Türkiye, akıllı telefon üretim üssü haline geliyor: İşte yatırım yapan markalar

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Son periyotlarda Türkiye’de üretim yapmak isteyen dev markaların sayısında artış yaşanıyor. Huawei’nin, AR-GE merkezi ile başlayan dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye’ye yatırım seyahatine biroldukca yeni marka eklendi.

Xiaomi, OPPO, Samsung, TECNO Mobile, TCL, Realme ve Vivo markaları da akıllı telefon üretimi için Türkiye’yi tercih etti.

TÜRKİYE, KIYMETLİ BİR ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticilerinin yatırımları ile Türkiye‘nin, bölgenin önemli akıllı telefon üretim üslerinden biri haline gelmesi bekleniyor.

Son periyotta bir fazlaca teknoloji şirketi Türkiye’ye yatırım sonucu açıklarken, kelam konusu yatırımlar, ülke iktisadına sağladığı katkının yanı sıra bir hayli şahsa de istihdam kapısı oldu.

YERLİ ÜRETİM TELEFONLAR SATIŞTA

Akıllı telefon üreticileri, bilhassa İstanbul ve etrafında üretim tesislerini hayata geçirirken, birinci etapta Türkiye’de giriş düzeyi modellere yönelen şirketlerden kimileri, Türkiye’de üretilmiş telefonlarını satışa sunmaya başladı.

Yerli üretim olarak piyasaya çıkan kelam konusu telefonlar, vergilendirme avantajının sağladığı daha uygun fiyatıyla da ön plana çıkıyor.

Gelin artık daima birlikte, Türkiye’ye yatırım yapma sonucu alan dev markalara daha yakından bakalım.

XIAOMI

Dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi Xiaomi, mart ayında İstanbul’da açılışını yaptığı fabrika ile Türkiye’de telefon üretimine başladı.

Türkiye’ye 30 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, dünyada üretim yaptığı 4’üncü ülke olarak Türkiye’yi seçti. Şirket, kelam konusu yatırımıyla yaklaşık 2 bin bireye istihdam sağlayacak.

Yerli üretime birinci vakit içinderda Redmi 9C modeliyle başlayan şirket, bu modele ek olarak Redmi 9T modelini yerli üretim etiketiyle satışa sundu.

OPPO

Çin’in en büyük telefon üreticisi OPPO, mart ayında Tuzla’da 12 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikada üretime başladığını açıklamıştı.

OPPO, Türkiye’de üretilen birinci modeli olan OPPO A15s’in akabinde “Made in Turkey” ibaresiyle gelen ikinci telefonu Reno5 Lite modelini de kullanıcıların beğenisine sundu.

SAMSUNG

Apple’ın en büyük rakibi Güney Koreli teknoloji devi Samsung da Türkiye’de üretime başladı.

“Sunny” markasıyla üretim yapan Atmaca Elektronik’le anlaşan Samsung’un Türk imali cep telefonları, “Türkiye’de montajlandı” yazısıyla mağazalardaki yerini almaya başladı.

TECNO MOBILE

Çinli akıllı telefon üreticilerinden TECNO, 35 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’de üretime geçti. TECNO Mobile’ın Türkiye Ülke Müdürü Hank Li, İstanbul Pendik’te bulunan fabrikada yaklaşık 1.000 kişilik bir istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye yatırımlarını uzun vadede artırmayı planladıklarını bildirdi.

TCL

Bir başşka akıllı telefon üreticisi TCL’nin de tercihi Türkiye oldu. Arçelik ile güçlerini birleştiren marka, ülkemizde akıllı telefon üretimine başladı.

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bulunan Çerkezköy OSB’de “TCL” markasıyla üretime başlayan şirket, birinci etapta yıllık 450 bin telefon üretmeyi planlarken, 2022’de telefon üretme kapasitesini 1 milyona kadar çıkarmayı hedefliyor.

VIVO VE REALME

Çinli teknoloji şirketi Vivo da Gebze’de bir tesisi kiralayarak Türkiye’de üretim yapacağını deklare etti.

Akıllı telefon üreticisi Realme ise toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’de üretime başlayacaklarını resmi olarak deklare etti.

HUAWEI’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ AR-GE MERKEZİ TÜRKİYE’DE

Türkiye yatırımlarına daha evvel başlayan teknoloji şirketi Huawei, 10 yıl ortasında Türkiye’ye 520 milyon TL yatırım yaptığını duyurmuştu.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, şubat ayında yaptığı açıklamada, Huawei’nin Çin haricindeki en büyük ikinci AR-GE Merkezi olarak da Türkiye’nin Huawei için büyük ehemmiyete sahip olduğunu vurguladı.

Şirket, her ne kadar ülkemizde akıllı telefon üretmiyor olsa da AR-GE yatırımlarıyla çok dikkat çekiyor.

TÜRKİYE, BÜYÜK BİR PAZAR

Taşınabilir İrtibat Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nden (MOBİSAD) derlenen bilgilere nazaran, Türkiye telefon üreticileri için büyük bir pazar olma pozisyonunda bulunuyor.

Geçen yıl Türkiye’de 10 milyon 500 bin resmi telefon satışı yapılırken, kayıt dışı datalar de eklendiğinde bu sayı 12 milyona çıkıyor.