Uğur Şahin: Destekleyici aşılar olmadan denetim sağlanmaz

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,421
0
1
BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci, dünyanın en değerli sıhhat haber sitelerinden biri olan Stat News’in düzenlediği aktifliğe katıldı.

Uğur Şahin, aktiflikte dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Şahin, hedeflerinin, koronavirüs salgınını bir an evvel denetim altına almak olduğunu vurguladı.

“ÜÇÜNCÜ DOZ OLMADAN DENETİM SAĞLANMAZ”

Üçüncü doz aşının değerine değinen Şahin, “Dünya üçüncü doz destekleyici mRNA aşıları olmadan Covid-19 salgınını denetim altına alamayacak. Ve bunu üçüncü doz destekleyici aşı olmadan gerçekleştiremeyiz. Bu benim epey sıkı savunduğum görüşüm.” diye konuştu.

“TAM BAĞIŞIKLIK SAĞLAMADA YARDIMCI”

Aşılamadan daha sonra 4 ile 6 ay daha sonra antikor düzeylerinin düştüğüne dair ispatlar olduğunu belirten Şahin, “Aşı olduktan 4 ile 6 ay daha sonra antikor düzeylerinin düştüğüne dair deliller var. Şunu belirtmek gerekir ki, aşı olanların Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiğini söyleyemeyiz.

Ama aşikâr bir süre daha sonra aşının ağır hastalığa karşı yarattığı müdafaada biraz azalma, fazlaca ufak bir azalma olmasını bekliyoruz. ötürüsıyla üçüncü bir dayanak aşısı bağışıklığı yenilemeye, tam bağışıklık sağlamaya yardımcı olacaktır. bu biçimdelikle kış mevsiminde aşı olanlar içinde hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz.”
dedi.

“AMACIMIZ PARA KAZANMAK DEĞİL”

Pfizer’ın aşı araştırma ve geliştirme kısmı lideri Kathrin Jansen de “Şu an elimizde bilgiler var ve ona nazaran Covid-19 destekleyici aşıları geliştirip test ediyoruz. Burada gaye para kazanmak değil”

“İHTİYAÇ OLURSA 100 GÜN İÇİNDE YENİ AŞI ELDE EDİLEBİLİR”

Öte yandan geçtiğimiz hafta BioNTech ile aşı üreten Pfizer, Delta ile uğraş kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Açıklamada Delta varyantını amaç alan bir koronavirüs güçlendirici aşısı için çalışmalara başlandığının altı çizilmişti. Şahin ise bahse ait “İhtiyaç duyulursa 100 gün ortasında yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz.” sözünü kullabnmıştı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada da “Aşı aktifliği aşılamadan altı ay daha sonra azaldı, beraberinde Delta varyantı ülkede baskın varyant haline geldi. Bugüne kadar sahip olduğumuz bilgilerin toplamına dayanarak, tam aşılamadan daha sonraki 6 ila 12 ay ortasında üçüncü bir doza muhtaçlık duyulabileceğinin olası olduğuna inanmaya devam ediyoruz.” denilmişti.