bulundu. Temsilci Nima Saeed Abid, muhabirlerle yaptığı bir video görüşmesinde tesisi hangi grubun devraldığını belirtmeyi reddetti, ancak teknisyenleri çocuk felci virüsü, kızamık ve diğer tehlikeli maddelerin bulunduğu laboratuvarın dışına attıklarını söyledi.

Yerel sakinler, Hartum’un Nil’in karşısındaki kardeş şehri Omdurman’da Salı günü birkaç evin top mermileriyle yıkıldığını ve erken saatlerde bir hastanenin topçu ateşi ile vurulduğunu söyledi.

Şehrin bir sakini olan Gasim Amin Oshi, “Ateşkesin her iki tarafça da uygulanacağını ummuştuk” dedi. Ama onları tanıdığımız için, tarihlerini bildiğimiz için ne yazık ki sözlerinde durmuyorlar” dedi.

Raporlamanın katkısı Lynsey Chutel, Sabit Meheut, Isabella Kwai, Nick Cumming Bruce, Markus Santora Ve John Ismay.