TEKNOFEST birincisi İsmail Konak, pak güç üreten teknolojiler geliştirmek istiyor

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Başladığı günden bu yana gençlerin ilgisini çeken ve yeni yeteneklerin gün ışığına çıkmasını sağlayan TEKNOFEST, yeni jenerasyonlara ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.

Kurumsal Akıllı Denetlem Sistemi’ni (KADSİS) geliştiren Memleketler arası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi 3. sınıf öğrencisi İsmail Konak, danışman öğretmeni Ayşe Aylin Erdoğan ile katıldığı TEKNOFEST’te birinci olarak maddi desteklenme mükafatı kazandı.

KADSİS AYGITI NASIL İŞLİYOR

Geliştirdiği sistem ve kendi yazdığı yazılımla geliştirdiği, kurumların girişine konulacak KADSİS aygıtı, üstündeki manzara, ses ve ateş ölçebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. HES kodu da sorgulayabilen aygıt dışarıdan rastgele bir yardım almadan Sıhhat Bakanlığından aldığı datalarla bireylerin sıhhat durumunun riskli olup olmadığını söylüyor.

ŞİMDİDEN 14 SİPARİŞ ALDI

Salgın daha sonrasında da kurumların yoklama, denetleme üzere süreçlerini de yapması planlanan aygıtı geliştiren İsmail Konak, şimdiden Din Eğitim Genel Müdürlüğünden 14 sipariş aldı.

“YOKLAMA-DENETLEME SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASINI İSTEDİM”

Memleketler arası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi 3. sınıf öğrencisi İsmail Konak, KADSİS’in insanların bulunduğu her ortamda kullanılabileceğini söylemiş oldu.

Kurumlarda Kovid-19’dan daha sonra yoklama ve denetleme süreçlerinin devam edeceğini, geliştirdiği yazılımı salgın daha sonrasında da kullanılacak biçimde tasarladığını vurgulayan Konak, şu biçimde konuştu:

“Yazılıma ilgim vardı, bununla alakalı çeşitli çalışmalar yapıyordum. Yüz tanıma teknolojileri üzerine önemli manada çalışmaya başladım ve bu çalışmalarımı sürdürdükçe bunun bir yoklama sistemi olarak kullanılması gerektiğini düşündüm. Danışman öğretmenim Ayşe Aylin Erdoğan ile birlikte bunu bir proje haline getirme fikri doğdu. İlerleyen süreçte projemizi inceleyen Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz pek beğendi ve genel müdürlüklere 14 adet sipariş talep etti. Bu doğrultuda KADSİS’in hem maliyetini azaltmak tıpkı vakitte eksikliklerini gidermek maksadıyla ikinci versiyon üzerine çalıştım ve bunu ortaya çıkardım.”

İkinci versiyonda daha sıradan orta yüzler, daha sıradan kullanım üzere özellikler eklediğini lisana getiren Konak, projesinin öbür yarışlarda da dereceler aldığını belirtti.

BU SEFER PAK GÜÇ İÇİN ÇALIŞACAK

Okuldaki atölyelerin, kendisini geliştirme ve projeler üretme noktasında büyük yararını gördüğünü anlatan Konak, şu biçimde devam etti:

“Fransa’da ilkokulu okudum, bundan dolayı Fransızca biliyorum. beraberinde gerek okulumuzdaki kurslardan gerek katıldığım etkinliklerden konuşarak ve tartışmalara katılarak İngilizcemi de geliştirme fırsatı buldum. Yaklaşık 1,5 sene süren hafızlık eğitimim oldu. Yazılımın ve yapay zekanın gücü her geçen gün artıyor. Bunları yanlışsız biçimde kullanarak güç alanında füzyon üzere yenilikçi güçlerle alakalı çalışmaları beraberinde yapay zekayla da birleştirip bu hususta dünyada yapılan çeşitli çalışmalara katkı sağlamak gayem. Stabiliteyi sağlayıp pak güç ve bol güç üretmeyi amaçlıyorum.”

“5 YILDA 11 PROJEMİZ PATENT ALDI”

Erdoğan, okulun açıldığı 5 yıl ortasında 11 projelerine patent aldıklarına dikkati çekerek, “Akademik bilim konseyimizden takviye alıyoruz. Bunun lideri Dr. Mustafa Öcal ve 24 akademisyenle bize tüm öğrenci, öğretmen eğitimlerinden tutun proje danışmanlığına kadar fazlaca farklı konularda dayanak veriliyor. Hocalarımız dört farklı üniversiteden bize dayanak veriyor. Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar da okulumuzun hem hamisi hem banisi ona da fazlaca teşekkür ediyoruz. Proje gelişmeye açık, algoritmaları yardımıyla ileride fazlaca farklı yerlere de geleceğine inanıyorum.” dedi.

92 ÖĞRENCİ TEKNOFEST İÇİN BAŞVURDU

Öğrencileri proje yapmaya teşvik ettiklerini ve proje ekipleri oluşturduklarını söz eden Erdoğan, siber güvenlik, insansız hava araçları, kodlama, robotik üzere konularda öğrencileri eğittiklerini, bu sene de 92 öğrencinin TEKNOFEST için müracaat ettiğini belirtti.

“İSMAİL, KÜÇÜKLÜĞÜNDEN BERİ TEKNOLOJİYE İLGİLİYDİ”

İsmail Konak’ın babası imam İbrahim Konak da oğlunun küçüklüğünden beri teknolojiye ve bilime ilgi duyduğunu, kendilerinin de bu mevzuda ona yardım ettiğini aktardı.

Okulun bir proje okulu olmasından dolayı oğluna büyük katkı sağladığını lisana getiren Konak, “Öğrencilerini önemseyen bir öğretmen takımı var. Atölyeleri bizim hayal edemeyeceğimiz hoşlukta bir atölye. Okul yönetimi başta müdür Mehmet Türkmen olmak üzere epey ilgilendiler.” tabirini kullandı.