Tunç Soyer: Hasta bir gezegende yaşıyoruz

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,636
0
36
Tunç Soyer: Hasta bir gezegende yaşıyoruz
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca düzenlenen “İklim Değişikliği ve Arıcılık” temalı çalıştay Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapıldı. İklim krizinin arıcılık üzerine olumsuz tesirlerinin masaya yatırılıp tahlil yollarının arandığı çalıştayda bahse ait bilimsel sunumlar yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara paralel olarak dünyanın en verimli arıcılık coğrafyalarından birine sahip Türkiye’de dal için iklim değişikliğine hassas siyasetlerin gerekliliği tartışıldı.

Programa akademisyenler ve uzmanların yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Köy Koop Birliği Lideri Neptün Soyer ile kooperatif temsilcileri de katıldı. Oturumlarda İzmir Köy Koop Birliği ve ortağı kooperatif liderleri ile havzadaki kooperatiflerin, birlik, oda ve kurum temsilcilerinin, besin toplulukları ve üreticilerin, etraf ve tabiat derneklerinin ve ilgili STK’ların müşahede, kıymetlendirme ve somut tahlil teklifleri gündeme geldi.

“ARILAR KAYBOLURSA HAYAT BİTER”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yaptığı konuşmada, “İklim krizi denilen şey yerkürenin ısınmasına sebep oldu. Pekala bu ne demek? Biz 37 derece beden ısısıyla sağlıklı yaşayan insanlarız. Isımız bir, bir buçuk derece arttığı vakit hastalanırız. Ya midemiz ağrır ya başımız ağrır, bir şey olur yani, kimi belirtiler ortaya çıkar. Yerküremiz de o denli. Son vakit içinderda 1 derecenin üzerinde ısındı. Ve artık hasta bir gezegenin üzerinde yaşıyoruz. Şunu biliyoruz ki; şayet dünyamız hastaysa biz de hastayız, şayet o yeterliyse biz de güzeliz. Bizim ona karşın güzel olmamız mümkün değil. Bir kent efsanesi midir, bilmem. Sizler benden daha âlâ bilirsiniz kesinlikle. Şayet arılar kaybolursa yeryüzünde hayat biter derler. Zira arıların apayrı bir işlevi olduğunu bilim anlatır. Arılar kaybolmasın diye ne yapılması gerektiğini bulmak lazım. Bu gezegen ısındıkça ve bu iklim krizinin sonuçları giderek daha epey hepimizi vurdukça arıcılık da bundan hissesini alacak hiç kuşkusuz. bu biçimde buna akıl yormak, bununla ilgili bilimin ne söylemiş olduğini araştırmak ve buradan kendimize dersler çıkarmak mecburiyetindeyiz. O niçinle ben bu toplantının epey değerli olduğunu biliyorum. Bu toplantıya emek veren epey bedelli hocalarımızı hürmetle selamlıyorum. Her birinin katkısına fazlaca teşekkür ediyorum. Dilerim bu toplantının sonunda ortaya çıkacak dersler, kararlar sizlerin hayatını kolaylaştırır, yapmakta olduğunuz arıcılığın randımanını arttırır yahut önündeki manileri kaldırır. Bugün aslında benim programımda buraya gelmek hiç yoktu ancak duyar duymaz kesinlikle gelmem gerektiğine karar verdim” açıklamasında bulundu.

“2021 MİLAT OLSUN İSTİYORUZ”

Global iklim değişikliği üzerinden konuşan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Lideri Ziya Şahin, “Felaket tellallığı yapmak istemiyoruz lakin bu iklim krizi gümbür gümbür geliyor. 2008 yılından bu yana ABD’de başlayan arıların çökme bozukluğu senatoyu toplayıp ‘Burada ne oluyor?’ dedirtiyorsa bizim de burada ‘Sürdürülebilir tarım için var olsun arılar’ lafını kılavuz yapmamız gerekiyor. Biz tarımla geçineceksek, tarım