WhatsApp’a erişim sorunu kullanıcıları huzursuz etti

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Facebook ve bünyesine barındırdığı Instagram, WhatsApp üzere tüm servisler, dün akşam saatlerinde 2008’den bu yana en uzun vadeli kesintiyi yaşadı.

Tüm akşam boyunca devam eden erişim sıkıntıları esnasında kullanıcılar, 7 saat boyunca bu servislerin hiç birine ulaşamadı.

Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, toplumsal medya platformu Whatsapp’a erişim probleminin, bu platformu günlük ömürlerinde sıkça kullanan biroldukca kişiyi arayışa ve tedirginliğe sevk ettiğini söylemiş oldu.

KULLANICILAR RAHATSIZ OLDU

Facebook ve Instagram’da yaşanan kesinti bir nebze olsun yönetim edilirken, WhatsApp uygulamasındaki kesintinin, “Whatsappiens” olarak tabir edilen kullanıcıları rahatsız ettiğini söz eden Eraslan, “Bu rahatsızlığın sebebi direkt bağlantı biçimini anlık iletileşme araçlarına dayandırmamız. Süratli, tesirli ve birebir anda epey bireye ulaşabilme alışkanlığı ve bunun bir an kaybolması insanları arayışa ve hatta tedirginliği sevk etti.

“YAŞAMIN AYRILMAZ MODÜLÜ HALİNE GELDİ”

Bireyler o kadar ağır bir biçimde WhatsApp uygulamasını kullanıyor ki artık ömürlerinin ayrılmaz bir modülü haline gelmiş durumda. Biroldukça kişi Whatsapp üzerinden saatlerce çalışıyor, tahminen anlık olarak denetim ediyor, gün içerisinde yüzlerce kez bakıyor, Whatsapp üzerinden şikayetini bildiriyor, alışveriş yapıyor. Neredeyse anlık irtibat aracı olmaktan çıktı. İnsanların olağan kullandıkları kelamlı bir bağlantı aracı haline geldi.” tabirlerini kullandı.

Kesintinin bu uygulamanın beşerler içindeki yerini kanıtlaması noktasında bir ölçüm olduğunu vurgulayan Eraslan, “Dün akşam saatlerinden itibaren birkaç saat süren Whatsapp erişim sorunu ise biroldukca kullanıcının merak konusu oldu ve bu durumdan rahatsız olmalarına niye oldu. Dünyada ve ülkemizde artık Whatsapp insanı diye bir kavram var, o denli ki bu uygulamaya birkaç saat ulaşamamak biroldukça kişiyi zahmetten çıkarttı.

İnsanların daima uygulamayı denetim ettiğini, birbiri ile nereden irtibata geçeceğini şaşırdığını ve uygulamamanın düzelmemesine ait tasa yaşadıklarını gördük. Birkaç saat içerisinde yaşanan bu durum bu anlık iletileşme uygulamasının insan hayatındaki yerini deliller niteliktedir.”
dedi.