Yardımlar Fas’ın depremden etkilenen bölgelerine ulaştıkça çaresizlik artıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
384
0
16
Hükümetin kurtarma ekipleri Pazartesi günü Fas’taki bazı harap olmuş dağ köylerine ulaşmaya başladı ancak çok daha fazla yerleşim yeri, ülkenin bir asırdan fazla bir süredir bölgenin en güçlü depremiyle sarsılmasından üç gün sonra umutsuzca yardım bekliyordu.

Al Haouz eyaletindeki Yüksek Atlas Dağları’nın eteğindeki Amizmiz kasabasında sokaklarda Pazar gününe göre daha fazla ambulans ve üniformalı müdahale ekipleri vardı ve hayatta kalanların çoğunun derme çatma barınaklardan ziyade afet yardım çadırlarına sığındığı görülüyor.

Ancak Cuma günü meydana gelen ve en az 2.862 kişinin ölümüne ve en az 2.562 kişinin yaralanmasına yol açan depremin neden olduğu heyelanlar nedeniyle güneydeki antik Marakeş kenti yakınlarındaki Atlas Dağları’ndaki bazı yollar kapalı kaldı. Bu, İçişleri Bakanlığı’nın Pazartesi günü açıkladığı son rakamlardan ortaya çıkıyor.

Hayatta kalanların çoğunun elektriği veya telefonu yoktu, bu da hükümetin sosyal medyadaki tepkisine yönelik eleştirilere yol açtı. Evlerin kerpiçten yapıldığı bazı köylerde evlerin yarısına yakını yerle bir oldu. Resmi yardımın gelmesi yavaş olduğundan, birçok Fas vatandaşı boşlukları kendileri doldurmak için devreye girdi.

Atlas Dağları’ndaki uzak bir köy olan Douar Tnirt’te yaşayanlar, bir grup gönüllünün yardımıyla molozları kazarak yıkılan evinin altında gömülü olduğuna inanılan dokuz yaşındaki bir kız çocuğunu buldu. Kazı yapanlar arasında, depremden kucağında bir bebek olan diğer kızıyla birlikte kurtulan babası Muhammed Abarada da vardı.

Faslı acil durum görevlileri ve İspanyol yardım görevlilerinden oluşan bir ekip Pazartesi günü eve geldiğinde bazı sakinler tarafından öfkeyle karşılandılar.

gecikmeyi kınamak, bir adam kalabalığa geri çekilmelerini söyleyen bir polis memuruna hakaret etti. Adam, “Her yerden insanlar geldi!” diye bağırdı. “İnsanları gömdük! İnsanları kurtardık!”

Köyün başka yerlerinde gönüllüler, aşırı kanamaya başlayan bir kadını sedyeyle taşıdı. Kocasını depremde kaybetmişti ve şimdi köydeki arkadaşları onun düşük yapmış olabileceğini söylüyordu.

Diğerleri yaralıları ve acı çekenleri teselli etmeye çalıştı. Douar Tnirt’teki ailelerine yardım etmek için Kazablanka kentinden gelen bir grup kadın, kuzenlerine ve diğer kadınlara kollarını doladı, onları yanaklarından öptü, güven ve şefkat dolu sözler mırıldandı.

Biri, “Allah’ın emrettiği budur” dedi.

Bölge sakinleri, Douar Tnirt’te ambulans ve diğer ulaşım araçlarının bulunmaması nedeniyle, hafta sonu enkaz altından canlı olarak kurtarılan bazı kişilerin, tedavi için Marakeş’e götürülmeden önce öldüğü anlamına geldiğini söyledi. Diğerleri özel ulaşım araçlarıyla oraya götürülmeden önce saatlerce beklediler.

Bazı Faslılar yardım çabalarının hızından duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

Faslı ekonomist Fouad Abdelmoumni, “Yardım son derece geç geldi” dedi. “Kurbanların büyük çoğunluğu 48 saat veya daha uzun süre yiyeceksiz kaldı ve bazıları da hala iyi durumda olan yollardan erişilebilen alanlar da dahil olmak üzere içeceksiz kaldı.”

Fas hükümeti depremden bu yana genel olarak sessiz kaldı, kurtarma çalışmaları hakkında çok az bilgi yayınladı, kurbanların sayısı hakkında nadiren bilgi verdi ve devredilen felaketle ilgili ilk kamuoyu açıklamasını yapmadan önce saatlerce bekleyen Kral Muhammed VI’dan birkaç yorum yayınladı.

Pazar günü geç saatlerde hükümet sözcüsü Mustapha Baitas, tepkinin yavaş ve koordinasyonsuz olduğu ve hayatta kalanların çoğunun kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakıldığı yönündeki eleştirileri reddetti.

