Xylella’nın on yılı, zeytin ağaçlarını öldürmek için serbest bırakılan görünmez ateş

AIM

New member
27 Şub 2022
775
0
0
“Öykü” Sanırım hepiniz en az bir kez duymuşsunuzdur ve şu: “Zeytin ağacı, Puglia’da üzerinde bir bakterinin keşfedildiği ölümsüz bir bitkidir – aslında tamamen zararsızdır – ve ben Avrupa Birliği ve çok uluslu şirketleri istiyorum. Akdeniz’in en yaşlı ağaçlarını yok etmek için bundan faydalanmak için. Görkemli zeytin ağaçlarının savunulmasında, çılgın imhayı protesto eden ve karşı çıkan sadece yerel halk var”. Herhangi bir yazar size “Hikaye”nin işe yaradığını söyleyecektir, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi olan Avatar ile hemen hemen aynı hikayeye sahip olması tesadüf değildir, tesadüfen olmayan türden bir ilktir, ancak yazarlar yönettikleri için insanların derin ruhlarıyla konuşmak için. “La storia” ile bizzat 2015 yılında ailemin zeytin ağaçları için endişelenerek salgını incelemeye ve hakkında yazmaya başladığımda tanıştım. Böylece “Tarih”in hiç de önemsiz olmayan bir sorunu olduğunu keşfediyorum: o yanlış, tamamen yanlış.

yanlış bir hikaye

Xylella aslında zararsızdır, gerçekten ölümcül bir bakteridir ve Bari’den çılgın bilim adamları tarafından yayılmadı (bir yarı Lecce yerlisi olarak benim de başlangıçta oldukça makul bulduğum bir komplo hipotezi), ama İtalya’ya Costa’dan geldi. Bir kahve bitkisinin üzerindeki Rika ve Avrupa topluluğunun gözenekli sınırlarından rahatsız edilmeden geçti. Ağaçları kurtarmanın tek yolu, hastalıklı örnekleri kesmektir, böylece hastalığın daha fazla yayılmasına temel oluşturmazlar. Tüm bunları keşfetmek – itiraf etmek kendime olan saygımı zedelese de – o kadar da zor değildi: dünya bilim camiasının gazetelerinde zaten siyah beyazdı, herkes okuyabilirdi ve aslında ben kesinlikle okumadım. uzun bir süre onu yazan tek kişi olmasına rağmen, oldukça küçük bir azınlık tarafından paylaşılan bir farkındalık olarak kaldı. “La storia”nın hakimiyeti neredeyse mutlaktı. Sonraki sekiz yıl boyunca, ne zaman Xylella üzerinde çalıştığım ortaya çıksa, bana her zaman şu söylendi: “Hikayeyi biliyorum: Puglia’da, aslında gayet iyi olmalarına rağmen ağaçları kesmek istiyorlar!”. İtalya’nın neresinde olursam olayım, çok farklı bağlamlarda başıma geldi, ancak bu arada 21 milyon zeytin ağacı gerçekten ölüyordu ve “Tarih” olmasaydı çok büyük bir çoğunluğu kurtarılabilirdi. Bunların arasında ailemin ağaçları da vardı.

Salgının yayılması

Gerçek şu ki, “Hikaye” gerçeklikten daha büyüleyiciydi: boş umutlar sağladı, izleyici garantisi verdi, beğeni topladı, kopya sattı, seçimlerde oy aldı, hatta insanları ahlaki açıdan üstün hissettirdi ve bu asla acıtmaz. Yazarlar, şarkıcılar, komedyenler ve aktörler “Hikaye” nin lehine müdahale etti. Yıllarca “Hikaye” sayesinde hastalıklı ağaçlar kesilmedi veya çok azı çok yavaş bir şekilde kesildi. Tedbir ilkesini alt üst ederek, 2016’nın ilk aylarından itibaren bilimsel bir kesinlik haline gelen ve artık sorgulanamaz hale gelen salgının yayılma riskinin çok yüksek olduğu kabul edildi.

Lecce yargısı tarafından altı ay boyunca kesilmesi amaçlanan ağaçlara el konuldu ve bakteriyi bulan bilim adamları onu yaymakla suçlandı, salgınla ilgili özel komiser de soruşturma altına alındı, o da inanamayarak istifa etti. Aylarca izleme dahi yapılmadı ve salgın cephesi hızla ilerledi. Puglia’daki Xylella’nın ilk yıllarında, ilk ve en tehlikeli Covid dalgası kararlı bir şekilde ele alınmasaydı, insanlarda neler olabileceğine dair bir sebze gösterimi yaptık.

Bugün çevreleme önlemleri daha iyi ama yine de yetersiz ve salgın, genel bir sessizlik içinde ve etkilenmesi hedeflenen bir sonraki bölgeye neredeyse mutlak bir güvensizlik içinde yavaş yavaş ilerlemeye devam ediyor. Bu hikayenin bir özelliği de, “Hikaye” ve varyantları sayesinde, çoğu insanın çok geç olana kadar hastalığın gerçekliğine asla inanmamasıdır. Ostuni ve Fasano arasındaki eski zeytin ağaçlarının olduğu ovada, ağaçları kurtarmak için aşılama yapan zeytin yetiştiricileri bir elin parmaklarında sayılabilir: Yıllarca hazırlanmaları gerekti ve bunu yapmadılar. “Tarih” yine daha güçlüydü.

