Vannacci: “Parti, kendi lejyonunuzun olması gibidir”

AIM

New member
27 Şub 2022
794
0
0
Alessandra Ziniti

Roma
— General herkesi gergin tutuyor, özgüvenini sergiliyor, açığa alınmasına neden olan suçlamaları en aza indiriyor, fikirlerini ifade etme hakkını savunuyor. “Nefrete tahrik suçlaması tamamen asılsızdır, tüylerimi ürpertiyor.”

Giuseppe Brindisi'nin röportaj yaptığı Zona Bianca araştırmasında (Rete 4 yayını), Roberto Vannacci Avrupa seçimlerine adaylığı konusundaki çekincesini açıklamıyor ancak tam olarak politikayı düşündüğü, hatta kuruluş olasılığını bile göz ardı etmediği açık. “Vannacci'nin partisi”. “Güzel bir şey olurdu, lejyonunuzla savaşa girmek gibi ama aynı zamanda savaş alanını da bilmeniz ve lejyonerlerinizi de tanımanız gerekiyor.”

Adaylık teklifi için Matteo Salvini'ye minnettar olan general, şunu belirtme ihtiyacı hissediyor: “Salvini'nin sözlerini, yakınlığını takdir ediyorum. Ancak Roberto Vannacci'yi işe almak için başka bir şeye ihtiyaç var. Hayatımda ne yapacağımı ben seçiyorum, kendimi her zaman kaderimin efendisi gibi hissettim.” Ancak İtalya'nın en tartışmalı generali perdeyi kaldırmaya niyetli değil: “Göreceğiz. Listeler sunulduğunda birkaç gün Vannacci'nin katılıp katılmayacağını önceden bileceğiz.”

“Tersine Dünya” adlı eserinde normal olmayan olarak tanımladığı eşcinsellerin dünyasıyla barışmaya çalışıyor. “Kötü bir şey yok. Herkes hayatında istediğini yapar. Sinir bozucu olan gösteriştir.” Ve bir süre önce karısıyla birlikte Roma'daki bir gey kulübüne gittiğini söylüyor. «Hollandalı bir bakıcımız vardı ve bir akşam bizi, tüm Romalılar arasında heteroseksüel olmayan kişilerin uğrak yeri olarak bilinen o küçük mahallede bir aperitif yemeye davet etti. Sakin bir akşam geçirdik. Ve ne olursa olsun kimseyi nefrete kışkırtmıyorum. Bir kişinin normal olduğunu söylemek onun yalnızca bir norma uyduğu anlamına gelir. Hatta bana eşcinsel ikonu olduğumu bile söylüyorlar. Yanlış bir şey yok ama zevklerim farklı.”

Görevden uzaklaştırılmasına neden olan suçlamaların esası veya Moskova'daki hizmeti sırasında bazı harcamalar nedeniyle zimmete para geçirme ve dolandırıcılık soruşturması hakkında tek kelime yok. Ancak bir şeyi söylemekte ısrarcı: «Ben kesinlikle Putin yanlısı değilim, bu da sırf kitabımda Rus toplumunun, o dönemde gözlemlediğim bazı yönlerini anlattığım için ortaya atılan bir saçmalık. Rusya'da yaşamak».