“Bu yıkıcı depremin meydana geldiği ilk saniyelerden itibaren, Majesteleri’nin talimatı doğrultusunda, tüm sivil ve askeri yetkililer ile askeri ve sivil sağlık personeli, mağdurları kurtarmak ve cesetleri kurtarmak için hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmek için çalıştı. şehitler” dedi Bay Baitas, sosyal medyada yayınlanan bir videoda.

Bay Baitas, yüzlerce doktor ve hemşirenin yanı sıra ambulans ve tıbbi ekipmanın depremden etkilenen bölgelerdeki hastanelere gönderildiğini söyledi. Ayrıca hükümetin yardım bağışlarını almak için bir fon oluşturulmasını onayladığını söyledi.

Eğitim Bakanlığı, Al Haouz, Taroudant ve Shishawa eyaletlerindeki 43 köydeki okulların kapatılacağını söyledi. Bakanlık, çocukların eğitimine devam etmenin alternatif yollarını aradığını söyledi. Depremde en az 7 öğretmenin hayatını kaybettiği, 500’den fazla eğitim kurumunun ise yıkıldığı veya hasar gördüğü belirtildi.

Depremden bu yana ABD dahil onlarca ülke ve uluslararası yardım kuruluşları yardım teklifinde bulundu. Ancak içişleri bakanlığına göre Fas resmi olarak yalnızca İngiltere, İspanya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yardımları kabul etti. Fas, dünyanın dört bir yanından küçük gönüllü kurtarma ekipleri gelmesine rağmen, ülkeye kimlerin girmesine izin vereceği konusunda geçmişten beri ihtiyatlı davrandı.

İngiltere’nin Fas Büyükelçisi Simon Martin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekipman ve dört kurtarma köpeğine sahip 60 uzmandan oluşan bir ekibin gece boyunca Marakeş’e uçtuğunu söyledi. İspanya Savunma Bakanlığı, arama kurtarma operasyonlarına yardımcı olmak ve acil durum bölgesindeki diğer uluslararası ekipleri koordine etmek için Fas’a bir askeri yardım ekibinin gönderildiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Fas’ın, ülkeler arasındaki soğuk diplomatik ilişkiler nedeniyle Fransız yardımını reddettiği yönündeki iddiaları reddederek, herhangi bir dış yardımın zamanlaması ve niteliğine karar vermenin Fas yetkililerine bağlı olduğunu söyledi.

Fas İçişleri Bakanlığı Pazar akşamı yaptığı açıklamada, “sahadaki ihtiyaçları doğru bir şekilde değerlendirmeye” devam edeceğini söyledi ve “bu tür durumlarda koordinasyon eksikliğinin ters etki yaratabileceği” konusunda uyardı.

Fas’ta mevcut krize tepki gibi kritik devlet meseleleri söz konusu olduğunda güç kralın elinde. Bu, kralın görevi devralmasını bekleyen diğer devlet kurumlarını felç edebilir.

Faslı ekonomist Bay Abdelmoumni, birçok yerel yetkilinin harekete geçmeden önce kralın kamuoyuna çıkmasını beklediğini söyledi. 1999’dan bu yana iktidarda olan Muhammed, huzursuzluktan çekiniyor ve eleştiriye ya da muhalefete büyük ölçüde tolerans göstermiyor.

“Kralı gölgede bırakma korkusu, insanları o ortaya çıkana kadar tam anlamıyla harekete geçmekten alıkoyuyor ki bu beklenen bir durumdur, ancak bunun ne zaman olacağını asla bilemezsiniz” dedi.

Krallık aynı zamanda yetkinliğini sorgulayabilecek herhangi bir şeyi göstermekten de çekiniyor. Depremden bu yana devlet medyası ağırlıklı olarak ordunun yardım çalışmalarına katılımını vurgulamaya odaklandı.

Faslı gazeteci ve devlet televizyonu 2M’nin eski başkanı Samira Sitail, bazı liderlerin “ülkelerini Twitter üzerinden yönettiklerini, bazılarının ise farklı şekilde yönettiğini” söyleyerek kralı savundu.

Faslı liderler ayrıca ülkenin havalimanları, hızlı trenleri, otoyolları ve tatil yerleriyle gurur duyuyor ve depremden en çok etkilenenler gibi yoksul köyleri sergilemeye özen gösteriyor.

Pazar günü, Atlas Dağları’nın karşısındaki köyler (Marakeş’ten sadece bir veya iki saat uzakta olanlar bile) çok az resmi yardım aldı veya hiç almadı. Ambulanslar nadir görülen bir olaydı ve enkaz altından çıkarılan yaralıların çoğu, eğer başarabildilerse, özel arabalar veya motosikletlerle Marakeş’teki hastanelere götürüldü.

Aurelien Breeden, Patrick Kingsley, Matthew Mpoke Bigg, Nada Rashwan Ve Michael Levenson raporlamaya katkıda bulunmuştur.