Ancak, böylesine güçlü ve aynı zamanda temelde yanlış bir anlatıyla bunalmış bir bölgenin sakinlerine ne olur? Belli bir anlamda bundan daha çağdaş bir kabus olamaz ve Xylella benim için uzun süredir akılcılıktan vazgeçmiş bir mikro kozmosa girmek için eşsiz bir fırsattı.

Kitap

Sadece bu soruyu cevaplamak için yazdım görünmez ateş – Bir doğal afetin insanlık tarihi, beni bu kolektif illüzyonun mekanizmalarını anlatmaya ve bu hikayenin görmezden gelinen kahramanlarını tanımaya götüren bir kitap. Bunlar arasında, kayınpederinin zeytin ağaçlarının ek yerlerinde bir sorun olduğunu ilk anlayan ve Avrupa’da o zamana kadar bilinmeyen bakterinin tanımlanmasını sağlayan makineyi çalıştıran Cnr bilim adamı Donato Boscia; laboratuvarlarda, Xylella’yı izole etmeyi başaran ilk bilim adamı olan Bari Cnr’nin öncüsü, meslektaşları tarafından Messi olarak adlandırılan Maria Saponari ile de tanıştım; Hem Maria hem de Donato, bugün Xylella ile ilgili büyük Avrupa araştırma projelerinin başında yer alıyor ve tüm dünyada ödüllendiriliyor, oysa İtalya’da yıllarca bulaşıcı olarak tasvir ediliyorlar. Ya da yine, kasabasındaki salgını kınayan ve kanunlara saygı duymasına izin verdiği için herkesin karşı çıktığı Oria’lı ziraat mühendisi Francesco Curci. Torchiarolo’dan, Almanya’da Volkswagen’de yıllarca çalıştıktan sonra birkaç zeytin ağacı satın almış seksen yaşındaki Francesco Castrignanò’dan bahsetmiyorum bile: Onunla tanıştığımda, anlaşılmaz bir bürokratik dille yazılmış olan kesim emrini yeni almıştı ve gözyaşlarına boğuldu. gözümün önünde; ilk salgından neredeyse yüz kilometre uzakta, onun büyük zeytin ağaçlarının altındaydık, onunki, diğer onbinlercesi gibi kaçınılması gereken bir yastı.

Yüksek bir fiyata ifşa

Yıllar boyunca saatlerce konuştum İvan Gioffreda, inkar hareketinin önde gelen savunucularından biri ve Lecce savcılığına ilk şikayetimin yazarı, tıpkı zeytin ağacını ekilebilir kılmak için bugün hepsini deneyen ve hala deneyen vizyon sahibi bir zeytin yetiştiricisi olan Giovanni Melcarne ile arkadaş olduğum gibi. tekrar Salento’da ve böylece olağanüstü kalitede sızma zeytinyağını üretmeye başlar. Bu hikayedeki tüm kurbanlar sonsuz ve tipik bir meridyen sabrı sergilediler, yıllar boyunca kendimi onların er ya da geç adaletin yerine geleceğine olan güvenlerine hayran kalırken buldum. Nicolás Gómez Dávila, zamanın öldürdüğü için değil, maskesini düşürdüğü için korkutucu olduğunu yazdı ve sonunda Xylella’da olan tam olarak buydu: ancak, maskesini düşürmek tüm eyaletlerin ekosisteminin yok olmasına mal oldu. Kitabın özünde benim için en önemli hikaye, dedemin ve onun dedesinin zeytin ağaçlarını kurtarmak için her yolu deneyen ve bugün hala, neredeyse seksen yaşında, kişisel bir saplantıyla bekleyen babamın hikayesi. hayatta kalan örnekler ve şimdi bir titremeye düşürüldü. Bizler için ağaçlar artık bir işi temsil etmiyor, onlar bir aile devamlılığı meselesi: her zeytin ağacı, uzun bir insan varoluşu zincirinin tanıklığı, onu kırmak en iğrenç suçlardan biri.

görünmez ateş

Yirmi yıl önce, ölümünden kısa bir süre önce, büyükbabam rüyasında kırsal kesimdeki bir zeytin ağacının, yerel yola bakan büyük bir ağacın tamamen yandığını görmüş. Görünmez bir ateş tarafından tüketilmiş gibi için için yandığını söyledi. Yıllar boyunca birçok kez bu rüyayı duydum ve bugün o ağacın dalları gerçekten yapraksız, ahşap kararmış, onu yoldan ayıran kuru taş duvarın üzerinde siyah bir çıkıntı gibi çıkıntı yapan bir iskelet. Onu bu hale getiren bir ateş değil, görünmez bir ateşti. Yazarken sonunda bu görünmez ateşin doğasını keşfettim: Hikayelerin insanlar üzerinde uyguladığı arkaik ve durdurulamaz güçtür.